هدف‌گذاری اولین گام برای داشتن زندگی موفق

هدف‌گذاری اولین گام برای داشتن زندگی موفق

هدف‌گذاری ، یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی 

هدف‌گذاری از مهم‌ترین تصمیمات در زندگی یک انسان است. کاری که اگر صورت نگیرد و یا به آن اهمیتی داده نشود، می‌تواند به یک مشکل جدی برای آینده ما تبدیل شود. هدف‌گذاری فواید بسیار زیادی دارد و تنها افراد بدون برنامه، بدون هدف زندگی می‌کنند. پس با خواندن این مقاله به اهمیت آن پی ببرد و برای خود هدف‌گذاری کنید. با لذت برتر همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله
اهمیت هدف‌گذاری
هدف‌گذاری شادی‌آور است
وقت خود را ارزشمند بدانید
استعداد مهم است یا ضروری؟!!!
از سندروم چشم براق دوری کنید
اهداف بزرگ نیازمند هدف‌گذاری‌های کوچک هستند
شخصیت خود را با هدف‌گذاری بسازید
در هدف‌گذاری مسئولیت‌پذیر باشید
از مغز پاداش دریافت کنید
همیشه مسیر آینده خود را تصور کنید
هدف‌گذاری خود را در طول مسیر بروزرسانی کنید

اهمیت هدف‌گذاری

اگر هر انسانی از اهمیت هدف‌گذاری در زندگی خود آگاه باشد، آن را عامل تعیین‌کننده‌ای برای زندگی خود به شمار می‌آورد و هیچ اقدامی که در راستا هدفش نباشد را انتخاب نمی‌کند؛ زیرا بدون هدف، انگیزه مشخصی برای حرکت نیست و از همه مهم‌تر راه ما اصلاً مشخص نیست؛ به طور خلاصه بدون مقصد نه راهی وجود دارد و نه انگیزه‌ای!!

هدف‌گذاری شادی‌آور است

 هدف گذاری - اصول برنامه ریزی
اصول برنامه ریزی – چطور برنامه‌ریزی کنیم

هدف‌گذاری نکردن می‌تواند خوش‌حالی را از ما بگیرد. شاید دیده باشید افرادی را که هدفی برای خود مشخص نکرده‌اند اما حرف‌های ناامیدکننده‌ای نمی‌زنند؛ این افراد درست است که توانسته‌اند امید به زندگی را در خود حفظ کنند اما زمانی که هدفی نباشد موفقیتی هم در دسترس نیست و بدون زندگی موفق کلمه خوش‌حالی در زندگی ما بی‌معنی می‌شود و امید این افراد نیز چندان پایدار نیست.

حتما بخوانید  چند روش قطعی برای دستیابی به زندگی شاد و موفق

وقت خود را ارزشمند بدانید

 هدف گذاری - اصول برنامه ریزی
چطور برنامه‌ریزی کنیم – هدف گذاری

هدف‌گذاری به زندگی ما جهت می‌دهد و به بعضی از مفاهیم ارزش می‌بخشد. زمان یکی از آن‌هاست. افراد بی‌هدف تنها به دنبال گذر زمان هستند که روزها به شب برسد و شب‌ها به‌روز اما با داشتن هدف مشخص شما از هر زمانی برای خود بهره می‌برید و هر ثانیه از زندگی خود را ارزشمند می‌دانید.

استعداد مهم است یا ضروری؟!!!

خیلی از افراد استعداد را اصلی‌ترین نیاز برای رسیدن به یک هدف می دانند اما استعداد یک ویژگی مهم در انسان است اما ضرورت نیست؛ زیرا انسان بدون استعداد می‌تواند با تمرین و تلاش بیشتر به هدف خود برسد و زندگی موفق را تجربه کند اما بدون تلاش هرگز ذره‌ای نیز پیشرفت نخواهد کرد.

در راه رسیدن به یک هدف، افراد با استعداد زیادی هستند که با برخوردن به یک مانع متوقف می‌شوند اما برخی از افرادی که استعدادی در این زمینه ندارند به مانند مورچه عمل می‌کنند؛ چندین بار تلاش می‌کنند که از مانع عبور کنند و زمانی که شکت می‌خورند دوباره تلاش می‌کنند تا بالاخره منظرهٔ بعد از مانع را ببینند.

از سندروم چشم براق دوری کنید

شاید ابتدا فکر کنید این یک بیماری جسمی است اما این سندروم مربوط به نحوه تفکر و تصمیم‌گیری ماست.

افرادی که درگیر این سندروم هستند با دیدن هر شیء بزرگ و جذاب هدف خود را رسیدن به آن ترسیم می‌کنند و اگر به مورد بهتری بربخورند به‌سرعت هدف‌گذاری خود را برای رسیدن به شیء قبلی تغییر داده و به دنبال مورد بهتر می‌روند.

درست است اهدافمان باید بزرگ باشد ولی این‌که بدون زمان دادن به خودمان برای رسیدن به یک هدف مشخص به دنبال هدف دیگری برویم ما را در یک هزارتویی فرو می‌برد که راه خروجی برایش تنظیم نشده است.

اگر شما بتوانید بر روی یک هدف متمرکز شوید و مراحل هدف‌گذاری را به‌خوبی انجام دهید دیگر نه سندرومی مانع شما خواهد شد و نه حواس‌پرتی خاصی.

هدف‌گذاری به ما می‌گوید که ما به چه چیزی نیاز داریم و چگونه باید به آن برسیم. پس هدف‌گذاری کنید و از زندگی لذت ببرید.

حتما بخوانید  در ایام امتحانات چطور برنامه‌ریزی کنیم؟

اهداف بزرگ نیازمند هدف‌گذاری‌های کوچک هستند

تصور کنید می‌خواهید از طبقه اول به طبقه سوم یک ساختمان بروید؛ برای بالارفتن در ساختمانی که آسانسور ندارد شما باید پله‌پله بالا رفته تا به طبقه دوم برسید؛ سپس بالارفتن از پله‌ها را ادامه داده تا به مقصد خود برسید.

هدف‌گذاری شما هم باید به همین صورت باشد؛ شما باید اهداف خود را به طور کوتاه یعنی پله به پله، میان‌مدت یعنی رسیدن به طبقه دوم و بلندمدت که هدف نهایی است، تنظیم کنید.

شاید فکر کنید که این کار اهمیتی ندارد اما باید بدانید که بدون این هدف‌گذاری های کوچک شما هرگز قادر نخواهید بود از یک ساختمان بالا بروید!!

 هدف گذاری - اصول برنامه ریزی
هدف گذاری – روش هایی برای داشتن زندگی موفق

هدف‌گذاری های کوچک در راه رسیدن به هدف‌های بزرگ فواید زیادی دارند از جمله:

• ما را از ترس نرسیدن به اهداف بزرگ دور می‌کند.
• اهداف دست‌یافتنی‌تر می‌شوند.
• برای ادامه راه انگیزه ما حفظ می‌شود.
• نحوه انجام مراحل و زمان موردنیاز برای هدف نهایی قابل‌کنترل است.
• ساده‌ترین راه‌ها در اختیار ما قرار می‌گیرد.

شخصیت خود را با هدف‌گذاری بسازید

زمانی که شما برای رسیدن به یک هدف، شروع به بالارفتن از پله‌ها می‌کنید، خواسته یا ناخواسته شخصیت شما تحت تأثیر هدفتان قرار خواهد گرفت. حتی موضوع آن جایی جالب‌تر می‌شود که شما می‌توانید میزان پیشرفت خود را، با توجه به میزان تأثیرگذاری اهدافتان بر شخصیتتان بسنجید.

 هدف گذاری - اصول برنامه ریزی
روش هایی برای داشتن زندگی موفق – هدف گذاری درست

شخصیت و رفتار خود را ملاک قرار دهید و با توجه به آن خواهید دانست که از چه نقطه‌ای شروع کرده‌اید و هم‌اکنون در چه مرحله‌ای از پیشرفت خود قرار دارید. میزان پیشرفتمان در مسیر، به ما نشان می‌دهد که به چه میزان شخصیت ما در جهت شخصیتی که خواهان آن هستیم، تغییر کرده است.

حتما بخوانید  مدیریت زمان چیست و چه ساختاری دارد؟

در هدف‌گذاری مسئولیت‌پذیر باشید

از طریق هدف‌گذاری نه‌تنها خود را بسنجید بلکه مسئولیت‌پذیر نیز باشید. با این ویژگی هدف‌گذاری، هر انسان هدفمندی می‌داند اگر برای اهداف کوچک خود در مسیر رسیدن به هدف نهایی گام برندارد پیشرفتی نخواهد کرد و زمان لازم برای هر مرحله را از دست خواهد داد.

از مغز پاداش دریافت کنید

با اتمام هر مرحله، مغز جایزه کوچک اما اعتیاد‌آوری به ما می‌دهد؛ این جایزه کوچک ترشح دوپامین است که باعث تحریک بدن، به‌ویژه مغز برای رسیدن به هدف بعدی می‌شود.

در نهایت این محرک‌ها از جمله دوپامین به ما کمک می‌کند که چالش‌ها و پاداش‌هایی که از زندگی می‌خواهیم را دنبال کنیم و در نهایت به آن‌ها دست پیدا کنیم؛ پس از این انگیزه و محرک‌ها برای بالابردن سرعت خود استفاده کنید.

همیشه مسیر آینده خود را تصور کنید

 هدف گذاری - هدف‌گذاری
هدف گذاری درست – اصول برنامه ریزی

زمانی که شما هدف‌گذاری کوچک و بزرگ خود را انجام داده‌اید مرحله‌به‌مرحله مسیری که باید از آن بگذرید را در ذهن خود تصویر کنید. تصویرسازی به ما این امکان را می‌دهد تا از سردرگمی و اتلاف وقت جلوگیری کنیم و راحت‌تر به مسیر خودمان ادامه دهیم. پس مسیر خودتان را در ذهنتان بسازید و از نتیجهٔ موفقیت‌های خود لذت ببرید.

حتما بخوانید  در ایام امتحانات چطور برنامه‌ریزی کنیم؟

هدف‌گذاری خود را در طول مسیر بروزرسانی کنید

در ابتدای مقاله از سندروم چشم براق مطالبی بیان شد و اینکه نباید اهدافمان را مدام تغییر دهیم اما حالا می‌گویم که اهداف باید به‌روز شوند؛ شاید از خودتان بپرسید اصلاً چطور ممکن است که هر دو را انجام دهیم؟

این دو عمل هیچ تضادی با هم ندارند؛ باید بگوییم که هدف نهایی شما باید تغییر نکند اما مسیر رفتن قابل بروزرسانی است البته در اهداف کوتاه‌مدت.

اهداف کوتاه‌مدت خود را به‌راحتی می‌توانید تغییر دهید البته اگر زیاده‌روی خاصی در کار نباشد. مدت‌زمان موردنیاز اهدافتان را کم و زیاد کنید؛ راه رسیدن به مرحله بعدی را عوض کنید و دوباره آن را در ذهن خود بارگذاری کنید و یا با امکانات بیشتری مسیر را ادامه دهید.

جمع‌بندی

هدف‌گذاری اصلی‌ترین کار در زندگی ماست؛ زیرا پایه و اساس کار‌های آینده ما را می‌سازد و ما را هدایت می‌کند. هدفتان را انتخاب کنید و نتیجه دلخواه خود را بگیرید و با رسیدن به موفقیت الگوی دیگری برای دیگر افراد جامعه خود باشید.

2 دیدگاه برای “هدف‌گذاری اولین گام برای داشتن زندگی موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − یک =