chera bayad baraye afzayesh eetemad be nafs khod talash konim 00

چرا باید برای افزایش اعتماد به نفس خود تلاش کنیم؟

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه
۵
(۲)

اعتماد به نفس به این معناست که شما نسبت به تصمیمات خود اعتماد، و نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خود احساس خوبی داشته باشید. به همین دلیل است که افزایش اعتماد به نفس ، توانایی‌های بالقوه شما را نمایان می‌کند و به شما امکان تبدیل شدن به شخصی که همیشه آروزیش را داشتید، می‌دهد.

با افزایش اعتماد به نفس می‌توانید هنگام رویارویی با موقعیت‌های مختلف احساس امنیت داشته باشید و کاری کنید دیگران هم در کنار شما احساس راحتی داشته باشند، زیرا با داشتن اعتماد به نفس رفتار شما قابل اعتماد به نظر می‌رسد و دیگران می‌دانند چه انتظاری می‌توانند از شما داشته باشند.

اعتماد به نفس به عوامل گوناگونی مانند ظاهر شما و همچنین شیوه‌ای که با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، بستگی دارد. بهبود اعتماد به نفس مزایای متفاوتی برای تمام جنبه‌های زندگی شما دارد.

برای مثال می‌توانید در محل کار خود با اعتماد به نفس باشید، ولی از فقدان اعتماد به نفس اجتماعی رنج ببرید، یا در برقراری روابط عاشقانه ماهر هستید ولی در عوض در پیدا کردن دوست مهارت کافی را ندارید.

در این بخش با لذت برتر همراه باشید تا با دلایلی که نیاز است برای افزایش اعتماد به نفس خود تلاش کنید و همچنین روش‌هایی که در این راه به شما کمک می‌کنند را با هم بررسی کنیم.

فهرست محتوای این مقاله
شناخت و افزایش اعتماد به نفس
تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس

علائمی که نشان می‌دهد شما کمبود اعتماد به نفس دارید
دلایل اعتماد به نفس پایین
راه افزایش اعتماد به نفس چیست؟
برای افزایش انگیزه در خود، از دیگران کمک بگیرید

تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس

با وجود این‌که دو واژه اعتماد به نفس و عزت نفس معمولا به عنوان یک مفهوم به کار می‎روند، با این حال تفاوت‌هایی دارند که با درک آن‌ها می‌توانیم راهی برای بهبود اعتماد به نفس خود پیدا کنیم.

اعتماد به نفس بیش‌تر به اثری که جهان و مردم بر ما می‌گذارند ارتباط دارد و درباره این است که مردم چطور ما را می‌بینند و یا ما برای رسیدن به اهدافمان چطور خودمان را به دیگران معرفی می‌کنیم.

ولی عزت نفس مربوط به رابطه ما با خودمان است و این موضوع که در اعماق وجودمان چه احساسی در مورد خودمان داریم.

افزایش اعتماد به نفس - فرق اعتماد به نفس با عزت نفس
اعتماد به نفس اجتماعی – اعتماد به نفس بالا

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند اهداف واقع بینانه‌ای برای خودشان تعیین می‌کنند، مهارت‌های مفیدی یاد می‌گیرند و کارهایی را انجام می‌دهند که آن‌ها را به اهدافشان نزدیک می‌کند.

ولی افرادی که عزت نفس پایینی دارند معمولا توانایی تعین اهداف واقع بینانه را ندارند، آ‌ن‌ها مدام فکر می‌کنند به اندازه کافی خوب نیستند و خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند.

اعتماد به نفس و عزت نفس اشتراکاتی با هم دارند، اما همیشه هم به هم مرتبط نیستند. برای مثال کسی که برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس خود تلاش می‌کند، در نهایت ممکن است بتواند در محل کار خود اعتماد به نفس کافی را پیدا کند، ولی دلیل این موفقیت هم به عزت نفس پایین او برمی‌گردد.

به این شکل که فرد برای افزایش عزت نفس خود، فکر می‌کند باید در محل کار موفقیت بیش‌تری کسب کند تا نیازهای درونی خود را ارضا کند، در نتیجه با تلاش زیاد در محل کار به موفقیت‌هایی دست پیدا می‌کند که موجب بهبود اعتماد به نفس او می‌شوند، اما تمام این موفقیت‌ها به خاطر عزت نفس پایین فرد، نمی‌توانند او را راضی نگه دارند.

بنابراین افزایش اعتماد به نفس هم می‌تواند عملی مستقل باشد و هم می‌تواند همراه با عزت نفس افزایش یابد. در نتیجه اعتماد به نفس می‌تواند از طریق تعیین اهداف واقع گرایانه بهبود پیدا کند.

با این حال، تحت فشار گذاشتن خودتان به خاطر توقع افراد دیگر و یا انتظارات زیادی که از خود دارید، اثری بر روی افزایش اعتماد به نفس ندارد و حتی موجب کمبود آن و بروز عوارضی مانند نگرانی و اضطراب هم می‌شود. بنابراین باید برای افزایش اعتماد به نفس به صورت گام به گام اقدام کنید.

علائمی که نشان می‌دهد شما کمبود اعتماد به نفس دارید

افزایش اعتماد به نفس - فرق اعتماد به نفس با عزت نفس
اعتماد به نفس اجتماعی – اعتماد به نفس پایین

مردم میزان اعتماد به نفس شما را از راه‌های مختلفی مانند زبان بدن شما، رفتار، نحوه صحبت کردن و همچنین واکنشی که نسبت به شرایط مختلف نشان می‌دهید، می‌سنجند و این مورد یکی از شیوه‌هایی است که نشان می‌دهد شما نیاز به افزایش اعماد به نفس دارید یا نه!

افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند معمولا مثبت اندیش‌تر هستند و به توانایی‌های خود ایمان دارند. در صورتی که افراد دارای اعتماد به نفس پایین در تمام زندگی خود در مارپیچی از ناامیدی و افکار منفی سرگردان هستند.

اگر دچار کمبود اعتماد به نفس باشید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

• احساس بی‌فایده بودن داشته باشید

انسان موفقی نیستید

• هیچ هدف و انگیزه‌ای ندارید

• خجالتی و مضطرب هستید

• احساس بی‌ارزش بودن، دارید

• خودتان را پایین‎تر از دیگران می‌بینید

• در مورد کار، روابط اجتماعی و خانوادگی خود احساس خوبی ندارید

لزومی ندارد اعتماد به نفس خود را در تمام زمینه‌ها بالا ببرید، فقط کافی است توانایی‌های خود را شناسایی کنید و با اعتماد به مهارت‌های خود، به سمت اهدافتان حرکت کنید.

افراد با اعتماد به نفس بالا هم مهارت‌های خود را پیدا می‌کنند و سپس تمام کاری که از دستشان برمی‌آید را انجام می‌دهند، با کمبودهای خود مقابله می‌کنند و انتقادات سازنده و حمایت دیگران را هم می‌پذیرند.

دلایل اعتماد به نفس پایین

دوران کودکی شما همراه با تمایلات و مقاومتی که در برابر عوامل مختلف نشان می‌دهید، معمولا تاثیر زیادی بر روی شکل گیری اعتماد به نفس شما دارند. کودکانی که هنگام بیان کردن افکار خود تشویق می‌شوند، این عادت را تا بزرگسالی حفظ می‌کنند.

افزایش اعتماد به نفس - فرق اعتماد به نفس با عزت نفس
اعتماد به نفس بالا – اعتماد به نفس پایین

ولی کودکانی که نمی‌توانند نیازهای خود را به درستی بیان کنند و یا برای یادگیری این مهارت با مشکل روبرو می‌شوند، معمولا احساس می‌کنند که هیچ فرصتی برای پیشرفت در پیش روی آن‌ها وجود ندارد.

پَسرَفت در محل کار یکی از نشانه‌های اعتماد به نفس پایین است، زیرا در این حالت فرد هیچ اعتمادی به توانایی‌های خود ندارد و در نتیجه نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

راه افزایش اعتماد به نفس چیست؟

افزایش اعتماد به نفس - فرق اعتماد به نفس با عزت نفس
اعتماد به نفس پایین – اعتماد به نفس چیست

درک موانع و مشکلاتی که شما را عقب نگه می‌دارند، اولین گام است.

اگرچه به نظر می‌رسد گذشته‌ی شما سطح اعتماد به نفستان را تعیین کرده است، با این حال اعتماد به نفس یک ویژگی کاملا انعطاف پذیر است و همیشه امکان تغییر آن وجود دارد.

بسیاری از افراد بعد از پشت سر گذاشتن یک موقعیت بحرانی، طلاق گرفتن، بیماری و یا حتی ترس، تصمیم می‌گیرند راهی برای افزایش اعتماد به نفس خود پیدا کنند. بنابراین هر زمانی که اراده کنید می‌توانید این مهارت خود را بهبود ببخشید.

برای افزایش انگیزه در خود، از دیگران کمک بگیرید

هر فردی با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌های خود، راه متفاوتی را برای بهبود اعتماد به نفس انتخاب می‌کند. برای مثال شرکت در کلاس‌های گروهی مختلف می‌تواند جزو اولین گام ها برای افزایش اعتماد به نفس شما باشد.

افزایش اعتماد به نفس - فرق اعتماد به نفس با عزت نفس
اعتماد به نفس پایین – اعتماد به نفس چیست

باید در مورد اهداف و چیزهایی که می‌خواهید به دست بیاورید واقع بین باشید. برای مثال می‌توانید برای خودتان اهداف کوتاه مدت «شش هفته‌ای» و اهداف بلند مدت «پنج ساله» تعیین کنید و برای رسیدن به آن‌ها همه‌ی تلاش خود را به کار بگیرید.

همچنین می‌توانید از مشاوره، هیپنوتیزم و روش‌های درمانی دیگر هم در این راه کمک بگیرید. یک روانشناس می‌تواند برای شما فضای امنی را فراهم کند تا بتوانید توانایی‌های واقعی خود را کشف کنید و مشکلات و مسائلی که باعث ناامیدی شما می‌شوند را تشخیص دهید. می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس و اجتناب از افکار منفی از استراتژی‌ها و روش‌های درمانی مختلف استفاده کنید.

جمع بندی

هیچ روش تعیین شده‌ای برای درمان افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند، وجود ندارد.

با این حال، روانشناس‌ها و مشاوران چندین دوره و کارگاه معتبر را برای یادگیری نحوه کمک به این نوع افراد می‌گذرانند. اگر برای افزایش اعتماد به نفس خود به دنبال یک مشاور می‌گردید، قبل از هر چیز درمورد سابقه و تجربه‌های قبلی او در این مورد تحقیق کنید. از سوال پرسیدن نترسید، زیرا برای موفقیت درمان، باید روانشناسی را پیدا کنید که بتوانید با او احساس راحتی داشته باشید.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

2 دیدگاه برای “چرا باید برای افزایش اعتماد به نفس خود تلاش کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − هشت =