روش‌های برقراری ارتباط و جادوی آن

روش‌های برقراری ارتباط با افراد جامعه

اهمیت روش‌های برقراری ارتباط با دیگران در جامعه امروزی بر هیچ کس پوشیده نیست. شما در هر شغل و منسبی که باشید به روش‌های برقراری ارتباط با دیگران نیاز اساسی دارید.

ارتباط در لغت به معنای انتقال یک پیام از شخصی به شخص دیگر است.

افراد زیادی قادر به برقراری ارتباط نیستند، چون نمی دانند در چه زمانی، چگونه و توسط چه مهارتی پیام خود را به دیگران منتقل کنند که این موضوع با محبوبیت و مقبولیت آن‌ها در میان جمع ارتباط بسیار نزدیکی دارد .

در این بحث می‌خواهیم موارد اولیه از نکاتی را برایتان مطرح کنیم که با رعایت آنها می‌توانید ارتباط موثر با دیگران برقرار کرده و با قدرت کلام تان برروی افکارشان نفوذ نمایید.

برخی از این نکات آنقدر ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسند که شاید بسیاری از آنها را جدی نگیریم، شاید هم تا به حال بسیاری از آنها را رعایت می‌کنید؛ پس این توصیه های اساسی را از ما جدی بگیرید و به تک تک آنها با تمام قدرت عمل کنید تا ببینید چه تغییرات شگرفی در رابطه تان ایجاد می‌شود. در ادامه با سایت لذت برتر همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله
روش‌های برقراری ارتباط با افراد جامعه
۱- سلام یادتان نرود
۲- لبخند بزنید
چگونه لبخند بزنیم؟
۳- هر کس را با نامش بخوانید
۴- تشویق صمیمانه و صادقانه

۱- روش‌های برقراری ارتباط را، با سلام شروع کنید

اولین نکته در روش‌های برقراری ارتباط سالم، سلام کردن است. این نکته شاید بیش از اندازه برایتان بدیهی باشد ،اما من درمیان اطرافیان خود کسانی را دیده‌ام که با کلمه‌ای به نام سلام غریبه‌اند. پس لطفاً حتما همیشه کلامتان را با سلام آغاز کنید؛ حتی اگر می‌خواهید از کسی آدرسی بپرسید یا حتی زمانی که وارد تاکسی می‌شوید.

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
نحوه ارتباط برقرار کردن و نفوذ در دلها – چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

سلام در لغت به معانی گوناگون آمده است، یکی از آنها معنای تحیت است و در آیه شریفه آمده است: (وَ السَّلامُ عَلی مَنِ اتَّبَعَ الْهُدی ) و یکی از اسماء الله سلام است، زیرا سالم از هرگونه نقص و عیب است و به معنای درود و تحیت گفتن هم می‌باشد.

تحیت و درود از اموری نیستند که بعد از ظهور اسلام ایجاد شده باشد، بلکه مصادیق مختلف آن در میان اقوام و ملل پیش از اسلام نیز سابقه دارد؛ در آیات مختلف قرآن کریم تعبیراتی وجود دارد که نشانگر وجود این سنت در ملل گذشته دارد.

سلام کردن و برخورد خوب یکی از درهای مهم در روش‌های برقراری ارتباط اجتماعی سالم است.

این کلمه (سلام) که در آن معنی و مفهوم سلامتی و ایمنی نهفته، به مخاطب اطمینان می دهد که طرف مقابل قصد صحیحی در آغاز رابطه با او در نظر گرفته است.

در این صورت مخاطب نیز این پیام را دریافت نموده و در صورت تمایل دو طرف، رابطه اجتماعی جدید و کوچکی تشکیل می شود، ضمن این که سلام، روح تعاون و همکاری و همدلی را بین مسلمانان افزایش می‌دهد و همچون شعار و علامتی جهت شناخت جوامع اسلامی از دیگر جوامع می‌باشد.

یکی دیگر از علل حسن سلام ایجاد رابطه دوستی و محبت بین مسلمانان می‌باشد.

حتما بخوانید  اولویتهای یک ارتباط سازنده و ماهرانه

۲- لبخند بزنید

بلافاصله پس از سلام کردن لبخند بزنید.

از دیگر مواردی که در روش‌های برقراری ارتباط مهم می‌باشد لبخند زدن است، لبخند زدن امری مسری است؛ زیرا وقتی شما می‌خندید فرد مقابل هم می خندد.

اگر توانستید طرف مقابلتان را بخندانید و لبخند را بر لب او بنشانید مطمئن باشید اولین قدم را برای تاثیر گذاری برداشته‌اید.

چگونه لبخند بزنیم؟

توجه داشته باشیم تنها با تمرین می‌توانیم یک لبخند شیرین و جذاب داشته باشیم.

حال تمرین لبخند زدن را توضیح می‌دهیم:

تمرین لبخند زدن به این صورت است که جلوی آینه برویم و عضلات شانه و صورت خود را شُل کنیم، بعد به یک خاطره بامزه فکر کنیم، سعی کنیم هنگام خندیدن چشم‌ها را کمی بازتر و ابروها را کمی بالاتر ببریم.

تفاوت لبخند مصنوعی و طبیعی در همین حالت چشم و ابرو است.

در لبخند طبیعی چشم ها کمی از حالت عادی، بازتر می شوند پس کمی گوشه چشمانمان چروک می‌افتد، بهتر است کمی از دندان‌هایمان هم معلوم شود، اگر دندان هایمان معلوم نباشد، انگار چیزی برای پنهان کردن داریم.

در عکس زیر از این روش برای لبخند زدن، استفاده کرده است؛ می‌بینید که انگار چشم‌ها هم حالت خندیدن به خود گرفته است.

 روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
نفوذ در دلها و راه به دل نشستن – راه های برقراری ارتباط خوب

از حالت چشم‌ها و دهان می‌توانیم تفاوت لبخند دروغی، لبخند زورکی ، لبخند بی روح و سرد و لبخند طبیعی را تشخیص دهیم. اگر به کسی لبخند طبیعی بزنیم، او هم ناخودآگاه به ما لبخند خواهد زد. این واکنش، نشان می‌دهد که او حس خوبی از ما گرفته است اما لبخند مصنوعی چنین واکنشی را ندارد.

اینکه از خودمان فیلم بگیریم در پیدا کردن ایرادات لبخندمان مؤثر است.

دیدید بعضی‌ها که تا یک نفر را می‌بینند سریع نیششان باز می‌شود، چقدر جلف و سبک به نظر می‌رسند؟پیشنهاد ما برای حل این مسئله لبخند غرق کننده است.

به مانند آب دریا که به ساحل میاد و آرام برمی‌گردد؛ آرام دهانمان را باز کنیم و سپس به آرامی ببندیم. پس نه یکهو دهانمان را باز کنیم و نه یکهو دهانمان را ببندیم، این لبخند تاثیر بسیار خوبی را روی طرف مقابلمان می‌گذارد و از تأثیر گذار‌ترین روش‌های برقراری ارتباط به شمار دمی‌آید؛ همچنین اعتبار ما را نیز بالا می‌برد.

۳- هر کس را با نامش بخوانید

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
نفوذ در دلها با ایده های جالب – مهارت ارتباط موثر با دیگران

اگر فردی را با نامش صدا بزنید احساس می‌کند وجود ارزشمندی است که نامش در ذهن شما نقش بسته است. وقتی به نهایت توان به انسان ها احساس مهم بودن را منتقل کنید به راحتی می‌توانید روی آنها تاثیر بگذارید.

در روش‌های برقراری ارتباط انتقال احساس مهم بودن می‌تواند شما را راحت‌تر به هدف‌تان برساند.

۴- تشویق صمیمانه و صادقانه

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
موثرترین روش های نفوذ در دلهای دیگران – هنر برقراری ارتباط موثر با دیگران

در روش‌های برقراری ارتباط نکته ای که باید حتما دقت کنید این است که همیشه در برخورد با انسانها باید به دنبال نکات مثبت آنها بگردید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا عادت‌تان شود و به صورت ناخودآگاه در آید.

در دیگران نور امید را روشن نگه دارید، آنها را تشویق کنید و توانایی هایشان را به آنها یادآوری کنید. به هیچ عنوان آنها را سرزنش نکنید و به آنها انگیزه و انرژی بدهید. تشویق و تنبیه از اصولی است که به منظور اجرای مدیریت صحیح و مؤثر نیز اجرا می‌شود.

تقریباً همه با اصطلاح تشویق و پاداش آشنایی دارند و معمولاً این دو ارتباط و پیوستگی نزدیکی با یکدیگر دارند، به طوری‌که یکی بدون دیگری معنایی نخواهد داشت. تشویق فرآیند پاداش‌دهی است به رفتار فرد، یعنی برانگیختن شوق و علاقه‌ مجدد او به انجام همان رفتار.

ساختار روانی و عاطفی انسان به گونه‌ای است که اگر مورد تایید و تشویق و دریافت پاداش قرار گیرد معمولاً خشنود می‌شود و انگیزه فعالیت بیش‌تری پیدا می‌کند. پس روش‌های برقراری ارتباط این امکان را به شما می‌دهد تا این احساس را منتقل کنید.

طبیعت انسان‌ها به گونه‌ای است از تشویق لذت برده و هنگامی که در انجام امور مورد تشویق قرار می‌گیرند، معمولاً در صدد بر می‌آیند تا آن امور را بهتر انجام دهند. از این رو تشویق و پاداش، در اصلاح یا تثبیت رفتار بسیار مؤثر است و کارشناسان تربیتی بر استفاده از این روش در تربیت افراد تاکید فراوان دارند.

تنبیه نیز عاملی است برای جلوگیری از کارهای ناپسند و زشت. تنبیه در اصل مجازاتی است (از قبیل سرزنش، محرومیت، جریمه و…) در مورد شخص خاطی تا او را آگاه کند و از خطا دورش بدارد و در نهایت به راستی و راه صواب سوقش دهد؛ لذا بیشتر جنبه تذکر و اصلاح دارد و انسان را از عمل خلاف و مسیر اشتباه باز می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید