chegooneh sokhanrani khod ra shoroo konim 00

چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ یخ‌شکنی در سخنرانی چیست؟

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه
۵
(۶)

با عرض سلام خدمت شما کاربران عزیز سایت لذت برتر و خوشحال هستم که بنده را در مقاله چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟ یخ‌شکنی در سخنرانی چیست؟ همراهی می‌کنید، با بنده تا آخر این مقاله همراه باشید. اگر می‌خواهید سخنرانی خود را با جذابیت شروع کنید این مقاله را از دست ندهید.

راه‌ها و روش‌های مختلفی برای شروع سخنرانی وجود دارد، ولی نتیجه همه این روش‌ها باید به این منجر شود که توجه مخاطب را در همان اول سخنرانی به شما جلب کند یا به‌اصطلاح یخ یا گارد مخاطب را بشکند که به این روش‌ها تکنیک‌های یخ‌شکنی می‌گویند.

اگر شروع سخنرانی‌های شما بدون جذابیت باشد، قطعاً بدانید یخ‌شکنی در سخنرانی شما صورت نمی‌پذیرد. وقتی یخ‌شکنی نباشد شما هم نمی‌توانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید. پیشنهاد می‌شود تمام تمرکز خود را روی شروع سخنرانی‌های خود قرار دهید، چون مهم‌ترین عامل موفقیت سخنرانی شما به یخ‌شکنی اولیه بستگی دارد.

شروع سخنرانی - اصول سخنرانی
شکستن یخ ارتباط – روش های ارائه سخنرانی

اگر با مفهوم اثر هاله‌ای آشنا باشید، اثر هاله در اصل می‌گوید در لحظه برخورد با دیگران هر فاکتوری که در آغاز توجه شما را جلب کند، آن فاکتور یک هاله به روی فاکتورهای دیگر قرار می‌دهد، مثلاً اگر یک فرد زیبا را ببینید، اثر هاله‌ای می‌گوید: خب هم خوشگل است، هم پول‌دار است، هم با ادب است و…

به‌خاطر همین اثر هاله‌ای، شما باید در شروع صحبت خود جذاب باشید، تا مخاطب شما یک اثر هاله‌ای خوب از شما بسازد. در ادامه به تعدادی تکنیک اشاره می‌کنم که می‌توانید برای یخ‌شکنی در سخنرانی و شروع سخنرانی‌های خود استفاده کنید.

فهرست محتوای مقاله
۱-استفاده از داستان شخصی

۲-پرسیدن سؤال از مخاطب خود
۳-دعوت از مخاطب به اینکه چیزی را تصور کنند
۴-گفتن واقعیت یا آمار تکان دهنده واقعی
۵-ضرب‌المثل یا شعر
۶-نقل قول
۷-گفتن لطیفه
۸-پخش کردن فیلم یا کلیپ مرتبط
بعد از یخ‌شکنی چه کاری انجام دهیم؟

روش های یخ‌شکنی در سخنرانی

۱-استفاده از داستان شخصی

اولین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که در شروع سخنرانی با گفتن یک داستان توجه مخاطبین را به موضوع بحثمان جلب کنیم.

این داستان می‌تواند یکی از اتفاقات روزمره‌ای باشد که برای خودمان یا یکی از دوستان و اطرافیانمان اتفاق افتاده است یا حکایتی که در جایی خوانده‌ایم.

داستان شخصی باید با موضوع سخنرانی مرتبط باشد. استفاده از داستان شخصی مثل یک شمشیر دو لبه است. اگر داستان شخصی بد استفاده شود یا طولانی باشد ممکن است مخاطب را خسته کند و نتیجه عکس گرفته شود.

شروع سخنرانی - اصول سخنرانی
سخنرانی جذاب – اصول سخنرانی

سعی کنید از داستان‌هایی استفاده کنید که شما در آن عملی انجام نداده باشید که ممکن باشد جمع در مورد شما قضاوت نادرستی کند.

می‌توانید داستان‌هایی از قبیل خراب کردن سخنرانی‌های خود در آغاز یا ترس از سخنرانی خود هم باشد، زیرا این داستان‌ها قوت قلبی به مخاطب می‌دهد که شما هم اشتباه کردید و سپس با تمرین سخنران حرفه‌ای شده‌اید.

می‌توانید سخنرانی ببینید و به چند سخنرانی دیگر گوش دهید و ببینید کدام‌یک از آن‌ها با داستان شخصی شروع می‌شود و به همین شکل می‌توانید الگوبرداری و هضم تجربه کنید.

حتما بخوانید  اشتباهات بزرگ در سخنرانی

۲-پرسیدن سؤال از مخاطب خود

دومین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که در شروع سخنرانی می‌توانید با پرسیدن سؤال از مخاطب در مورد موضوع سخنرانی یا موضوعات مرتبط با آن شروع کنید.

به‌عنوان‌مثال اگر موضوع سخنرانی ما ارتباط مؤثر است می‌توانیم این‌گونه شروع کنیم: «چند نفر از شما تاکنون به دلیل ضعف در برقراری ارتباط، موقعیت‌های مناسبی را از دست دادید؟» یا مثلاً «تا‌به‌حال شده است بخواهید ارتباطی برقرار کنید اما نتوانستید خوب حرف بزنید؟»

این پرسش‌ها مخاطب را به فکر فرو می‌برد و باعث می‌شود که یخ‌شکنی اولیه صورت پذیرد، چون در اصل مخاطب به شما متصل می‌شود.

۳-دعوت از مخاطب به این‌که چیزی را تصور کنند

سومین روشی که می‌توانیم که از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که در شروع سخنرانی برای اینکه مخاطبین با ما همراه شوند، از آنها دعوت کنیم چیزی را تصور کنند.

مثلاً اگر موضوع سخنرانی ترس از سخنرانی باشد می‌توانیم این‌طوری شروع کنیم: «تصور کنید به یک سالن دعوت شده‌اید که ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد و شما قرار است در این سالن سخنرانی کنید.» با پرسیدن این سؤال ذهن مخاطبین درگیر می‌شود و توجه آن‌ها به ادامه سخنرانی معطوف می‌گردد.

یا اگر جشن بازنشستگی یکی از همکاران است می‌توانیم این‌طور شروع کنیم: «تصور کنید الآن دوران خدمت شما تمام شده و دارید بازنشسته می‌شوید. چه حسی دارید؟»

و سؤالاتی مبنی‌بر همان جلسه می‌تواند به شما در این امر کمک شایانی کند.

۴-گفتن واقعیت یا آمار تکان دهنده واقعی

چهارمین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که وقتی در شروع سخنرانی از یک بیان تکان‌دهنده یا یک واقعیت آماری شروع می‌کنیم مخاطب درجا میخکوب می‌شود و به ادامه سخنان ما گوش می‌دهد.

شروع سخنرانی - اصول سخنرانی
شروع سخنرانی – سخنرانی جذاب

در یک سمینار یکی از سخنران‌ها سخنرانی خود را این‌گونه شروع کرد: آیا می‌دانید با بهبود تغذیه قد مردم کشور چین ۱۰ سانتیمتر افزایش‌یافته است درحالی‌که قد ایرانی‌ها ۴ سانتیمتر کاهش داشته است؟!

در یکی از سخنرانی‌های معروف سخنران صحبت‌های خود را این‌گونه شروع کرد: «متأسفانه تا ۱۸ دقیقه دیگر که باهم گفتگو خواهیم داشت چهار آمریکایی که الآن زنده هستند، به‌خاطر غذایی که می‌خورند خواهند مرد.»

یا مثلاً اگر سخنرانی شما درمورد آگاهی اجتماعی است می‌توانید به این شکل شروع کنید: «آیا می‌دانید روزانه بین ۵۰ الی ۸۰ نفر انسان در کشور ما به‌خاطر سوانح رانندگی فوت می‌کنند، به نظرتان علت چیست؟»

این یک روش بسیار عالی است، حتماً سری به آمارها در مورد موضوع سخنرانی‌ها خود بزنید و از آن در سخنرانی‌های خود استفاده کنید.

حتما بخوانید  تغذیه مناسب در صداسازی و فن بیان چقدر اهمیت دارد؟

۵-ضرب‌المثل یا شعر

پنجمین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که در شروع سخنرانی ضرب‌المثل یا شعر استفاده کنیم.

زبان فارسی، زبانی غنی و مملو از ضرب‌المثل‌های شیرین و آموزنده‌ای است که در صورت تسلط به آن‌ها، برای هر موضوعی می‌توان یک ضرب‌المثل مناسب پیدا کرد.

داشتن ضرب‌المثل‌های فراوان در ذهن و توانایی به‌خاطرآوردن آن‌ها در جای مناسب، می‌تواند برگ برنده ما باشد. می‌توانیم سخنرانی خودمان را با شعر یا ضرب‌المثلی که به موضوع مرتبط می‌شود شروع کنیم. مثلاً اگر قرار است در جمع نظامیان سخنرانی کنیم می‌توانیم با این شعر شروع کنیم:

گرچه می‌بافند بهرِ شیرها زنجیرها
بگسلند آخر همه زنجیرها را شیرها

این دلیرانِ نکو با بد چه جنگی می‌کنند
همچو جنگِ شیرها با تیر و با شمشیرها

۶-نقل قول

ششمین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که شروع سخنرانی می‌تواند با یک نقل‌قول باشد، مثلاً هنگامی‌که قرار است در مورد اهمیت «ارزش‌ها» صحبت کنیم می‌توانیم با این نقل‌قول شروع کنیم:

شروع سخنرانی - اصول سخنرانی
سخنرانی جذاب سخنرانی جذاب – روش های ارائه سخنرانی

«ادیسون می‌گوید: ارزش شما به آنچه هستید است و نه به آنچه که دارید …»

۷-گفتن لطیفه

هفتمین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که در شروع سخنرانی بسته به این‌که مخاطبمان چه کسی باشد می‌توانیم از لطیفه‌های مناسب استفاده کنیم.

فقط یادمان باشد در استفاده از لطیفه‌ها باید خیلی دست‌به‌عصا راه برویم و هر لطیفه‌ای را هرجایی نگوییم، ممکن است برخی لطیفه‌ها باعث رنجش افراد شود.

از گفتن لطیفه‌های قومیتی به شدت بپرهیزیم و در گفتن لطیفه‌های سیاسی بسیار محتاط عمل کنیم (توصیه من این است که حتی‌الامکان استفاده نکنیم!!).

۸-پخش کردن فیلم یا کلیپ مرتبط

هشتمین روشی که می‌توانیم از آن برای یخ‌شکنی در سخنرانی استفاده کنیم این است که در شروع سخنرانی می‌توان با پخش کردن فیلم یا کلیپ مرتبط با موضوع، فضای موجود را تلطیف و ذهن مخاطب را درگیر فضای سخنرانی کرد.

مثلاً می‌توانیم یک کلیپ انگیزشی یا یک کلیپ از معرفی خود قرار دهیم تا مخاطب هم با ما آشنا شود و هم انرژی بیشتری دریافت کند. یکی از سخنران‌های ایران کار جالبی انجام داده بود، کلیپ معرفی خود را با کلیپ انگیزشی مخلوط کرده بود که این می‌تواند روش جالبی برای یخ شکنی در آغاز سخنرانی باشد.

حتما بخوانید  شروط لازم و اساسی برای داشتن فن‌بیان قوی و موثر

بعد از یخ‌شکنی در سخنرانی چه کاری انجام دهیم؟

بعد از یخ‌شکنی باید کاری کنیم که توجه حضار ادامه پیدا کند؛ لذا باید به حضار به‌صورت واضح بیان کنیم که در این سخنرانی چه چیزی گیر آن‌ها می‌آید.

برای این کار می‌توانیم از جملات زیر استفاده کنیم پس از اتمام این سخنرانی شما با … آشنا خواهید شد. دانستن این موضوع برای شما مهم است چون …!

این مورد بسیار مهمی است چون مخاطب شما باید بداند که بعد از تمام شدن سخنرانی شما به چه دستاوردی خواهد رسید، و این کار کمک می‌کند مخاطب شما آگاهی لازم را به دست آورده و خوب به صحبت‌های شما گوش کند.

شروع سخنرانی - اصول سخنرانی
شروع سخنرانی – اصول سخنرانی

سعی کنید وعده الکی به مخاطب خود ندهید و به طور شفاف و واضح بیان کنید که چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد و چه چیزی نصیب او خواهد شد.

جمع بندی:

قطعاً یک شروع خوب می‌تواند کیفیت سخنرانی شما را بالا ببرد. به این موضوع به شدت اهمیت دهید. وقتی خوب شروع کنید اعتمادبه‌نفس شما بالا می‌رود.

شاید این موضوع را بدانید که همهٔ سخنران‌های دنیا در آغاز سخنرانی‌های خود استرس را تجربه می‌کنند، اما با تمرین کافی و شروع خوب بر این استرس غلبه می‌کنند. یخ‌شکنی موضوع مهمی است، آن را فراموش نکنید.

در ادامه موضوعی برای سخنرانی خود انتخاب کنید. مثال‌هایی درمورد یخ‌شکنی در سخنرانی برای هرکدام از موارد ذکر شده در بالا (سؤال، ضرب‌المثل و …) که می‌توانید آن‌ها را در ابتدای سخنرانی بکار ببرید.

مثال‌هایتان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. روزی این دفترچه به دردتان خواهد خورد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =