ویژگی‌های یک سخنران قدرت‌مند چیست؟

نقاط قوت یک سخنران قدرت‌مند

با عرض سلام خدمت شما کاربران عزیز سایت لذت برتر و خوشحال هستم که بنده را در مقاله ویژگی‌های یک سخنران قدرت‌مند چیست؟ همراهی می‌کنید، با بنده تا به آخر این مقاله همراه باشید. ویژگی‌هایی که به شما کمک می‌کند تبدیل به یک سخنران حرفه‌ای شوید،پس این مقاله کاربردی را از دست ندهید. سخنرانی یک ابزار قدرت‌مند است که می‌توان با آن کارهای بزرگ انجام داد.

سخنرانی همچون سلاح هسته‌ایی عمل می‌کند. یعنی اگر کسی مسلط به مهارت سخنرانی باشد قدرت خارق العاده ای در اختیار گرفته است. جایی خواندم افراد موفق، هوش و ذکاوت خاص و غیر معمول ندارند، بلکه عادت های خاص و غیر معمول دارند.

اگر می‌خواهید موفق شوید کافی است عادت‌های افراد موفق را به عادت‌های شخصی خودتان تبدیل کنید. یکی از مهم ترین اهرم‌های موفقیت که تاکنون افراد موفق جهان آن را به کار گرفته‌اند؛ ابزار قدرت‌مند سخنرانی است.

قدرت خارق العاده سخنرانی، به شما این امکان را می‌دهد که در مسیر رسیدن به اهداف خود، موفقیت های بی‌شماری را کسب کنید. سخنرانی، مسیر را برای شما کوتاه‌تر و هموارتر می‌کند.

سخنرانی قدرت‌مند ـ چطور سخنرانی کنیم
اصول سخنرانی ـ چطور سخنرانی کنیم

لطفا برای چند لحظه به افراد موفق فکر کنید. اغلب کارآفرینان موفق، سیاست‌مداران موفق، مدیران موفق، کارشناسان موفق، مدرسان و مشاوران موفق، بازیگران و هنرمندان موفق، پدران و مادران موفق به ابزار قدرتمند سخنرانی و کلام مؤثر مجهز هستند.

افراد موفق، خوب می‌دانند چه بگویند و از همه مهم‌تر، خوب می‌دانند چگونه بگویند. افراد موفق، دو کار را به خوبی انجام می‌دهند: خوب حرف می‌زنند و حرف خوب می‌زنند. این کار سخنرانی، شما را متمایز می‌کند.

سخنرانی، قدرت اثربخشی شما را چندین برابر می‌کند شما با مطالعه و آموزش در این حوزه، یکی از اصلی ترین و قدرت‌مندترین معیارها و فاکتورهای موفقیت و اثرگذاری را دریافت خواهید کرد.

تصور کنید زمانی که شما به راحتی می‌توانید برای ۲۵۰ نفر یا صحبت و آنها را متقاعد کنید، آیا متقاعد کردن یک نفر و یا چند نفر برای شما کاری خواهد داشت؟ بیشتر سخنرانان قدرت‌مند در ایران و جهان، چند ویژگی مشترک دارند.

اگر قرار است ماهم بعنوان سخنران قدرت‌مند، الهام بخش و اثرگذار شناخته شویم بهتر است تلاش کنیم که این ویژگی‌ها را برای خودمان تبدیل به عادت کنیم. برای قدرت‌مند بودن در سخنرانی و در گفتگوها، این نکات را باید رعایت کنیم!

حتما بخوانید  رفع اضطراب و استرس در سخنرانی

۸ ویژگی و نقطه قوت یک سخنران قدرت‌مند

۱-سخنران قدرت‌مند باید خودش باشد

اولین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید خودش باشد. برخی سخنرانان هستند که ۲ نوع رفتار دارند که این رفتار رفتار مناسبی نمی‌باشد.یعنی روی سن یک نوع رفتار را دارند و پایین سن یک شکل دیگر.

در اصل باید به این نکته توجه کنیم که سخنران های قدرت‌مند کسانی هستند که خودشان هستند، یعنی فرقی ندارد که روی صحنه هستند یا خیر… در هر حال یک رفتار دوستانه وهمدلانه باشما دارند.خودشان را نمی‌گیرند و در اصل مردمی هستند.

بهترین سخنرانی شما زمانی اتفاق خواهد افتاد که خود خود خودتان باشید.

۲-سخنران قدرت‌مند باید صداقت داشته باشد

دومین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید صداقت داشته باشد. آن‌هایی که به خودشان اجازه می‌دهند در چشمهای حضار نگاه کنند و دروغ می‌گویند هرگز کامشان دلنشین نخواهد بود. هرگز حس خوبی از صحبت آنها نخواهیم گرفت و هرگز نمی‌توانند اثرگذار باشند.

شما هم اگر می خواهید قوی دیده شوید هرگز نباید سخنی را به زبان بیاورید که مورد تایید شما نیست یا اصلا وجود ندارد.پس قبل از به زبان آوردن کلام، از صحت آن مطمئن شوید.

سخنرانی قدرت‌مند ـ چطور سخنرانی کنیم
سخنرانی ـ‌ سخنرانی قدرت‌مند

یک سخنران قدرت‌مند منبع حرف های خود را می‌دانند و می دانند اگر کسی از او سوال بپرسید می‌تواند حرف خود را با منبع ثابت کند.همیشه سعی کنید در سخنرانی‌های خود ظاهر نمایی نکنید و واقعیت را بگویید،این کار یکی از بهترین کارهایی است که یک سخنران می‌تواند انجام دهد.

۳- سخنران باید ساده باشد.

سومین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید ساده باشد .سخنران‌های قدرت‌مند در دنیا کسانی هستند که توانسته‌اند خیلی ساده با مخاطب ارتباط برقرار کنند. یعنی مفاهیم سخت را خیلی ساده به مخاطب انتقال می‌دهند. ساده سازی تکنیکی است که فقط از انسان‌های توان‌مند و قدرت‌مند بر می‌آید.

برای اینکه مطلبی را ساده سازی کنید باید آن موضوع را کاملا درک کرده باشید تا بتوانید آن را ساده سازی کنید.اسطوره ساده سازی در سخنرانی، دکتر حسین الهی قمشه ای هستند. ایشان سنگین ترین مباحث فلسفی را به قدری ساده و جذاب بیان می‌کنند که برای همه قابل درک خواهد بود.

۴-سخنران قدرت‌مند باید اصیل باشد

چهارمین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید اصیل باشد. سخنران‌هایی که فقط از روی کتاب‌ها صحبت می‌کنند حرفی برای گفتن ندارند! تنها کسانی سخنران خوب هستند که خودشان بینش و نگرش جالبی برای مسائل روزمره دارند.

سخنرانی قدرت‌مند ـ چطور سخنرانی کنیم
اصول سخنرانی ـ چطور سخنرانی کنیم

مردم اگر می‌خواستند حرف‌های آن کتاب را بشنوند نیازی به آمدن در سخنرانی نبود، اگر مردم پای صحبت شما آمده‌اند به این معنا است که می‌خواهند حرف شما را بشنوند نه حرف کتابها را.. بنابر این تلاش کنید نسخه واقعی خودتان باشید.

اگر مطلبی را از کتابی می‌آموزید، آن را به داستان‌ها و تجربیات شخصی خودتان پیوند بزنید. نمونه مطلب را در اجتماع بیابید. مثال های عینی بیاورید تا در نهایت درک مخاطب اتفاق بیفتد.

حتما بخوانید  چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ یخ‌شکنی در سخنرانی چیست؟

۵.سخنران به حرفی که می‌زند باید اعتقاد داشته باشد.

پنجمین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید به حرفی که می‌زند اعتقاد داشته باشد.کسی که خودش عامل نیست چطور می‌تواند دیگران را به انجام کاری دعوت کند.

بنابراین باید حرفی که می‌زنیم در دنیا و رفتار ما وجود داشته باشد و این یکی از مهم ترین فاکتورهای یک سخنران قدرت‌مند است. مردم از رفتار و زندگی شما بیشتر یاد می‌گیرند تا حرف‌های شما..وقتی صحبت شما از باور شما سرچشمه گرفته باشد ناگزیر در باور مخاطب خواهد نشست

۶- سخنران قدرت‌مند باید عاشق مردم باشد

ششمین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید عاشق مردم باشد. در دنیای امروز کسانی می‌درخشند که کار خودشان را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند و کسانی اینطور هستند که عاشق کار خودشان هستند.

سخنرانی قدرت‌مند ـ چطور سخنرانی کنیم
سخنرانی ـ‌ سخنرانی قدرت‌مند

وقتی عاشق کار خودتان باشید، فقط برای رفع تکلیف کار نمی‌کنید، بلکه برای دل خودتان کار می‌کنید. کسی که تنها به علت شهرت، به سخنرانی کردن علاقه دارد هرگز جزء بهترین‌ها نخواهد بود. کسانی بهترین هستند که عاشق مردم باشند و مردم این “عشق” را درک می‌کنند. بنابراین اول عاشق مردم باشید و بعد آنها را موعظه کنید.

۷-سخنران باید به مخاطب خود ارزش اضافه کند

هفتمین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران باید به مخاطب خود ارزش اضافه کند.برخی از سخنرانان مبتدی و غیر حرفه اصلا این کار را انجام نمی‌دهند و حتی وقتی سمینار یا کارگاهی را دارند برای آن اهمیتی قائل نمی‌شوند.

مطالب خود را به روز نمی‌کنند و یک کارگاه یا سمینار را بارها عین قبلی برگزار می‌کنند. برخی هم قبل از سمینار اسلایدها و مطالب خود را آماده می‌کنند. پیشنهاد من به شما این است اصلا این شکلی نباشید.

برای تک تک لحظات سخنرانی خود برنامه ریزی کنید. به مخاطب خود بیشتر از آن چیزی که قولش را داده اید ارزش اضافه کنید.هدیه به آن ها بدهید و آن ها را سوپرایز کنید. اگر این کارها را بکنید همیشه در قلب آنها جای خواهید داشت.اشتباه سخنرانان مبتدی را انجام ندهید و مخاطب محور باشید تا پول محور.

۸-سخنران قدرت‌مند نباید خشک باشد

هشتمین ویژگی یک سخنران قدرت‌مند این است که سخنران نباید خشک باشد. اگر در مواقع سخنرانی خشک باشید و اصلا لبخند نزنید بسیاری از مخاطب های خود را از دست می‌دهید.چون مخاطب شما دچار خستگی می‌شود.

سخنرانی قدرت‌مند ـ چطور سخنرانی کنیم
اصول سخنرانی ـ چطور سخنرانی کنیم

اگر می‌خواهید همیشه قدرت‌مند باشید باید بدانید کلید آن رضایت و خشنودی مخاطب است. اگر به بسیاری از سخنرانی‌هایی که مثلا در ادارات و دانشگاه ها برگزار می‌شود دقت کنید، سخنران شروع به صحبت می‌کند و بسیاری از متن خود را از روی کاغذ می‌خواند.

حتما بخوانید  چگونه به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شویم؟

و در اصل مثل یک نوار ضبط شده جلو می‌رود. همین امر باعث خستگی مخاطب و پایین آمدن بهره آن جلسه می‌شود. شما باید یک جا نایستید و دائما تکان بخورید. از زبان بدن خود استفاده کنید و مخاطب را به هیجان برانگیزید. سختار مغز ما طوری است که طنز را دوست دارد. سخنران قدرت‌مند از طنز استفاده می‌کند و هیچ موقع خشک برخورد نمی‌کند.

خشک بودن مناسب جمع‌هایی است که در آن همه ی افراد خشک هستند مثل جمع های نظامی، اما شما دارید برای مخاطب معمولی صحبت می‌کنید. پس حتما این نکته را در سخنرانی‌های خود اجرا کنید تا بتوانید تاثیر گذاری بیشتری داشته باشید.

جمع بندی

اقدامات کوچک در کنار هم باعث یک کار بزرگ می‌شوند. اگر تک تک این موارد را در سخنرانی‌ها خود اجرا کنید می‌توان گفت شما به یک سخنران قدرت‌مند تبدیل خواهید شد. پس به این موضوعات بسیار اهمیت دهید و آن را برای خود پیاده سازی کنید.

2 دیدگاه برای “ویژگی‌های یک سخنران قدرت‌مند چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − دوازده =