ravesh haye bargharary ertebat va jadooye an 00

روش‌های برقراری ارتباط و جادوی آن

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
۵
(۵)

اهمیت روش‌های برقراری ارتباط با دیگران در جامعه امروزی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. شما در هر شغل و منصبی که باشید به روش‌های برقراری ارتباط با دیگران نیاز اساسی دارید.

ارتباط در لغت به معنای انتقال یک پیام از شخصی به شخص دیگر است.

افراد زیادی قادر به برقراری ارتباط نیستند، چون نمی‌دانند در چه زمانی، چگونه و توسط چه مهارتی پیام خود را به دیگران منتقل کنند که این موضوع با محبوبیت و مقبولیت آن‌ها در میان جمع ارتباط بسیار نزدیکی دارد.

در این بحث می‌خواهیم موارد اولیه از نکاتی را برایتان مطرح کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید ارتباط مؤثر با دیگران برقرار کرده و با قدرت کلامتان بر روی افکارشان نفوذ نمایید.

برخی از این نکات آن‌قدر ساده و پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسند که شاید بسیاری از آن‌ها را جدی نگیریم، شاید هم تابه‌حال بسیاری از آن‌ها را رعایت می‌کنید؛ پس این توصیه‌های اساسی را از ماجدی بگیرید و به تک‌تک آن‌ها با تمام قدرت عمل کنید تا ببینید چه تغییرات شگرفی در رابطه‌تان ایجاد می‌شود. در ادامه با سایت لذت برتر همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله
۱. روش‌های برقراری ارتباط را، با سلام شروع کنید
۲. لبخند بزنید
چگونه لبخند بزنیم؟
۳. هر کس را با نامش بخوانید
۴. تشویق صمیمانه و صادقانه

۱. روش‌های برقراری ارتباط را، با سلام شروع کنید

اولین نکته در روش‌های برقراری ارتباط سالم، سلام کردن است. این نکته شاید بیش از اندازه برایتان بدیهی باشد، اما من در میان اطرافیان خود کسانی را دیده‌ام که با کلمه‌ای به نام سلام غریبه‌اند. پس لطفاً حتماً همیشه کلامتان را با سلام آغاز کنید؛ حتی اگر می‌خواهید از کسی آدرسی بپرسید یا حتی زمانی که وارد تاکسی می‌شوید.

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
نحوه ارتباط برقرار کردن و نفوذ در دلها – چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

سلام در لغت به معانی گوناگون آمده است، یکی از آن‌ها معنای تحیت است و در آیه شریفه آمده است: (وَ السَّلامُ عَلی مَنِ اتَّبَعَ الْهُدی) و یکی از اسماء الله سلام است، زیرا سالم از هرگونه نقص و عیب است و به معنای درود و تحیت گفتن هم می‌باشد.

تحیت و درود از اموری نیستند که بعد از ظهور اسلام ایجاد شده باشد، بلکه مصادیق مختلف آن در میان اقوام و ملل پیش از اسلام نیز سابقه دارد؛ در آیات مختلف قرآن کریم تعبیراتی وجود دارد که نشانگر وجود این سنت در ملل گذشته دارد.

سلام کردن و برخورد خوب یکی از درهای مهم در روش‌های برقراری ارتباط اجتماعی سالم است.

این کلمه (سلام) که در آن معنی و مفهوم سلامتی و ایمنی نهفته، به مخاطب اطمینان می‌دهد که طرف مقابل قصد صحیحی در آغاز رابطه با او در نظر گرفته است.

در این صورت مخاطب نیز این پیام را دریافت نموده و در صورت تمایل دو طرف، رابطه اجتماعی جدید و کوچکی تشکیل می‌شود، ضمن این‌که سلام، روح تعاون و همکاری و همدلی را بین مسلمانان افزایش می‌دهد و همچون شعار و علامتی جهت شناخت جوامع اسلامی از دیگر جوامع می‌باشد.

یکی دیگر از علل حسن سلام ایجاد رابطه دوستی و محبت بین مسلمانان می‌باشد.

حتما بخوانید  ۱۰ روش برقراری ارتباط درست به سبک برونگراها

۲- لبخند بزنید

بلافاصله پس از سلام‌کردن لبخند بزنید.

از دیگر مواردی که در روش‌های برقراری ارتباط مهم می‌باشد لبخند زدن است، لبخند زدن امری مسری است؛ زیرا وقتی شما می‌خندید فرد مقابل هم می‌خندد.

اگر توانستید طرف مقابلتان را بخندانید و لبخند را بر لب او بنشانید مطمئن باشید اولین قدم را برای تأثیرگذاری برداشته‌اید.

چگونه لبخند بزنیم؟

توجه داشته باشیم تنها با تمرین می‌توانیم یک لبخند شیرین و جذاب داشته باشیم.

حال تمرین لبخند زدن را توضیح می‌دهیم:

تمرین لبخند زدن به این صورت است که جلوی آینه برویم و عضلات شانه و صورت خود را شُل کنیم، بعد به یک خاطره بامزه فکر کنیم، سعی کنیم هنگام خندیدن چشم‌ها را کمی بازتر و ابروها را کمی بالاتر ببریم.

تفاوت لبخند مصنوعی و طبیعی در همین حالت چشم و ابرو است.

در لبخند طبیعی چشم‌ها کمی از حالت عادی، بازتر می‌شوند پس کمی گوشه چشمانمان چروک می‌افتد، بهتر است کمی از دندان‌هایمان هم معلوم شود، اگر دندان‌هایمان معلوم نباشد، انگار چیزی برای پنهان کردن داریم.

در عکس زیر از این روش برای لبخند زدن، استفاده کرده است؛ می‌بینید که انگار چشم‌ها هم حالت خندیدن به خود گرفته است.

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
نفوذ در دلها و راه به دل نشستن – راه های برقراری ارتباط خوب

از حالت چشم‌ها و دهان می‌توانیم تفاوت لبخند دروغی، لبخند زورکی، لبخند بی‌روح و سرد و لبخند طبیعی را تشخیص دهیم. اگر به کسی لبخند طبیعی بزنیم، او هم ناخودآگاه به ما لبخند خواهد زد. این واکنش، نشان می‌دهد که او حس خوبی از ما گرفته است اما لبخند مصنوعی چنین واکنشی را ندارد.

اینکه از خودمان فیلم بگیریم در پیداکردن ایرادات لبخندمان مؤثر است.

دیدید بعضی‌ها که تا یک نفر را می‌بینند سریع نیششان باز می‌شود، چقدر جلف و سبک به نظر می‌رسند؟ پیشنهاد ما برای حل این مسئله لبخند غرق کننده است.

به‌مانند آب دریا که به ساحل می‌آید و آرام برمی‌گردد؛ آرام دهانمان را باز کنیم و سپس به‌آرامی ببندیم. پس نه یکهو دهانمان را باز کنیم و نه یکهو دهانمان را ببندیم، این لبخند تأثیر بسیار خوبی را روی طرف مقابلمان می‌گذارد و از تأثیرگذارترین روش‌های برقراری ارتباط به شمار می‌آید؛ همچنین اعتبار ما را نیز بالا می‌برد.

۳- هر کس را با نامش بخوانید

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
نفوذ در دلها با ایده های جالب – مهارت ارتباط موثر با دیگران

اگر فردی را با نامش صدا بزنید احساس می‌کند وجود ارزشمندی است که نامش در ذهن شما نقش بسته است. وقتی به نهایت توان به انسان‌ها احساس مهم بودن را منتقل کنید به‌راحتی می‌توانید روی آن‌ها تأثیر بگذارید.

در روش‌های برقراری ارتباط انتقال احساس مهم بودن می‌تواند شما را راحت‌تر به هدفتان برساند.

۴- تشویق صمیمانه و صادقانه

روش های برقراری ارتباط - مهارت ارتباط موثر با دیگران
موثرترین روش های نفوذ در دلهای دیگران – هنر برقراری ارتباط موثر با دیگران

در روش‌های برقراری ارتباط نکته‌ای که باید حتماً دقت کنید این است که همیشه در برخورد با انسان‌ها باید به دنبال نکات مثبت آن‌ها بگردید. این کار را آن‌قدر ادامه دهید تا عادتتان شود و به‌صورت ناخودآگاه در آید.

در دیگران نور امید را روشن نگه دارید، آن‌ها را تشویق کنید و توانایی‌هایشان را به آن‌ها یادآوری کنید. به‌هیچ‌عنوان آن‌ها را سرزنش نکنید و به آن‌ها انگیزه و انرژی بدهید. تشویق و تنبیه از اصولی است که به‌منظور اجرای مدیریت صحیح و مؤثر نیز اجرا می‌شود.

تقریباً همه با اصطلاح تشویق و پاداش آشنایی دارند و معمولاً این دو ارتباط و پیوستگی نزدیکی با یکدیگر دارند، به‌طوری‌که یکی بدون دیگری معنایی نخواهد داشت. تشویق فرایند پاداش‌دهی است به رفتار فرد، یعنی برانگیختن شوق و علاقه مجدد او به انجام همان رفتار.

ساختار روانی و عاطفی انسان به‌گونه‌ای است که اگر موردتأیید و تشویق و دریافت پاداش قرار گیرد معمولاً خشنود می‌شود و انگیزه فعالیت بیش‌تری پیدا می‌کند. پس روش‌های برقراری ارتباط این امکان را به شما می‌دهد تا این احساس را منتقل کنید.

طبیعت انسان‌ها به‌گونه‌ای است از تشویق لذت برده و هنگامی‌که در انجام امور مورد تشویق قرار می‌گیرند، معمولاً در صدد برمی‌آیند تا آن امور را بهتر انجام دهند. ازاین‌رو تشویق و پاداش، در اصلاح یا تثبیت رفتار بسیار مؤثر است و کارشناسان تربیتی بر استفاده از این روش در تربیت افراد تأکید فراوان دارند.

تنبیه نیز عاملی است برای جلوگیری از کارهای ناپسند و زشت. تنبیه در اصل مجازاتی است (از قبیل سرزنش، محرومیت، جریمه و…) در مورد شخص خاطی تا او را آگاه کند و از خطا دورش بدارد و در نهایت به‌راستی و راه صواب سوقش دهد؛ لذا بیشتر جنبه تذکر و اصلاح دارد و انسان را از عمل خلاف و مسیر اشتباه بازمی‌دارد.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 19 =