taghviat ezzat nafs ba 5 ravesh sade 00

تقویت عزت نفس با ۵ روش ساده

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه
۵
(۹)

همه ما می‌دانیم که تقویت عزت نفس برای رشد شخصیتمان امری ضروری و واجب بشمار می‌رود، همانند ورزش‌کردن که تمرین روزانه آن برای سلامت جسم لازم می‌باشد، تمرین‌های تقویت عزت نفس نیز برای سلامت روح انسان امری واجب محسوب می‌شوند.

اکنون ممکن است از خود بپرسید که چه تمرین‌هایی برای افزایش عزت نفس لازم است و ما چه باید بکنیم؟! مرحله اول برای این کار شناخت رکن‌های اساسی عزت نفس است و بعد از آن برای گام دوم ما باید به سراغ تمرین‌هایی برویم که در افزایش حرمت نفس مؤثرند.

فهرست محتوای این مقاله
تقویت عزت نفس
چند راه ساده برای تقویت عزت نفس
۱-لیستی از افکار و ویژگی‌هایتان تهیه کنید
۲-افکار مثبت را در خود افزایش دهید و قبول کنید که شما فوق‌العاده‌اید
۳-همیشه مرتب باشید؛ به بهداشت فردی خود لباس پوشیدنتان اهمیت ویژه‌ای دهید
۴-علاوه بر خود در دیگران نیز حس خوب ایجاد کنید و بخشنده باشید
۵-هدفتان را تعیین کنید و آنچه را که ناتمام گذاشته‌اید انجام دهید
دلایل شکل‌گیری و تقویت عزت نفس

در این مقاله با لذت برتر همراه باشید تا در رابطه با چگونگی تقویت عزت نفس و حفظ حرمت نفس آگاهی یابید، شما می‌توانید با چند تمرین و روش ساده به تقویت رکن‌های اصلی عزت نفس در خود بپردازید اما باید به یاد داشته باشید که این تمرین‌ها مکرراً انجام گردند و شما نباید به مرحله‌ای برسید که به خود بگویید: من عزت نفس کافی دارم و نیاز به تمرین ندارم! زیرا این باور غلط به‌مرور و در مواجه با عوامل مختلف سبب تخریب حرمت نفستان خواهد شد.

عزت‌نفس - حرمت نفس
حرمت نفس – تقویت اعتماد به نفس

در کتاب عزت نفس روی میز شام آمده است: «عزت نفس ضعیف موجب می‌شود که ما خود واقعی‌مان را با شرمندگی و سرافکندگی پنهان کنیم، یعنی کسی دیگر جای ما دارد زندگی می‌کند.»

حتما بخوانید  راه‌های افزایش اعتماد به نفس ذهنی

تقویت عزت نفس

مسلماً با توجه به اهمیت عزت نفس کتاب‌ها و نوشته‌های زیادی در این مقوله موجود می‌باشند که همگی آنها می‌توانند تا حد زیادی تأثیرگذار باشند.

تقریباً تمام کسانی که در این زمینه تخصص دارند معتقدند که تمرین‌های عملی بهترین راه برای تمرین و تقویت عزت نفس بشمار می‌روند؛ زیرا در طی تمرین‌های عملی، تمام وجود ما درگیر خواهد بود و این، مهم‌ترین مسئله است!

عزت‌نفس - حرمت نفس
تقویت اعتماد به نفس – عزت‌نفس

قبل از شروع به تمرین باید بگویم که اگر تصمیم به تقویت عزت نفس در خود گرفته‌اید، باید بدانید که این تصمیم ریشه در چه دارد؟! آیا شما شخصاً خود تصمیم به تغییر گرفته‌اید و یا اینکه نظرات و رفتار دیگران باعث شده تا شما این‌گونه بخواهید. به‌هرحال بدانید که اگر قلباً تصمیم به انجام این کار نگرفته‌اید، رفتن به این راه بی‌ثمر خواهد بود اما اگر عزمتان را جزم کرده‌اید که در این راه پیروز شوید و حرمت نفستان را افزایش دهید این مقاله می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

چند راه ساده برای تقویت عزت نفس

همان‌طور که گفتیم قصد ما آموزش چند روش عملی برای افزایش حرمت نفس و تقویت عزت نفس است و اولین چیزی که شما لازم دارید یک دفتر است! دفتری برای لیست‌برداری برخی از موارد لازم.

حتما بخوانید  چرا باید برای افزایش اعتماد به نفس خود تلاش کنیم؟

حالا به سراغ اولین مرحله می‌رویم :

۱-لیستی از افکار و ویژگی‌هایتان تهیه کنید

در دفترتان ۳ لیست تهیه کنید و سعی کنید در هر یخش از آن به توصیف ویژگی‌هایتان که شامل نقاط قوت، آنچه تا کنون می‌خواستید و موفق به انجامش شده‌اید و در آخر ویژگی‌هایی از خودتان که دوستشان می‌دارید و به‌خاطر آنها به خود می‌بالید را بنویسید!

سعی کنید برای انجام این کار کاملاً تمرکز کنید و همه آنچه که به ذهنتان می‌رسد، حتی کوچک‌ترین موارد را بنویسید؛ می‌توانید از یکی از نزدیکان که شناخت کافی به شما دارد کمک بگیرید. بعد از نوشتن این لیست می‌بینید چقدر ویژگی‌های مثبتی داشته‌اید که اصلاً به آنها توجه نمی‌کردید.

مرحله بعد این است که هر روز این لیست را بخوانید و به خود بفهمانید که باید روی نکات مثبت تمرکز کنید! زیرا شما فردی ارزشمند هستید و لایق بهترین‌ها …

عزت‌نفس - حرمت نفس
عزت‌نفس – مهارت افزایش عزت نفس

۲-افکار مثبت را در خود افزایش دهید و قبول کنید که شما فوق‌العاده‌اید 

اول از همه، کمبودهای خود را بپذیرید و قبول داشته باشید که شما می‌توانید با تمام این کاستی‌ها منحصر به فرد و بی‌نظیر باشید! سعی کنید به گذشته و اشتباهاتی که انجام داده‌اید، فکر نکنید و افسوس نخورید بلکه از آنها درس عبرت بگیرید.

عزت‌نفس - حرمت نفس
مهارت افزایش عزت نفس – افزایش اعتماد به نفس

از این به بعد هر کاری را که قرار است انجام دهید تنها به بعد مثبت آن بیاندیشید و بدی‌ها را کلاً در نظر نگیرید و حتی از خود انتقاد نکنید. کافی است یکبار این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را در کارهایتان ببینید.

حتما بخوانید  چطور اعتماد به نفس روحی خود را تقویت کنیم؟

۳-همیشه مرتب باشید؛ به بهداشت فردی خود لباس پوشیدنتان اهمیت ویژه‌ای دهید

وقتی که به ظاهرتان می‌رسید ناخودآگاه باعث می‌شود تا حرمت نفستان افزایش یابد؛ این مورد می‌تواند شامل تقویت عزت نفس و افزایش اعتماد به نفستان نیز گردد و در ذهن افراد نیز  همیشه فردی منحصر به فرد تداعی می‌شوید.

به‌طورکلی این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که وقتی شما به خودتان رسیدگی می‌کنید قبول دارید که از همه نظر خوب به نظر می‌رسید و این باور در شما به وجود خواهد آمد که من خوبم و لایق تمام خوبی‌ها هسنم.

عزت‌نفس - حرمت نفس
افزایش اعتماد به نفس – اعتماد به نفس بالا

۴-علاوه بر خود در دیگران نیز حس خوب ایجاد کنید و بخشنده باشید

شاید با خواندن این تیتر بگویید که خوشحال کردن دیگران چه سودی برای من دارد یا اینکه این کارها، ریاکاری است! باید بگوییم که ایجاد حس خوب در وجود دیگران و خوش‌حال کردن آنها جدا از اینکه یک عمل خیرخواهانه است، می‌تواند یک تمرین عملی برای تقویت عزت نفس افراد نیز باشد!

شما با کمک‌کردن به دیگران  حتی با یک جمله محبت‌آمیز می‌توانید حس بهتر بودن را تجربه کنید و وقتی از دیگران می‌شنوید که شما سبب خوش‌حالی آنها شده‌اید، در اصل به خودتان ثابت کرده‌اید که من آدم خوبی هستم.

عزت‌نفس - حرمت نفس
اعتماد به نفس بالا – تمرین برای افزایش اعتماد به نفس

وقتی به این باور برسید که شما فردی مفید و خوب هستید نسبت به دیگران هم همین حس را پیدا خواهید کرد. این امر در برقراری ارتباط‌های موفق در شما بسیار مؤثر است. مثلاً برای مادرتان یک شاخه گل بخرید و از او به‌خاطر همه چیز تشکر کنید و حس خوب را به او القا کنید تا نتیجه عکس‌العمل آن را در حال خوب خودتان و تقویت عزت نفستان ببینید.

حتما بخوانید  کمبود عزت نفس و راه‌های افزایش آن

۵-هدفتان را تعیین کنید و آنچه را که ناتمام گذاشته‌اید انجام دهید

پنجمین و مهم‌ترین چیز در این راه هدف است؛ هدف به زندگی شما مسیر می‌دهد. حالا این هدف هر چیزی می‌تواند باشد؛ کوچک یا بزرگ بودن هدف‌ها اهمیتی ندارد بلکه مسئله داشتن هدف است. وقتی هدف داشته باشید، زندگی‌تان از حالت یکنواختی خارج می‌شود و شما برای رسیدن به آنها تلاش خواهید کرد.

عزت‌نفس - حرمت نفس
تمرین برای افزایش اعتماد به نفس – عزت نفس

در ابتدای راه لازم است که هدف‌ها و چالش‌های کوچک و دست‌یافتنی را برای خود معین کنید تا امیدتان را از دست ندهید؛ حتی می‌توانید لیستی از هدف‌هایتان و کارهایی که می‌خواهید انجام دهید را تهیه کنید و هر هفته به آن سر بزنید و ببینید در طی این هفته چند چالش را پشت سر گذاشته‌اید و کم‌کم هدف‌هایتان را به هدف‌های بزرگ‌تر تغییر دهید.

با این کار ایمان داشته باشید که گامی بزرگ در تقویت عزت نفستان برداشته‌اید؛ زیرا در این مرحله آن‌قدر خود را دوست دارید که هر چیزی را ممکن می‌دانید.

این پنج گام تمرین‌های ساده‌ای بودند تا ما به این باور برسیم که ما سرشار از خوبی‌هایی هستیم که خداوند در وجودمان قرار داده است و تنها کافی است که به آنها بنگریم و مثبت‌اندیش باشیم!

عزت نفس امری وجودی است و با ما متولد می‌شود؛ از کودکی عوامل زیادی بر آنها تأثیر گذارند که می‌توانند سبب افزایش یا کاهش حرمت نفس ویا تضعیف یا تقویت عزت نفس در ما شوند اما در آخر این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم که چگونه رفتار کنیم؛ مثل یک آدم ترسو و بی عزت نفس یا یک انسان موفق با عزت نفس بالا؟

این پنج تمرین بدون شک تمام مراحل افزایش اعتماد به نفس و تقویت عزت نفس نیست اما می‌توان گفت که مهم‌ترین‌ها هستند؛ پس آنها را به ذهن بسپارید و انجام دهید.

حتما بخوانید  راه‌های افزایش اعتماد به نفس جسمی ( اعتماد به نفس فیزیکی )

ذکر موارد دیگر در تقویت عزت نفس برای آگاهی:

 • از بدی‌ها و چیزهایی که حالتان را خوب نمی‌کنند دور شوید
 • با خانواده‌تان بیشتر وقت بگذرانید
 • به کارهایتان بیشتر فکر کنید
 • مستقل باشید و خود را متکی به شخص یا چیزی ندانید
 • به خدا نزدیک شوید

دلایل شکل‌گیری و تقویت عزت نفس

دلایل شکل‌گیری عزت نفس و عواملی که سبب تثبیت حرمت نفس در وجودمان می‌شود را می‌شناسید؟ در ادامه به بیان آنها می‌پردازیم تا بدانید که ۵ گام بالا بدون شک بهترین راه‌ها برای تقویت عزت نفس‌اند؛ دلایل شکل‌گیری عزت نفس عبارت‌اند از:

تصویرسازی ذهنی فرد نسبت به خود
داشتن ارتباط مؤثر به دور از مشکل با دیگران
رسیدن به خواسته و آنچه که در زندگی می‌خواهیم باشیم

عزت‌نفس - حرمت نفس
عزت نفس – حرمت نفس

و در آخر متنی زیبا در رابطه با حرمت نفس و تقویت عزت نفس به نقل از گوته:

 • اگر ثروتمند نیستی مهم نیست، بسیاری از مردم ثروتمند نیستند
 • اگر سالم نیستی، هستند افرادی که با معلولیت و بیماری زندگی می‌کنند.
 • اگر زیبا نیستی، برخورد درست با زشتی هم وجود دارد.
 • اگر جوان نیستی، همه با چهره پیری مواجه می‌شوند.
 • اگر تحصیلات عالی نداری، با کم سوادی هم می‌توان زندگی کرد.
 • اگر قدرت سیاسی و مقام نداری، مشاغل مهم متعلق به معدودی انسان‌هاست.
 • اما اگر عزت نفس نداری، هیچ نداری!

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید، خوش‌حال می‌شوم اگر نظرتان را در مورد این مقاله بنویسد.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۹

2 دیدگاه برای “تقویت عزت نفس با ۵ روش ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 4 =