صداسازی و فن بیان

۵ روش حرفه‌ای صداسازی در سخنرانی

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه
۴.۸
(۴)

با عرض سلام خدمت شما کاربران عزیز سایت لذت برتر ، خوشحال هستم که بنده را در مقاله چگونه در سخنرانی‌های خود صدای رساتری داشته باشید، و نحوه صداسازی در سخنرانی همراهی می‌کنید، در این مقاله تمرین‌هایی مخصوص صداسازی در سخنرانی بیان خواهم کرد، با بنده تا به آخر این مقاله همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله
اهمیت داشتن صدای رسا و صداسازی در سخنرانی
۱- تمرین خودکار
۲- تمرین با ورق A4
۳- کلام آهنگین
۴- مشدد خوانی
۵- تغییر لحن صداسازی در سخنرانی

همه ما یک ساز قدرتمند موسیقی داریم اما از این ساز قدرتمند به‌درستی و به شایستگی استفاده نمی‌کنیم. درصورتی‌که ما با ایجاد تغییرات به‌موقع و به جا در صدا، می‌توانیم خیلی راحت‌تر منظور و نیت خودمان را به شخص مقابل برسانیم.

اجازه دهید با یک مثال ادامه دهیم؛ فرض کنید به جشن ازدواج دوستی صمیمی دعوت شده‌اید و الان در پیش او هستید. لطفاً با صدایی بلند به او تبریک بگویید و تلاش کنید خوشحالی در کلامتان حس شود. لطفاً مجدداً به دوستتان تبریک بگویید. این بار تلاش کنید لحن خوشحالی نداشته باشید. اما همان جملات قبلی را تکرار کنید.

یا مثلاً به مجلس ختمی رفتید و می‌خواهید ابراز همدردی کنید، در اینجا باید لحنی آهسته و غمناک داشته باشید. بدون شک متوجه تفاوت شده‌اید. میزان اثرگذاری لحن و تن صدا، بسیار بیشتر از کلماتی است که ما در صحبتمان استفاده می‌کنیم. وقتی از لحن درست و تن صدایی مناسب استفاده کنیم کلام ما بسیار اثربخش‌تر خواهد بود.

 صداسازی و فن بیان - سخنرانی قدرتمند
سخنرانی قدرتمند – چطور سخنرانی کنیم

حتی اگر کلمات مورد استفاده کاملاً ساده باشند و برعکس اگر از تن صدا و لحن مناسبی استفاده نکنیم زیباترین کلمات هم اثری نخواهند داشت. تحقیقات نشان داده که سخنرانان قدرتمند، از صدای خود به بهترین شکل در صحبت و سخنرانی استفاده می‌کنند. شما چه مقدار با این امر آشنا هستید؟ آیا می‌دانید بزرگ‌ترین ابزار سخنرانی صدای سخنران است؟ و یا بهترین روش‌ها برای صداسازی در سخنرانی چیست؟ پس به این امر بسیار اهمیت دهید.

اهمیت داشتن صدای رسا و صداسازی در سخنرانی

به‌عنوان یک معلم، فروشنده، مدیر، سخنران و… هر کدام از ما به‌واسطه نیازمان از صدا استفاده می‌کنیم. صدای ما از عضوی به نام حنجره خارج می‌شود و اگر نخواهیم وارد بحث علمی در این خصوص شویم، باید عرض کنم که حنجره ما نوعی عضله است و هر ماهیچه یا عضله‌ای قابل پرورش برای بهتر و قدرتمندتر شدن است. هر شخصی در هر سنی می‌تواند با تمرین، عضلاتش رو قوی‌تر کند.

حتما بخوانید  چگونه به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شویم؟

حجم صدای آقای سالار عقیلی رو به خاطرتان بیاورید! اگر صدای ایشان را شنیده باشید می‌دانید که ایشان گاهی آن‌قدر بلند و واضح می‌خوانند که انسان متحیر می‌شود. باید خدمت شما عرض کنم که هر کدام از ما اگر بخواهیم می‌توانیم حجم صدایی به بزرگی حجم صدای استاد عقیلی داشته باشیم، فقط لازم است، بسیار تمرین کنیم.

حالا سؤال اینجاست که به‌عنوان یک سخنران، آیا نیاز است که صدایی مانند صدای استاد عقیلی داشته باشیم؟

البته که اگر بتوانیم صدای خود را جذاب و قدرتمند کنیم اثر کلام ما بسیار بیشتر خواهد شد اما در حالت کلی ابداً حجم صدایی همچون استاد عقیلی نیاز نداریم و در زندگی روزمره هم نیاز نخواهیم داشت. در عین حال لازم است به‌عنوان سخنران، صدای خود را طوری تقویت کنیم که نسبت به میانگین افراد جامعه متفاوت‌تر باشد.

حالا یک سؤال از ما؟ وقتی به مغازه‌ای مراجعه می‌کنید ترجیح می‌دهید که فروشنده با صدایی رسا و واضح با شما صحبت کند یا با صدایی خسته و پایین؟ همه ما ترجیح می‌دهیم پای صحبت سخنرانی بنشینیم که صدای خود را بالا و پایین می‌کند. این کار سخنران سبب می‌شود کلامش از یکنواختی خارج شده و باعث خستگی حضار نشود.

 صداسازی و فن بیان - سخنرانی قدرتمند
سخنرانی قدرتمند – اسرار سخنرانی

بسیاری از سخنران‌ها، کلامی یکنواخت و کسالت‌آور دارند و اما بسیاری از سخنرانان حرفه‌ای آگاهانه با صدای خود بازی می‌کنند. در نتیجه صحبت آنها کاملاً دلنشین و جذاب است. اصطلاحاً می‌گوییم این سخنران لحن دارد.

دکتر حسین الهی قمشه‌ای و مهران مدیری از آن دسته سخنرانان دارای لحن هستند. خب این توضیحات اولیه در مورد صداسازی در سخنرانی حالا می‌رویم سراغ تمرین‌های این مقاله، تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا با تمرینات فوق العاده صداسازی در سخنرانی بیشتر آشنا شویم.

برای اینکه بتوانید تارهای صوتی و تن صدا خود را تقویت کنید، چند تمرین مربوط به صداسازی و انرژی کلامی را به طور مستمر، همیشگی و روزانه انجام دهید. در ادامه به چند تمرین ساده اما کاملاً مفید اشاره خواهم کرد:

۱- تمرین خودکار

این تمرین صداسازی در سخنرانی به این نحوه است که خودکار و یا انگشت خود را با دندان نگه دارید و با صدای بلند صحبت کنید. در حین صحبت‌کردن تلاش کنید لب‌های خود را تا جایی که می‌توانید باز و بسته کنید. در حین صحبت‌کردن، دندان‌های شما نباید از خودکار جدا شود.

صحبت را به مدت ۲ دقیقه بدون توقف و با صدای بلند ادامه دهید. اگر به‌درستی این تمرین را انجام دهید در چند مرحله اول ماهیچه‌های فک شما کمی درد خواهند گرفت. این خصلت ماهیچه است. با تکرار این تمرین، ماهیچه‌های فک نرم شده و دیگر دچار درد نخواهند شد.

 صداسازی و فن بیان - سخنرانی قدرتمند
سخنرانی قدرتمند – صداسازی و فن بیان

تمرین خودکار باعث می‌شود در حین سخنرانی، فک شما به نرمی فعالیت کند و دچار خستگی نشود. همچنین این نرمی فک سبب می‌شود لب‌ها کمی بیشتر باز شده و حجم بیشتری از هوا از دهان شما خارج می‌شود در نتیجه کلامی پرانرژی خواهید داشت و از فواید اولین تمرین صداسازی در سخنرانی برخوردار شده‌اید.

۲- تمرین با ورق A4

این تمرین صداسازی در سخنرانی به این نحوه است که یک ورق A4 تهیه می‌کنید و آن را مقابل دیوار قرار می‌دهید. وقتی کاغذ را در مقابل دیوار قرار می‌دهید باید سعی کنید کاغذ را با نفس خود روی دیوار حفظ کنید.

حتما بخوانید  چگونه با صحبت کردن و فن بیان خوب ، افراد را مجذوب کنیم؟

در اصل شما با فوت و نفس خود کاغذ را روی دیوار حفظ می‌کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند که حجم بیشتری از هوا از ریه‌های شما خارج شود در نتیجه همین امر می‌تواند به تقویت صدای شما و صداسازیتان کمک شایانی بکند و می‌توانید صدای قوی‌تری را پرتاب کنید.

۳- کلام آهنگین

یکی از بهترین تمرین‌های لحن سازی، تمرین کلام آهنگین است. این تمرین صداسازی در سخنرانی به این نحوه است که یکی از آهنگ‌هایی را که بلدید با خودتان زمزمه کنید. به‌عنوان مثال آهنگ تولد، تولد تولدت مبارک یا خونه مادر بزرگه در اصل همان موسیقی آن موضوع مدنظر است. باید تمرین را با دهانی بسته انجام دهید.

 صداسازی و فن بیان - سخنرانی قدرتمند
صداسازی و فن بیان – چطور سخنرانی کنیم

اکنون تلاش کنید در منزل، صحبت‌های عامیانه خود را در قالب این آهنگ بیان کنید. بعد از مدتی تمرین روزانه، به‌راحتی می‌توانید در حین صحبت‌کردن، با صدای خود بازی کنید.

۴- مشدد خوانی

این تمرین صداسازی در سخنرانی به این نحوه است که این تمرین باعث کشیدگی تارهای صوتی شده و در مدت زمانی کوتاه به صدای شما حجم می‌دهد. همچنین برد و پرتاب صدای شما را نیز تقویت می‌کند.

هر روز یک جمله ۳ یا ۴ کلمه‌ای انتخاب کنید. ابتدا آن را با صدای بلند و ساده بخوانید. به‌عنوان مثال من در اینجا جمله زیر را انتخاب کرده‌ام. لطفاً  آن را با صدای بلند بخوانید.

با سخنرانی به موفقیت می‌رسیم!

باید تمام حروف این جمله را مشدد کنید و با صدای بلند بخوانید؛ باید شدت فشار روی اندام‌های کلامی به نحوی باشد که رنگ چهره شما تغییر کند.

 صداسازی و فن بیان - سخنرانی قدرتمند
صداسازی و فن بیان – اسرار سخنرانی

بّاّ سّخّنّرّاّنّیّ بّهّ مّوّفّقّیّتّ می‌رسیم

کمی به خود فشار بیاورید تا بتوانید نتیجه مطلوبی را بگیرید.

۵- تغییر لحن صداسازی در سخنرانی

این تمرین صداسازی در سخنرانی به این نحوه است که می‌خواهیم یک جمله را با لحن‌های مختلف ادا کنیم. اگر خاطرتان باشد در آغاز مقاله گفتم که یک سخنران حرفه‌ای با صدای خود بازی می‌کند و دائماً صدای خود را پایین و بالا می‌کند و تمرینات مختلف اما حرفه‌ای صداسازی در سخنرانی را مدام تکرار می‌کند. علاوه بر این موضوع، یک سخنران باید لحن مناسب هر جمله را بشناسد.

این تمرین به این صورت است که شما جمله‌ای را که در قسمت پایین می‌بینید را باید با لحن‌های مختلف ادا کنید تا ذهن شما با انواع کلام‌هایی که موجود است بیشتر آشنا شود تا بتوانید لحنی بسیار عالی داشته باشید.

حتما بخوانید  چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ یخ‌شکنی در سخنرانی چیست؟

۱-اون انسان خیلی خوبیه!
۲-من خیلی اونو دوست دارم!

خب حالا جمله‌های بالا را با لحن‌های زیر تکرار کنید، وقتی این تمرین را انجام می‌دهید متوجه می‌شوید که معنای جمله به‌کلی تغییر می‌کند، کافی است امتحان کنید:

  • معمولی
  • پرسشی
  • تردیدی
  • تعجب
  • خوشحالی
  • نفرت
  • ترس
  • غرور

مشاهده کردید چه‌قدر تفاوت دارد؛ این امر کمک می‌کند صدای شما جذاب‌تر و لحن شما تبدیل به لحن مخصوص هر جمله تبدیل شود.

جمع‌بندی

تمریناتی که گفته شد را می‌توانید در بازده زمانی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در طول روز انجام دهید. قبل از انجام این تمرین‌ها خود من صدای رسایی نداشتم، اما بعد از انجام تمرین‌ها به‌صورت مکرر اکنون صدای بهتر و با تن صدای بیشتر را دارا هستم. فراموش نکنید که دریچهٔ صدای شما با تمرین و صداسازی تقویت می‌شود پس تمرین‌ها را آغاز کنید.

شک نکنید که بعد یک مدت نتایجی که می‌گیرید بی‌نظیر است و به خودتان می‌گویید که این زمان گذاشتن روزانه می‌ارزید. به نظر بنده هر روز به مدت یک ماه وقت برای انجام این تمرین‌ها اختصاص دهید تا صدای بهتری را داشته باشید و تمرینات صداسازی در سخنرانی را به طور کامل انجام دهید.

میانگین امتیاز ۴.۸ / ۵. تعداد آرا: ۴

2 دیدگاه برای “۵ روش حرفه‌ای صداسازی در سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 8 =