rafe narahati va tabdile gham va andoh be shadi baraye sakhtane zendegi shad 00

رفع ناراحتی و تبدیل غم و اندوه به شادی برای ساختن زندگی شاد

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه
۴.۴
(۸)

همه‌ی ما گاهی اوقات به دلایل مختلف ناراحت می‌شویم. برخی از این نارحتی‌ها کوتاه مدت هستند و بعد از مدتی رفع می‌شوند، اما ممکن است گاهی غم و اندوه برای زمان زیادی روحیه ما را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت ما را به سمت پرتگاه افسردگی سُر دهد. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در آن ارزش زیادی برای شادی و نگرش مثبت قائل می‌شوند.

با این حال، گاهی اوقات این نگرش مثبت برای رفع ناراحتی کافی نیست و ما با افسردگی‌های کوتاه مدت و یا طولانی مدت مواجه می‌شویم. این‌که مدام به خودتان بگویید: «مثبت فکر کن» کمک زیادی به رفع ناراحتی شما نمی‌کند، زیرا حالات روحی ما تحت تاثیر مسائل مختلفی قرار می‌گیرند. در این بخش از مطالب لذت برتر، می‌خواهیم راه‌های مناسب برای رفع ناراحتی و ساختن یک زندگی شاد را با هم بررسی کنیم.

فهرست محتوای این مقاله
چه مشکلاتی بر سر راه ساختن یک زندگی شاد وجود دارد؟
مرحله اول: شناختن نوع ناراحتی خود مرحله دوم: دشمنان شادی را تبعید کنید
مرحله سوم: ایجاد رفاه در زندگی

چه مشکلاتی بر سر راه ساختن یک زندگی شاد وجود دارد؟

زندگی شاد و موفق ـ راز زندگی شاد
چگونه شاد باشیم ـ راز زندگی شاد

یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود نتوانیم نگرش مثبتی داشته باشیم، این است که به جای روبرو شدن با واقعیت زندگی، مدام درباره یک زندگی عالی و بی‌نقص خیال پردازی می‌کنیم. حقیقت این است که هیچ زندگی بی‌نقص نیست.

حتما بخوانید  برقراری ارتباط موثر با فرزندان، شیوه ها و راه کارهای عملی

این تفکرات کمال گرایانه نه تنها به رفع ناراحتی شما کمک نمی‌کنند، بلکه از شما یک فرد منفعل می‌سازند. وقتی به جای روبرو شدن با واقعیات، سعی می‌کنیم از آن‌ها فرار کنیم، معمولا با چیزهایی مثل تماشای زیاد تلویزیون، یا صرف ساعات طولانی پشت کامپیوتر حواس خود را پرت ‌می‌کنیم.در این حالت صبر می‌کنیم تا ناراحتی رفع شود و دوباره به همان زندگی شاد خود برگردیم و وانمود می‌کنیم هیچ اتفاقی نیفتاده است.

حفظ ظاهر برای بسیاری از مردم مهم است، در حالی که آن‌ها در باطن خود ترس‌های زیادی دارند. بهتر است به یاد داشته باشید که ما بیش از نگرش مثبت، به واقع گرایی نیاز داریم. واقع بین بودن یعنی شما دفاع خود را که انکار نامیده می‌شود، کنار بگذارید و برای رفع ناراحتی خود، رو در رو با آن مواجه ‎شوید.

تنها دلیلی که ما اندوه خود را انکار می‌کنیم این است که تصور می‌کنیم نمی‌توانیم بر آن غلبه کنیم و یک زندگی شاد برای خود بسازیم. با این وجود، روش‌های مشخصی برای رفع ناراحتی وجود دارد که می‌توانید در ادامه آن‌ها را مشاهده کنید.

مرحله اول: شناختن نوع ناراحتی خود

زندگی شاد و موفق ـ راز زندگی شاد
زندگی شاد و موفق ـ قوانین زندگی شاد

کاملا طبیعی است که گاهی در زندگی خود احساس ناراحتی داشته باشیم. ولی بعضی از انواع اندوه ممکن است نگرانی‌هایی را ایجاد کنند. اگر در حال حاضر احساس ناراحتی می‌کنید، یا مدتی است که انرژی کم‌تری دارید، بهتر است صادقانه وضعیت خود را بررسی کنید.

حتما بخوانید  مفهوم عشق چیست؟ مگر عاشق نباید پاچه‌خوار معشوق باشد؟؟!!

در کل سه نوع غم و اندوه وجود دارد:

۱- ناراحتی کوتاه مدت: این یک حالت زودگذر است که حداقل چند روز و حداکثر یک هفته طول می‌کشد. گاهی اوقات این نوع نارحتی علتی دارد و گاهی بدون علت دچار این نوع افسردگی‌ های موقتی می‌شویم.

بهترین راه برای رفع ناراحتی کوتاه مدت، کاهش استرس است. برای مثال می‌توانید زمان خواب خود را تنظیم کنید و زود به رختخواب بروید، هشت ساعت خواب روزانه داشته باشید، حتما ورزش کنید و تا حدی روال روزمره زندگی خود را تغییر دهید.

بعضی از دلایلی که موجب افسردگی کوتاه مدت می‌شود شامل کسالت، کمبود خواب، کم تحرکی و استرس زیاد هستند.

۲- ناراحتی موضعی: در این حالت معمولا به دلیل وقوع اتفاقی ناخوشایند مانند از دست دادن شغل و یا فوت یکی از نزدیکان احساس ناراحتی می‌کنیم. در این حالت علت ناراحتی شما مشخص است.

مشکل اینجاست که خیلی از افراد هنگام مواجهه با این نوع ناراحتی احساس درماندگی می‌کنند و حتی با وجود این‌که می‌دانند برای حال بدشان دلیل خوبی وجود دارد، باز هم نمی‌توانند برای رفع ناراحتی خود کاری انجام دهند.

در این حالت بهترین کار این است که مشکلات را به زمان بسپارید و برای رفع ناراحتی خود با فردی که می‌تواند به شما تسلی خاطر دهد، صحبت کنید. این نوع ناراحتی معمولا دوره‌ی طولانی‌تری دارد و در یک فرد بالغ که از نظر عاطفی مشکلی ندارد معمولا شش ماه طول می‌کشد تا دوباره بتواند به زندگی شاد خود برگردد.

۳- افسردگی: اگر احساس ناراحتی، خستگی، درماندگی و ناامیدی دارید و نمی‌توانید خوب بخوابید، غذا بخورید و یا از رابطه با همسر خود لذت ببرید، احتمال دارد دچار افسردگی شده باشید.

در اکثر مواقع دلیل و مشکلی برای وقوع این شرایط وجود دارد، ولی معمولا این مشکلی است که در حالت عادی خیلی راحت با آن کنار می‌آمدید. زمانی که دیگر نتوانید با مشکل خود دست و پنجه نرم کنید، افسردگی بر شما غلبه می‌کند.

پس اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید با استرس‌های جزئی و با مشکلات معمولی کنار بیایید، ممکن است نشانه افسردگی خفیف و یا متوسط باشد. افسردگی یک اختلال رفتاری پیچیده است و روش رفع ناراحتی در آن برای افراد مختلف متفاوت است. برای درمان این نوع ناراحتی باید به پزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید  چطور با استفاده از روش‌های علمی یک خانواده‌ی خوشحال و موفق بسازیم؟

مرحله دوم: دشمنان شادی را تبعید کنید

rafe narahati va tabdile gham va andoh be shadi baraye sakhtane zendegi shad 03
چگونه شاد باشیم ـ راز زندگی شاد

بیایید این‌طور در نظر بگیریم که شما دچار دو دسته اول ناراحتی یعنی ناراحتی کوتاه مدت و موضعی شده‌اید. در این صورت باید کارهایی برای تغییر موقعیت خود انجام دهید. ممکن است جمله بعدی شما را غافلگیر کند، ولی بهترین درمان برای رفع ناراحتی، خوشحالی است! منظور این است که باید از هر چیزی که مانع شادی و یا توانایی شما برای ساختن یک زندگی شاد می‌شود را از بین ببرید.

برای مثال شادی خود را به اتفاقات خوب خارجی وابسته نکنید و یا شاد کردن خود را به تعویق نیندازید. انتظار نداشته باشید شخص دیگری شما را شاد کند. اجازه ندهید احساساتتان به عادت تبدیل شوند و دیگر امکان تغییر دادن آن‌ها وجود نداشته باشد و در نتیجه نتوانید کارهای جدید را امتحان کنید.

تنش‌ها و درگیری‌های درونی خود، مانند مشکلات گذشته و یا ترس از آینده را نادیده نگیرید. بهتر است این نکته را به یاد داشته باشید: ارزش یک زندگی شاد خیلی بالاتر از شادی‌های لحظه‌ای است.

در یک جامعه مصرف کننده محور، راحت نیست که کارهای ذکر شده را برای رفع ناراحتی انجام دهید. زیرا خیلی از سرگرمی‌های موجود در جامعه یک عنصر مشترک را به شما عرضه می‌کنند: ترکیب خوشبختی با رضایت موقتی و پاداش‌های خارجی. البته حرف ما این نیست که خواسته‌های خود را انکار کنید، زیرا همه‌ی ما به خاطر لذت بردن از زندگی در حال نفس کشیدن هستیم.

ولی دقت داشته باشید که رضایت بخش‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، یافتن راه ساختن یک زندگی شاد است، شادی که هیچ کس نتواند آن را از شما دور کند، چون مسئولیت کامل این شادی با خودتان است و فقط خودتان باعث به وجود آمدن آن بوده‌اید. سفر شما برای یافتن این شادی ممکن است زمان زیادی طول بکشد ولی با هر قدمی که برمی‌دارید، یک گام به ساختن زندگی شاد نزدیک می‌شوید.

حتما بخوانید  ارتباط بهتر در خانواده با ۱۰ تکنیک فوق‌العاده

مرحله سوم: ایجاد رفاه در زندگی

rafe narahati va tabdile gham va andoh be shadi baraye sakhtane zendegi shad 04
زندگی شاد و موفق ـ قوانین زندگی شاد

پذیرش غم و اندوه بدون انجام کاری برای رفع ناراحتی، درست مانند تسلیم شدن در برابر ساختن یک زندگی شاد است. خوشبختی خیلی بیش‌تر از یک حال خوب موقتی است، درواقع خوشبختی یک احساس طولانی مدت است که به آن رفاه می‌گوییم.

رفاه حالتی است که در آن ذهن و بدن به تعادل می‌رسند و احساس رضایت، آرامش خاطر و آزادی عاطفی را برای فرد ایجاد می‌کنند. رفاه درهای زندگی شما را به روی شادی و رضایت عمیق باز می‌کند.

شما می‌توانید کارهایی برای پرورش رفاه در زندگی خود انجام دهید، برای مثال از به جای این‌که فقط به خودتان اهمیت بدهید، کمی هم توجه خود را به دیگران معطوف کنید، روی کارهایی که دوست داردی تمرکز کنید و هدف‌های بلندمدت برای خود تعیین کنید.

روشن فکر باشید، از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و آن‌ها را در همان گذشته رها کنید تا بتوانید برای آینده خود بدون ترس و اضطراب برنامه ریزی کنید. با دیگران پیوندهای اجتماعی نزدیک برقرار کنید و سعی کنید احساسات انعطاف پذیرتری برای خود بسازید. داشتن احساسات منعطف شاید یکی از مهم‌ترین کارهایی باشد که می‌توانید برای ساختن یک زندگی شاد انجام دهید.

زیرا این توانایی به شما کمک می‌کند اتفاقات بد زندگی را پشت سر بگذارید. چطور می‌توانید احساسات خود را به این سطح برسانید؟ جواب این سوال ساده است، فقط کافی است به جای فرار کردن از احساسات خود، آن‌ها را بپذیرید.

در مواقعی که مشکلی پیش می‌آید، به جای این‌که برای خودتان دل بسوزانید، بهتر است به دنبال راه حل باشید. برای مثال با افرادی که از نظر عاطفی بالغ هستند و یا مسائلی مانند مشکلات شما را پست سر گذاشته‌اند، صحبت کنید و از آن‌ها مشاوره بگیرید.

حتما بخوانید  چند نکته برای آرامش و لذت بردن از زندگی

جمع بندی
برای ساختن یک زندگی شاد باید زمان زیادی را صرف کنید. همانطور که گفته شد، بلوغ عاطفی بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات روحی است. غم و اندوه می‌آیند و می‌روند ولی رفاه و خوشبختی می‌توانند یک عمر باقی بمانند.

برای رفع ناراحتی و مشکلات خود کافی است با نگرشی مثبت به سوی ساختن یک زندگی شاد و رفاه گام بردارید. فراموش نکنید که برای رسیدن به مقصد، باید در طول مسیر به خودتان باور داشته باشید.

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. تعداد آرا: ۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 3 =