چطور با دوست داشتن خودمان به یک زندگی موفق دست پیدا کنیم؟

چطور با دوست داشتن خودمان به یک زندگی موفق دست پیدا کنیم؟

دستیابی به زندگی موفق با دوست داشتن خودمان

گاهی اوقات جهانی که در آن زندگی می‌کنیم می‌تواند به جایی بی‌رحم تبدیل شود، جایی که می‌تواند حتی قوی‌ترین انسان‌ها را هم به زانو دربیاورد. جهان با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و در صورتی که ما نتوانیم بعد از زمین خوردن، خودمان را بالا بکشیم نمی‌توانیم برای ساختن یک زندگی موفق با این جریان سریع هم سو شویم.

همه‌ی ما می‌دانیم که گاهی ممکن است با شرایط نامطلوبی در زندگی خود مواجه شویم؛ در چنین حالاتی احتمال دارد حس خوبی در مورد خودمان نداشته باشیم و در نتیجه نمی‌توانیم با خوشحالی زندگی کنیم. اگر در چنین شرایطی قرار دارید، لازم نیست نگران باشید چون در این مطلب قصد داریم راه‌هایی برای رفع این مشکل بیان کنیم. در ادامه می‌توانید روش‌های مهربان بودن با خود و راه رسیدن به یک زندگی موفق را مشاهده کنید.

فهرست محتوای این مقاله
۱. برای داشتن زندگی موفق زمان معینی را به خودتان اختصاص دهید
۲. مرخصی بگیرید
۳. رفتار مناسبی با خودتان داشته باشید
۴. خودتان را باور کنید تا زندگی موفقی داشته باشید
۵. حرف‌های مثبت به خودتان بزنید
۶. اطراف خود را با افراد مثبت اندیش پر کنید
۷. پیاده‌روی برای ساختن زندگی موفق
۸. گاهی به موسیقی گوش کنید
۹. مطالعه کنید
۱۰. زندگی موفق را به خود و دیگران هدیه کنید
۱۱. برای ساختن یک زندگی موفق گه گاهی چرت بزنید!
۱۲. به آینه نگاه کنید و خودتان را تحسین کنید
۱۳. به یک غریبه کمک کنید
۱۴. دفتر خاطرات خود را مرور کنید
۱۵. امروز هیچ کار مهمی انجام ندهید!
۱۶. به سفری بروید که همیشه عقب می‌انداختید
۱۷. با عزیزان خود تماس بگیرید و به آن‌ها بگویید چه‌قدر برایشان اهمیت قائل هستید
۱۸. فهرستی از ۱۰ دلیلی که ثابت می‌کنند زندگی موفق دارید بسازید

۱. برای داشتن زندگی موفق زمان معینی را به خودتان اختصاص دهید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
خانواده موفق – زندگی شاد و موفق

برای داشتن یک زندگی موفق قبل از هر چیز باید مراقب احساسات و عواطف خودتان باشید. پس مثل زمانی که برای ملاقات‌های مهم خود برنامه‌ریزی می‌کنید، تقویم موبایلتان را باز کنید و یک روز را برای انجام دادن کارهای موردعلاقه و یا در کل رسیدگی به خودتان تعیین کنید.

در این روز به خصوص باید هر کار دیگری را کنار بگذارید و فقط کارهایی را انجام دهید که دوست دارید. فراموش نکنید که زندگی خیلی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید تقویم خود را با قرار ملاقات‌ها، تماس‌های کاری و رویدادهای رسمی پر کنید؛ در عوض بهتر است تقویم زندگیتان، پر از کارهایی باشد که از انجام دادن آن‌ها لذت می‌برید.

حتما بخوانید  چند روش قطعی برای دستیابی به زندگی شاد و موفق

۲. مرخصی بگیرید

اگر هیچ وقت خالی برای اختصاص دادن به خودتان ندارید، می‌توانید برای مدتی مثلا به خاطر بیماری مرخصی بگیرید. لزومی ندارد حقیقت را به همکاران خود بگویید، فقط کافی است سرپرست خود را در جریان بگذارید. اگر به دیگران در مورد دلیل واقعی مرخصی گرفتن خود بگویید، آن‌ها شما را راحت نمی‌گذارند و ممکن است مزاحم استراحتتان بشوند.

در روز مرخصی تمام تلاشتان را برای خوش گذراندن به کار ببرید در این حالت، وقتی به محل کار خود برگردید با انرژی زایدلوصفی می‌توانید برای ساختن زندگی موفق مورد نظر خود تلاش کنید.

۳. رفتار مناسبی با خودتان داشته باشید

برای اینکه بتوانید یک زندگی موفق داشته باشید باید یاد بگیرید به نحوی با خودتان رفتار کنید که برایتان خوشایند باشد. درست است که برای به دست آوردن پول باید سخت تلاش کنید و همه پیشنهاد می‌کنند پولتان را پس انداز کنید، ولی برای رسیدن به احساس رضایت هیچ اشکالی ندارد که مقداری از پولتان را برای خودتان خرج کنید. برای مثال هر چیزی که باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کنید را بخرید. اگر دلتان کمیک بوک می‌خواهد، آن را بخرید. اگر دوست دارید پدی‌کور انجام دهید، این کار را بکنید. اهمیتی ندارد چه چیزی نظرتان را جلب کرده، فقط باید آن چیز را برای خودتان بخرید.

۴. خودتان را باور کنید تا زندگی موفقی داشته باشید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
زندگی شاد و موفق – زندگی شاد و موفق

وقتی شرایط برای شما چالش برانگیز و دشوار می‌شود، بهترین راه غلبه بر مشکلات و ساختن یک زندگی موفق‌‌‌‌‌ این است که به خودتان باور داشته باشید. کارهایی را که برای رسیدن به جایگاه فعلی خود انجام داده‌اید، به خاطر بیاورید؛ باور به کسی که هستید به شما کمک می‌کند ادامه‌ی مسیر را هم با موفقیت پشت سر بگذارید. زمانی که دوباره به خودتان باور پیدا کردید، با انرژی بیش‌تری می‌توانید برای رسیدن به اهداف خود و ساختن یک زندگی موفق تلاش کنید.

۵. حرف‌های مثبت به خودتان بزنید

تا جایی که می‌توانید با خودتان با لحن مثبت صحبت کنید. برای مثال زمانی که می‌خواهید کاری را شروع کنید، به خودتان بگویید: «من عالی هستم و می‌توانم هر کاری که می‌خواهم انجام دهم.» بعد از این‌ حرف‌های مثبت می‌توانید جملاتی مانند: «کاملا مطمئنم که این حرف‌ها درست هستند.» را هم با خود تکرار کنید.

حرف‌های مثبت نه تنها مسیر زندگی شما را به سوی ساختن یک زندگی موفق تغییر می‌دهند، بلکه به صورت قابل توجهی حال بد شما را بهبود می‌بخشند.

۶. اطراف خود را با افراد مثبت اندیش پر کنید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
زندگی شاد و موفق – راز زندگی شاد

با افرادی معاشرت کنید که در ساختن یک زندگی موفق به شما کمک می‌کنند و درباره شما حرف‌های مثبت می‌زنند. جیم ران همیشه می‌گوید: «رفتار شما میانگینی از رفتار ۵ نفری است که بیش‌تر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید.» زمانی که زندگی خیلی سخت و دشوار به نظر می‌رسد، باید به سراغ افرادی بروید که می‌شناسید و به آن‌ها در مشکلاتشان کمک کرده‌اید و اجازه دهید آن‌ها هم به شما در حل مشکلاتتان کمک کنند.

۷. پیاده‌روی برای ساختن زندگی موفق

این مورد خیلی ساده به نظر می‌رسد، نه؟ خب، ساده هم هست، کافی است به پیاده‌روی بروید تا خودتان تاثیرات مثبتش را درک کنید. طبیعت گردی کنید و زیبایی‌های جهان را ببینید. زمانی که در طبیعت هستید، بوها را استشمام کنید، صداها را گوش کنید و وزش باد را احساس کنید. خیلی از بهترین و لذت بخش‌ترین تفریح‌های زندگی، رایگان بوده و برای عموم در دسترس هستند؛ طبیعت گردی یکی از آن‌هاست.

اگر می‌خواهید با خودتان مهربان‌تر باشید، پیاده‌روی زیر باران را امتحان کنید، این تجربه‌ای است که تغییرات زیادی در شما ایجاد می‌کند و می تواند به مانند میان‌بری، شما را به سمت زندگی موفق هدایت کند.

حتما بخوانید  چند نکته برای آرامش و لذت بردن از زندگی

۸. گاهی به موسیقی گوش کنید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
راز زندگی شاد – خانواده شاد و موفق

موسیقی یک زبان بین المللی و آینه‌ای برای تماشای روح ماست. تکنولوژی به شما امکان گوش دادن به موسیقی دلخواهتان در هر زمان و مکانی را می‌دهد؛ پس از این ویژگی به نفع خودتان استفاده کنید. فقط شما می‌دانید که آهنگ مناسبتان کدام است، پس در موقعیت مناسب آهنگ مورد علاقه خودتان را دانلود کنید و با گوش دادن به آن برای دقایقی از جهان تکراری اطراف خود فاصله بگیرید و به زندگی موفق خود فکر کنید.

۹. مطالعه کنید

اگر موسیقی حال و هوای شما را بهتر نمی‌کند، مشکلی نیست، به جای آن به سراغ کتاب‌هایتان بروید. لزومی ندارد کتاب جدید بخرید، کتابی را که چندین‌بار خوانده‌اید و هر دفعه که به سراغش می‌روید، برایتان جذاب است را بردارید و در دنیای کلمات غرق شوید. 

۱۰. زندگی موفق را به خود و دیگران هدیه کنید

هیچ چیز به اندازه‌ی انجام دادن یک کار خوب برای دیگران، باعث نمی‌شود احساس خوبی پیدا کنیم. زمانی که کار خوبی برای کسی انجام می‌دهیم، سروتونین در بدن ما ترشح می‌شود و نه تنها حال و هوای همان لحظه‌ی ما را تغییر می‌دهد، بلکه باعث می‌شود برای چند روز احساس آن را داشته باشیم که ما از زندگی موفقی برخوردار هستیم.

۱۱. برای ساختن یک زندگی موفق گه گاهی چرت بزنید!

خانواده موفق - راز زندگی شاد
خانواده موفق – خانواده شاد و موفق

زمانی که در طول روز کار زیادی انجام داده باشید، به یک چرت کوتاه برای ریکاوری انرژی از دست رفته‌ی خود نیاز پیدا خواهید کرد. برای مثال کودکان را در نظر بگیرید، آن‌ها در طول روز انرژی زیادی مصرف می‌کنند، در نتیجه به خواب هر چقدر هم کوتاه نیاز پیدا می‌کنند. اگر فواید خواب وسط روز را نمی‌دانید، فقط کافی است نگاهی به رفتار بچه‌ها قبل و بعد از خوابیدن بیندازید.

برای این‌که بتوانید با انرژی بیش‌تری در مسیر ساختن یک زندگی موفق جلو بروید، بهتر است در طول روز چرت کوتاهی بزنید. به خاطر خوابیدن خودتان را سرزنش نکنید، شما ارزشش را دارید.

حتما بخوانید  رفع ناراحتی و تبدیل غم و اندوه به شادی برای ساختن زندگی شاد

۱۲. به آینه نگاه کنید و خودتان را تحسین کنید

مطمئنا شما هم از تاثیراتی که تعاریف و تحسین‌ها بر روی احساسات و روحیه‌ی افراد می‌گذارند، مطلع هستید. پس چرا این کار را در مورد خودتان انجام نمی‌دهید؟ به جای این که افراد دیگر را تشویق کنید، جلوی آینه بایستید و این تحسین‌ها را به سمت خودتان بفرستید. این انرژی مثبت تاثیر زیادی بر بروز شادی در زندگی دارد.

۱۳. به یک غریبه کمک کنید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
خانواده شاد و موفق – زندگی شاد

تصور کنید اگر رفتار ما با افرادی که نمی‌شناسیم درست شبیه همان برخوردی بود که با آشنایانمان داریم، دنیا چه‌قدر با الان فرق داشت؟ از خودتان شروع کنید، بروید بیرون و مهربانی خود را به یک غریبه نشان دهید.

این کار نه تنها احساسات و عواطف شما را تحت تاثیر قرار می‎دهد، بلکه برای فردی که با او با مهربانی رفتار کرده‌اید هم مفید است و معمولا این افراد هم با اطرافیان خود رفتار بهتری داشته و به فکر داشتن زندگی موفق در آینده امیدوار خواهند شد.

۱۴. دفتر خاطرات خود را مرور کنید

از آخرین باری که دفتر خاطرات خود را خواندید چه قدر گذشته؟ شما هم اغلب به جای دفتر خاطرات به سراغ عکس‌های گالری خود می‌روید؟ ولی همان‌طور که عکس‌ها، خاطرات شما را تداعی می‌کنند، دفتر خاطرات هم ابزار مناسبی برای انعکاس گذشته است.

پس به سراغ دفتر خاطرات قدیمی خود بروید و نگاهی به خاطرات خود بیندازید. با این کار نه تنها با خاطرات گذشته‌ی خود سرگرم می‎شوید، بلکه به یاد می‌آورید از کجا به جایگاه امروز خود رسیده‌اید و با اراده‌ی محکم‌تری برای ساختن یک زندگی موفق تلاش خواهید کرد. اگر دفتر خاطرات ندارید، بهتر است همین امروز یکی برای خودتان تهیه کنید.

۱۵. امروز هیچ کار مهمی انجام ندهید!

در روزهای عادی چه کارهایی انجام می‌دهید؟ رژیم؟ ورزش؟ آشپزی؟ تمیزکاری؟ کار؟ همه‌ی این کارها را برای یک روز کنار بگذارید و روال عادی زندگی خود را به هم بزنید. به جای تمرکز بر روی کارهای ضروری، کارهایی را انجام دهید که هیچ اهمیتی ندارند. مثلا فیلم‌های جدید ببینید، مجله بخوانید، کل روز لباس راحتی بپوشید و…

حتما بخوانید  مدیریت مالی خانواده در ۱۰نکته

۱۶. به سفری بروید که همیشه عقب می‌انداختید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
زندگی شاد – زندگی شاد و موفق

شاید سفر یکی از بهترین راه‌ها برای مهربان بودن با خودتان باشد. برای این‌که بتوانید یک زندگی موفق داشته باشید و شادی زندگی را به سمت خود جذب کنید، باید انرژی مثبت داشته باشید.

پس حالا وقت آن است که بالاخره به سفری بروید که همیشه آرزویش را داشتید. اصلا مهم نیست چه مقصدی برای سفر انتخاب می‌کنید، فقط باید تصمیم بگیرید و بلیط خود را رزرو کنید. وقتی بدانید در آینده قرار است به سفری بروید که از الان رزرو شده، مدام به انجام کارهای فکر می‌کنید که می‌توانند در سفر شما را خوشحال کنند.

۱۷. با عزیزان خود تماس بگیرید و به آن‌ها بگویید چه‌قدر برایشان اهمیت قائل هستید

مهربان بودن با خود همیشه به این معنی نیست که کاری انجام دهید که فقط به نفع خودتان باشد. برای این کار گاهی می‌توانید با دوستان خود تماس بگیرید و به آن‌ها بگویید که چه‌قدر برای شما اهمیت دارند.

چه احساسی پیدا می‌کنید اگر کسی که مدتی است با او صحبت نکرده‌اید، با شما تماس بگیرد و بگوید برای شما اهمیت قائل است؟ حالا تصور کنید اگر این کار را برای دوستانتان انجام دهید چه احساسی پیدا می‌کنند؟ قطعا آن‌ها نیز فکر می کنند زندگی موفقی دارند و این عالی است.

۱۸. فهرستی از ۱۰ دلیلی که ثابت می‌کنند زندگی موفق دارید بسازید

خانواده موفق - راز زندگی شاد
زندگی شاد و موفق – زندگی شاد

این کار آسانی است، فقط کافی است ۱۰ دلیل را فهرست کنید، نه بیش‌تر. با این کار نه تنها چیزهای ارزشمند زندگی‌تان را به خودتان یادآوری می‌کنید، بلکه احساس بهتری هم در مورد شرایط خود پیدا می‌کنید. همان‌طور که در ابتدای مطلب هم گفتیم، برای ساختن یک زندگی موفق ‌، ابتدا باید احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

جمع بندی

مواردی که گفته شد را می‌توانید برای ساختن یک زندگی موفق به کار بگیرید، البته ممکن است تمام این موارد برای شما موثر نباشند، ولی می‌توانید مورد مناسب خود را پیدا کنید. اگر حس و حال خوبی داشته باشید، خیلی راحت‌تر می‌توانید برای ساختن زندگی موفق و رسیدن به اهدافتان، گام بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 3 =