مدیریت زمان چیست و چه ساختاری دارد؟

آشنایی و آموزش مدیریت زمان

مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های انسان به شمار می‌رود. همه ما انسان‌ها، خوب می‌دانیم که فقط یک بار متولد شده و یک بار فرصت زندگی کردن، آن هم در زمان محدودی را داریم. زمان تنها فرآیندی است که نمی‌شود آن را متوقف کرد یا به عقب برگرداند. همان‌طور که عقربه‌های ساعت تیک‌تاک می‌کنند و جلو می‌روند زمان هم می‌گذرد و این گذر زمان گذشت عمر ما را هم در پی دارد پس مدیریت زمان نتایج مهمی در زندگی ما دارد.

در این آموزش مدیریت زمان را به صورت کامل بررسی کرده و به این نتیجه می‌رسیم که مدیریت زمان، رسیدن به اهداف و موفقیت را برای همه افراد ممکن می‌کند.

فهرست محتوای این مقاله
فواید مدیریت زمان
تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی
ساختار زمان
نکته اصلی مدیریت زمان
سفر در زمان چه معنی دارد؟

فواید مدیریت زمان

مدیریت زمان موجب کاهش استرس و تنش ها در ما می‌شود و همین امر موجب بهبود سلامت روحی و جسمانی در ما می‌تواند باشد.
مدیریت زمان کمک می کند با شناسایی کارهای مهم و اولویت‌ها برخی از فعالیت های غیر ضروری را از لیست کارهای روزمره حذف کرده و به آن چیزی بپردازیم که در زندگی واقعی ما مهم است.

مدیریت زمان باعث می‌شود تا از طریق حذف مزاحمت‌ها و زمان‌های تلف شده برای کارهای غیر ضروری، زمانی را که واقعاً مفید است افزایش بدهیم.

برای موفقیت و بهره گیری از زمان و وقت در زندگی، نباید به زمان تمرکز داشته باشیم و برای زمان حال و آینده خودمان برنامه‌ریزی دقیق و درستی انجام داده و منظم و با هدف پیش برویم. باید در زمان مناسب روی کارها و اهداف‌مان برنامه‌ریزی کامل داشته باشیم که بتوانیم به نتیجه مطلوب و دلخواه‌مان برسیم.

حتما بخوانید  هدف‌گذاری اولین گام برای داشتن زندگی موفق

ما باید نسبت به زندگی فعلی خودمان جهت گیری خاصی داشته باشیم و با مدیریت زمان می توانیم این جهت‌گیری در کارهایمان را اعمال و پیاده سازی کنیم.

جلوتر که برویم در مورد مفهوم مدیریت و چرایی آن و نقش آن در زندگی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 مدیریت زمان ـ فواید مدیریت زمان
برنامه ریزی ـ فواید مدیریت زمان

تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی

ساختار زمان

زمان از نظر ساختاری به سه قسمت تقسیم می‌شود که در این مقاله و مقالات بعد به طور کامل برای شما عزیزان این قسمت ها را باز می‌کنیم.
البته شما عزیزان همگی با این مطالب آشنایی دارید اما می‌خواهیم در این آموزش بیشتر، کامل تر و اصولی تر و به طور عملی به مسئله زمان بپردازیم.

اولین تقسیم بندی زمان مربوط به زمان گذشته است.

زمان گذشته زمانی که همان جور که از اسمش پیداست مربوط به سال ها، ماه‌ها و روزهای پیش یا حتی ساعت و دقیقه های قبل از حال حاضر می‌باشد و زندگی الان و کنونی ما تقریبا می‌تواند حاصل باورها و تلاش‌های تفکرات و اقدامات ما در لحظه قبل از همین ثانیه باشد و شاید یه جور هایی این زمان تاثیرگذاری مستقیم در لحظه حال حاضر ما داشته باشد.

اما نمی‌تواند زمان گذشته، آینده مرا تحت تاثیر خودش قرار بدهد. اگر درست و منطقی از آن نتیجه بگیریم، و سعی کنیم در زندگیمان برای گذشته نگران و ناراحت نباشیم و هر اتفاقی که درون آن افتاده را به فال نیک گرفته و احساس و حال خوبی را به خودتان هدیه دهید و همیشه به نیکی از گذشته خود یاد کنیم.

دومین تقسیم بندی زمان مربوط به زمان حال است.

 مدیریت زمان ـ فواید مدیریت زمان
مدیریت زمان ـ برنامه ریزی

همین لحظه که شما در حال خواندن این مقاله هستید برایتان زمان حال حاضر محسوب می‌شود و با تفکرات و ذهنیت و باورهای جدید خودتان در این مقطع زمانی قرار می‌گیرید و می‌توانید همین حالا نقشه زندگی آینده‌تان را برنامه‌ریزی کرده و فونداسیون محکم زندگی‌تان را پایه ریزی کنید.

حتما بخوانید  در ایام امتحانات چطور برنامه‌ریزی کنیم؟

پس تک تک لحظه ها را دریابید و بهترین استفاده لازم را از آن بکنید چون گذشته هر چیزی که بوده بد یا خوب، دلخواه یا غیر دلخواه گذشته و تمام شده.

تقریباً همه ما هر روز می‌بایست پرونده کارها و تفکرات روز قبل را ببندیم و به استقبال روز نو رفته و با افکار و اعمال در راستای آن افکار قدم برداریم.

به همین احساسی که الان دارید توجه کنید و سعی کنید که کارهایی را که دوست دارید انجام دهید.

سومین تقسیم بندی زمان مربوط به زمان آینده است.

 مدیریت زمان ـ فواید مدیریت زمان
اصول برنامه ریزی – اصول مدیریت زمان

که هنوز به وقوع نپیوسته و عامیانه‌تر بگویم، هنوز موقعش نرسیده و بعد از زمان حال پیش می‌آید و بنیانگذار آن همین لحظه حال می تواند باشد.

انیشتین می گوید من به آینده فکر نمیکنم چون خودش به زودی می آید، دیروز یا فردا را نمی‌توان عوض کرد.

خیام در این باره رباعی زیبایی دارد که می‌گوید:

از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن            فردا که نیامده‌ست فریاد مکن

برنامده و گذشته بنیاد مکن                    حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

نکته اصلی مدیریت زمان

در مدیریت زمان نکته اصلی این است که ما قادر به انجام همه کارهای خود نیستیم و باید از اهرم قدرت استفاده کنیم.
برای مثال ما هم سرکار می‌رویم و هم می‌خواهیم قبض‌هایمان را پرداخت کنیم، هم اینکه کارهای اداری که داریم را انجام بدهیم، می‌خواهیم هم استراحت کرده و هم غذا درست کنیم، هم تمیزکاری و گردگیری خانه را انجام داده و هم به باغچه خانه مان برسیم.

 مدیریت زمان ـ فواید مدیریت زمان
اصول مدیریت زمان – اصول برنامه ریزی

چیزی که طبیعی است اگر خودمان به تنهایی بخواهیم همه این کارها را انجام دهیم، خیلی انرژی برده و زمان زیادی را نیز می‌طلبد، برای همین ما نیاز داریم که از افراد دیگری استفاده کنیم تا بتوانیم به کارهای‌مان برسیم.

حتما بخوانید  هدف‌گذاری اولین گام برای داشتن زندگی موفق

در مدیریت زمان و برنامه ریزی و هدف گذاری و تعیین اولویت های زندگی با رعایت انضباط شخصی و انجام کارها با کیفیت لازم و موثر، به زندگی عالی و بدون دغدغه‌ای خواهیم رسید.

سفر در زمان چه معنی دارد؟

 مدیریت زمان ـ فواید مدیریت زمان
فواید مدیریت زمان ـ مدیریت زمان

سفر در زمان چیه و آیا اصلا می‌تونه این مفهوم وجود داشته باشه؟ زمان که قابل برگشت وعقب گرد نیست پس سفر در زمان چه معنی داره؟؟!!

برای درک بهتر این موضوع یه مثال واقعی میزنم، برای همه ما گاهی پیش می٬آید که درگیر یه خاطره، مثل شنیدن یه موزیک خاص، یا دیدن یه صحنه تکراری در زمان حال می‌‍شویم و یک دفعه و به صورت ناگهانی فکر و ذهن‌مان به گذشته رفته و حسابی غرق آن لحظه ها می‌شویم،

به طوری که انقدر واقعی برای ما تداعی می‌شود که کلا ارتباطمون با زمان حال حاضر قطع شده و مبهوت و حیرت‌زده در پیچ و خم اون خاطرات سفر می‌کنیم.

اگه آن خاطرات شیرین و دوست داشتنی باشد، احساسات ما به جریان در میاد و واکنشی متناسب با همان را از نظر جسمی و روحی در ما به وجود می‌آورد.

اگر خوب دقت کنیم، می بینیم بدون این که خودمان بخواهیم لبخند روی لبانمان آمده یا بالعکس.
اگه موردی غمگین یا ناراحت کننده، حاصل یک شکست و ناکامی یا یک غم و اندوه در مرحله ای از زندگی‌مان باشد، ناخوداگاه احساسات ما جریحه دار میشود و در ظاهر ما این احساسات به صورت منفی، مثل اخم یا اشک پدیدار می‌گردد.

همون‌طور که می‌دانیم قدرت افکار منفی و تلخی‌ها و غم و اندوه مسلما بیشتر از افکار مثبت و خوشی هاست و تاثیرات آن‌ها هم به مراتب در ذهن و روح وجسم ما بیشتر و ماندگارتر از افکار مثبت و لذت های خاطرات گذشته است، پس همواره باید تلاش کنیم با دور کردن افکار منفی و بیهوده بتوانیم زمان خود را مدیریت نموده و بیشترین استفاده را از آن ببریم.

مدیریت زمان و برنامه‌ریزی هم مانند بسیاری از موارد دیگر احتیاج به ابزار و تکنیک‌هایی دارد. در مقالات بعدی و ادامه این بحث به 6 ابزار طلایی در مدیریت زمان می‌پردازیم، امیدوارم که با سایت لذت برتر همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر