تمرینات فن‌بیان برای سخنرانی

تمرینات فن‌بیان اولین اصل سخنرانی

تمرینات فن‌بیان از کلیدی ترین مسائل برای یک سخنران موفق و حرفه‌ای است و برای این‌که بتوانید به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید، به چیزی بیش‌تر از استعداد نیاز دارید. سخنرانی در مقابل عموم مردم یک هنر است و شما می‌توانید با انجام تمرینات فن‌بیان آن را یاد بگیرید. اگر پیش از این، در یک سخنرانی شرکت کرده‌باشید، حتما می‌دانید نشستن در مقابل یک سخنران آماده و بی‌نقص که توانایی برقرار کردن ارتباط موثر را دارد، برای شنونده‌ها واقعا الهام بخش است. در صورتی که شما هم  قصد دارید هنر سخنرانی و تمرینات فن‌بیان را فرابگیرید، می‌توانید آموزش فن‌بیان لذت برتر را دنبال کنید.

فهرست محتوای این مقاله
چرا باید تمرینات فن‌بیان را انجام دهیم؟
راز اول: همه از سخنرانی وحشت دارند!
راز دوم: مخاطبان خود را وارد در بحث کنید و ببینید چطور همه‌چیز آسان می‌شود
راز سوم: فقط بخشی از مطالب را برای مخاطبان توضیح دهید
راز چهارم: شور و اشتیاق بیش‌ازحد سم است!
راز پنجم: سخاوتمند باشید

چرا باید تمرینات فن‌بیان را انجام دهیم؟

طبیعی است هر مهارت جدیدی را که بخواهید یاد بگیرید، نیاز به تمرین خواهید داشت.

به همین ترتیب اگر تمرینات فن‌بیان را با تعهد کامل انجام ندهید، هیچ وقت نمی‌توانید روی مهارت‌های خود تسلط پیدا کنید. برعکس این موضوع هم صادق است.

اهمیتی ندارد تا چه حد از صحبت کردن در جمع خجالت می‌کشید یا عصبی می‌شوید، در صورتی که شما وقت خود را برای پرورش‌دادن استعدادهای خود و فراگرفتن آموزش فن‌بیان صرف کنید، قطعا می‌توانید به یک استاد سخنرانی تبدیل شوید.

در واقع برای رسیدن به هدف خود که همان برقراری ارتباط موثر با مخاطبان است، باید چند راز مهم را بدانید!

اسراری که ما در این مطلب فاش خواهیم‌‌کرد و شما با به کارگیری آن‌ها می‎توانید بر هنر فن‌بیان و برقراری ارتباط موثر تسلط کامل پیدا کنید.

راز اول: همه از سخنرانی وحشت دارند!

آموزش فن بیان - مهارت های سخنرانی و فن بیان
مهارت های سخنرانی و فن بیان – چگونه خوب صحبت کنیم

یکی از بزرگ‌ترین رازهایی که برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه‌ای و برقراری ارتباط موثر لازم است بدانید، این مطلب است که اکثر مردم به نوعی از سخنرانی وحشت دارند.

این راز حتی در مورد سخنرانان حرفه‌ای که تمرینات فن‌بیان زیادی انجام داده‌اند هم صادق است.

بنابراین، حتی اگر هنگام سخنرانی عصبی شدید، نیازی نیست نگران باشید.

این موضوع کاملا طبیعی است، پس بهتر است بدانید که زمانی که سخنرانی می‌کنید، مخاطبان با درد شما آشنا هستند و کاملا این موضوع را درک می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد که رایج‌ترین فوبیا در جهان، صحبت کردن برای مردم است و از هر چهارنفر، سه‌نفر هنگام صحبت کردن مضطرب می‌شوند.

در واقع مردم از سخنرانی بیش‌تر از عنکبوت، ارتفاع و حتی مرگ وحشت دارند!

قدم اول برای انجام دادن تمرینات فن‌بیان این است که دست از فکر کردن درباره ترس خود از سخنرانی بردارید و خیال نکنید تنها شما هستید که این مشکل را دارید.

اگر این کار را انجام دهید توانایی برقراری ارتباط موثر را پیدا خواهید کرد و دیگر سخنرانی برای شما به اندازه گذشته سخت و طاقت فرسا نخواهد بود. مطمئنا اگر بدانید بقیه افراد هم ترسی شبیه شما دارند، خیالتان راحت‌تر می‌شود.

حتما بخوانید  شروط لازم و اساسی برای داشتن فن‌بیان قوی و موثر

راز دوم: مخاطبان خود را وارد در بحث کنید و ببینید چطور همه‌چیز آسان می‌شود

از دیگر تمرینات فن‌بیان دانستن این موضوع است، که بدانید سخنرانی برای شما نیست، بلکه برای مخاطبین شماست.

اگر بتوانید مخاطبان خود را وارد در بحث کنید و با آن‌ها ارتباط موثر برقرار کنید، احساس راحتی بیش‌تری خواهید داشت و همه چیز آسان‌تر خواهد شد.

وقتی مقابل گروه زیادی از مردم می‌ایستید و مشاهده می‌کنید که آن‌ها با سر تکان‌دادن، لبخند‌زدن و برقراری ارتباط موثر به شما بازخورد نشان‌می‎دهند، نشانه این است که تمرینات فن‌بیان موثر بوده و شما به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شده‌اید.

پیامی را ارائه کنید که مخاطبان شما مایل به شنیدنش هستند، با این حال نباید همه مسائل را به این صورت تعمیم دهید.

آموزش فن بیان - مهارت های سخنرانی و فن بیان
چطور سخنرانی کنیم – مهارت های سخنرانی و فن بیان

برای برقراری ارتباط موثر باید به یاد داشته باشید که مخاطبان شما افراد مختلفی هستند و همه به یک شکل احساس یا رفتار نمی‌کنند.

سعی کنید هیچ یک از مخاطبان در جمع احساس بیگانگی نداشته باشد، در غیر این صورت مخاطبان خود را از دست می‌دهید.

روی موضوعات حساسی مانند دین و سیاست مانور ندهید، مگر این‌که دلیل خوبی برای این کار داشته باشید.

سعی کنید در مورد چنین موضوعاتی بی‌طرفانه بحث کنید و بیش از حد اظهار نظر نکنید.

همچنین سعی کنید به دنبال بازخوردهای عمومی بگردید، با این کار می‌توانید نظر اکثریت را متوجه شوید.

راز سوم: فقط بخشی از مطالب را برای مخاطبان توضیح دهید

آموزش فن بیان - مهارت های سخنرانی و فن بیان
آموزش فن بیان – اسرار سخنرانی

این راز یکی از تمرینات مهم فن‌بیان برای افراد مبتدی محسوب می‌شود.

گاهی اوقات یک سخنران و به خصوص سخنران‌های تازه کار، در هنگام صحبت در مقابل مردم سعی می‌کنند میزان اطلاعات خود را ثابت کنند.

بعضی از سخنران‌ها علاقه دارند اطلاعات غنی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، بعضی دیگر احساس می‌کنند باید چیزی را ثابت کنند و عده‌ای هم از این کار به عنوان روشی برای صحبت کردن استفاده می‌کنند، زیرا از سخنرانی در مقابل دیگران وحشت دارند.

این مورد از آموزش فن‌بیان را خوب به خاطر داشته باشید

بهترین سخنران جهان کسی است که سعی نمی‌کند تمام اطلاعات خود را به مخاطب دیکته کند.

مردم دوست دارند چیزی یاد بگیرند، ولی هیچ‌کس علاقه‌ای به یاد گرفتن همه چیز ندارد.

پس اگر با دادن اطلاعات بیش از حد، شنونده‌ها را گیج کنید، آن‌ها چیز زیادی از حرف‌های شما را به خاطر نخواهند سپرد.

شنونده‌های شما دوست دارند حقایق کوتاه، بخشی از مطالب که می‌توانند برای دیگران بازگو کنند و یا رازهایی که فقط حرفه‌ای‌ها از ‌آن‌ها با خبر هستند را بدانند.

شما ممکن است اطلاعات زیادی در مورد رشته و یا موضوع مورد بحث خود داشته باشید، ولی برای برقراری ارتباط موثر نیازی نیست تمام این اطلاعات را به مخاطبان خود منتقل کنید.

حتما بخوانید  ۵ روش حرفه‌ای صداسازی در سخنرانی

این را به عنوان یکی از تمرینات فن‌بیان به یاد داشته باشید:

فقط کافی است به اندازه‌ای به مخاطب اطلاعات بدهید که بتواند آن‌ها را بدون سردرد گرفتن به خاطر بسپرد!

در این مورد می‌توانید با انجام تمرینات فن‌بیان، یک راه عالی برای اطمینان پیدا کردن از انتقال میزان درست مطالب و برقراری ارتباط موثر پیدا کنید.

یک داستان مشهور تعریف کنید، فرقی ندارد این داستان درباره یک فرد معروف است و یا یک اتفاق مهم تاریخی، فقط کافی است مردم این داستان را بشناسند.

سپس همان‌طور که داستان را تعریف می‌کنید کم کم حقایق کوچکی که بسیاری از مردم از آن‌ها بی‌خبر هستند را هم به داستان اضافه کنید.

این مورد از تمرینات فن‌بیان را انجام دهید تا بتوانید به مردم همان مقدار از اطلاعات مورد نیازشان را منتقل کنید.

راز چهارم: شور و اشتیاق بیش از حد سم است!

آموزش فن بیان - مهارت های سخنرانی و فن بیان
آموزش فن بیان – چگونه خوب صحبت کنیم

زمانی که یک سخنران حرفه‌ای که قادر است با مخاطبان خود ارتباط موثر برقرار کند را تصور می‌کنید، احتمالا به کسی که با اشتیاق صحبت می‌کند و یک سخنرانی خاطره انگیز، پر از نقل قول و الهام بخش را ارائه می‌دهد، فکر می‌کنید.

با اشتیاق حرف زدن عالی است، اما محدودیت‌هایی هم دارد.

اشتیاق مهم است، اما همه چیز نیست.

با انجام دادن تمرینات فن‌بیان شما می‌توانید زمان مناسب به کار بردن شور و اشتیاق را درک کنید و با به کارگیری آن، پیام خود را به گونه‌ای به مخاطبان انتقال دهید که آن‌ را کاملا درک کنند.

اگر می‌خواهید مخاطبان با سخنرانی شما ارتباط موثر برقرار کنند، باید بین لحظاتی که شور و اشتیاق به کار می‎‌برید و لحظاتی که با آرامش حرف می‌زنید، تعادل برقرار کنید.

این تنها راهی است که می‌توانید از لحظاتی که شور و اشتیاق به کار می‌برید، امتیاز مثبتی کسب کنید و با برقراری ارتباط موثر روی مخاطبان تاثیر بگذارید.

به این نکته از آموزش فن‌بیان دقت داشته‌باشید؛ در صورتی که از ده‌دقیقه زمان سخنرانی خود، تمام ده‌دقیقه را مشغول صحبت باشید و سعی کنید تمام جملات خود را مشتاقانه بیان کنید، به هدف خود که همان برقراری ارتباط موثر است نمی‌رسید.

با انجام تمرینات فن‌بیان می‌توانید یاد بگیرید چگونه آرامش و اشتیاق را در صحبت‌های خود بگنجانید.

حتما بخوانید  چگونه با صحبت کردن و فن بیان خوب ، افراد را مجذوب کنیم؟

راز پنجم: سخاوتمند باشید

آموزش فن بیان - مهارت های سخنرانی و فن بیان
ترس از سخنرانی – مهارت های سخنرانی و فن بیان

بخشندگی موضوعی نیست که مردم زمان آماده شدن برای سخنرانی، به آن فکر کنند، اما بهتر است بدانید سخاوتمندی اسلحۀمخفی سخنرانی است!

بخشنده بودن در کل یک مزیت است، با این حال زمانی که با مخاطبان خود بخشنده باشید، می‎توانید از طریق راه‌هایی که تا به حال به آن‌ها فکر هم نکرده‌اید، با آن‌ها ارتباط موثر برقرار کنید.

لازم نیست برای نشان دادن سخاوت خود یک کاربزرگ انجام دهید، با انجام دادن تمرینات فن‌بیان متوجه خواهیدشد که یک حرکت کوچک از روی بخشندگی باعث می‌شود مخاطبان، شما را فردی با شخصیت و مهربان ببینند و شما را به عنوان یک فرد واقعی تصور کنند، نه فردی که قرار است فقط بخشی از اطلاعاتش را با آن‌ها در میان بگذارد.

کارهای کوچکی مانند ارائه مشاوره یا کمک رایگان به دیگران، به اشتراک گذاشتن کانون توجه با شخصی دیگر و یا سپاسگزاری صادقانه و اعتبار بخشیدن به افرادی که به شما کمک کرده‌اند.

همچنین می‌توانید به عنوان جایزه به مخاطبان خود کتاب یا پول‌نقد هدیه دهید.

برای مثال یکی از سخنرانان محبوب رسانه‌های‌اجتماعی در طول سخنرانی خود تخم‌های طلایی که درون آن اسکناس ۱۰۰ دلاری قرار داده بود را بین جمعیت می‌انداخت.

درست است که این یک حرکت بزرگ سخاوتمندانه است اما با توجه به نکات مربوط به آموزش فن‌بیان، تاثیر خوبی بر مخاطبان می‌گذارد.

اهمیتی ندارد از چه روشی برای نشان دادن سخاوت خود استفاده می‌کنید، برجسته کردن این بخش از شخصیت شما می‌توان در برقراری ارتباط موثر با مخاطبان بسیار موثر باشد.

جمع بندی

اگر تصمیم گرفته‌اید با انجام دادن تمرینات فن‌بیان یک سخنرانی بی‌نقص در مقابل مردم ارائه دهید، رازهایی که ذکر شد قطعا برای شما مفید خواهند بود.

برای برقراری ارتباط موثر در ابتدا باید به توانایی‌های خود باور داشته‌باشید و سپس با تمرین کردن مهارت‌های خود را پرورش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 2 =