زندگی شاد و موفق را با رها کردن ۱۶ عادت بد به دست آورید

زندگی شاد و موفق، آرزویی دست یافتنی

همه‌ی ما به‌دنبال ایجاد یک زندگی شاد و موفق هستیم، به‌حدی که گاهی‌اوقات به‌نظر می‌رسد بهترین بخش‌های زندگی خود را در جستجوی راز زندگی شاد می‌گذاریم. نکات کلیدی زندگی شاد می‌تواند به ما کمک کند تا به این مهم دست پیدا کنیم، پس لطفا تا پایان این مطلب با لذت برتر همراه باشید.

مثل این‌که خوشبختی همیشه به اندازه‌ی یک بند انگشت دورتر از دسترس ما قرار دارد. زندگی شاد و موفق جایی در آینده و آن‌قدر نزدیک به ما قرار گرفته که به راحتی قابل مشاهده است، اما به هیچ وجه قابل لمس نیست.

برای مثال زمانی که کم سن و سال‌تر هستیم، تصور می‌کنیم شادی واقعی با تحصیل در یک دانشگاه عالی محقق خواهد شد. در دانشگاه، پیدا کردن یک شغل خوب برای ما به منزله خوشبختی محسوب می‌شود. زمانی که شغل پیدا کردیم، راز زندگی شاد را در افزایش حقوق و ارتقاء شغلی می‌بینیم و این ماجرا همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

همانطور که جیمز ران می‌گوید:

«شادی را نباید به آینده موکول کرد، بلکه باید آن را برای زمان حال طراحی کنید.»

از این رو، در این مطلب قصد داریم به شما موانعی که در مسیر رسیدن به یک زندگی شاد و موفق قرار دارند را نشان دهیم و نکات کلیدی زندگی شاد را با هم بررسی کنیم.

فهرست محتوای این مقاله
راز زندگی شاد چیست؟
چگونه می‌توانید مهارت شاد زیستن را کسب کنید؟
برای رسیدن به خوشبختی باید نکات کلیدی زندگی شاد را دنبال کنید
۱- به دنبال کنترل کردن همه چیز نباشید.
۲- نیازی نیست همه را راضی نگه دارید.
۳- حق به جانب نباشید.
۴- برای کسب یک زندگی شاد و موفق، نارضایتی را کنار بگذارید
۵- از شر احساس گناه خلاص شوید.
۶- غرور خود را زیر پا بگذارید.
۷- کمال گرایی را کنار بگذارید.
۸- با افکار منفی خداحافظی کنید.
۹- روابط ناسالم خود را رها کنید.
۱۰- از مشغله‌های خود بکاهید.
۱۱- دلبستگی‌های مادی را رها کنید.
۱۲- از شکست خوردن، نترسید.
۱۳- از رها شدن نترسید.
۱۴- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.
۱۵- سطح انتظارات خود را پایین بیاورید.
۱۶- به دیروز فکر نکنید و نگران فردا نباشید.

راز زندگی شاد چیست؟

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
راه های لذت از زندگی – نکته هایی برای زندگی بهتر

راز زندگی شاد چیست؟ حتما همه‌ی شما اهدافی را در زندگی خود دنبال می‌کنید. گاهی اوقات دوراهی‌هایی در مسیر رسیدن به زندگی شاد و موفق پیش می‌آید و ما مجبور می‌شویم برای رسیدن به هدف منتخب‌مان، از یکی از اهدافی که در لیست خود داریم دست بکشیم.

در چنین مواقعی ممکن است حسی مانند تردید را تجربه کنید؛ برای مثال تا به حال برایتان پیش آمده که بعد از موفق شدن در یک کار مهم و گذر از یکی از دوراهی‌های زندگی با خود فکر کنید شاید اگر راه دوم را انتخاب می‌کردید، حالا به راز زندگی شاد دست پیدا کرده بودید؟

در چنین مواقعی افراد با خود می‌گویند: «به نظر می‌رسد شادی واقعی در انتهای مسیر دیگر بوده است.»

متاسفانه چنین افکاری زندگی شخصی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند و آن‌ها را بیش از پیش از دستیابی به شادی واقعی دور نگه می‌دارند.

حتما بخوانید  چطور با استفاده از روش‌های علمی یک خانواده‌ی خوشحال و موفق بسازیم؟

چگونه می‌توانید مهارت شاد زیستن را کسب کنید؟

برای آشنایی بیش‎تر با نکات کلیدی زندگی شاد، دختر جوانی را در نظر بگیرید که راز زندگی شاد را در آشنا شدن با یک مرد خوب می‌بیند. این شخص بعد از آشنایی با فرد مورد نظر خود، تصور می‌کند با ازدواج کردن می‌تواند به شادی واقعی دست پیدا کند. بعد از ازدواج نوبت به بچه‌دار شدن می‌رسد و بعد از آن این فرد با خود فکر می‌کند زمانی که فرزندش بزرگ‌تر شود می‌تواند یک زندگی شاد و موفق برای خود بسازد و این داستان هرگز به پایان نخواهد رسید!

با توجه به این مثال ملموس، فکر می‌کنید شادی واقعی در کجا پنهان شده است؟ یکی از نکات کلیدی زندگی شاد، درک بیهودگی دویدن به دنبال خوشبختی است.

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
راز زندگی شاد – زندگی شاد و موفق

درست است که اهداف زندگی شما مهم هستند و باید برای دستیابی به آن‌ها تلاش کنید، اما باید توجه داشته باشید که اهداف درواقع تابلوهای راهنمایی هستند که در جاده‌ی زندگی، مسیر را به شما نشان می‌دهند و ارتباطی با خوشبختی ندارند.

به نظر می‌رسد نیازی نیست به دنبال شادی واقعی بگردیم، درواقع شادی و خوشبختی درون ما هستند، برای پیدا کردن آن‌ها کافی است زندگی شلوغ خود را سروسامان بدهیم.

برای رسیدن به خوشبختی باید نکات کلیدی زندگی شاد را دنبال کنید

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
راه های لذت از زندگی – نکته هایی برای زندگی بهتر

شاید راز زندگی شاد در رها کردن افکار و چیزهایی نهفته باشد که زندگی شما را به یک کلاف سردرگم تبدیل کرده‌اند.

البته لازم نیست به خودتان فشار بیاورید و همه چیز را به یکباره رها کنید، به یاد داشته باشید که حتی بهترین عادت‌ها هم یک شبه شکل نمی‌گیرند.

برای هدایت شما به سمت یک زندگی شاد و موفق، مواردی که با رها کردن آن‌ها به خوشبختی نزدیک می‌شوید را در ادامه آورده‌ایم.

حتما بخوانید  8 راه برای ایجاد تعادل بین زندگی کاری و شخصی با تغییر سبک زندگی

۱- به دنبال کنترل کردن همه چیز نباشید.

می‌خواهید یک زندگی شاد و موفق داشته باشید؟

پس باید به این نکته دقت کنید که ما فقط قادر هستیم نگرش و اعمال خودمان را کنترل کنیم.

زندگی شاد و موفق این مورد از نکات کلیدی زندگی شاد، شاید سخت‌ترین مرحله باشد، اما ضروری‌ترین تحولی است که می‌توانید در خود ایجاد کنید.

۲- نیازی نیست همه را راضی نگه دارید.

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
راز زندگی شاد – راه های لذت از زندگی

گاهی برای خوشحال نگه داشتن بقیه ممکن است مجبور شوید مانند آن‌ها رفتار کنید. یک راز کوچک زندگی شاد در همین موضوع نهفته است؛ هر دفعه که سعی کنید رفتار فرد دیگری را تقلید کنید، از خود واقعی‌تان دورتر خواهید شد و به همین ترتیب فاصله شما با شادی واقعی هم بیش‌تر می‌شود.

امکان دارد رها کردن این مورد کمی دشوار باشد چون به خصوص ما ایرانی‌ها معمولا تلاش می‌کنیم دیگران را از خودمان راضی نگه داریم، ولی به محض اینکه یک بار شجاعت به خرج داده و خود واقعی‌تان را نشان دهید، احساس رهایی فوق‌العاده‌ای پیدا خواهید کرد و متوجه خواهید شد که شادی واقعی تا چه اندازه به شما نزدیک بوده است.

۳- حق به جانب نباشید.

حتما برای شما هم پیش آمده که از خودتان بپرسید: «چرا من؟» در واقع یکی از نکات کلیدی زندگی شاد در سوالی که می‌توانید با پرسش قبل جایگزین کنید، نهفته است: «چرا شما نه؟» مگر همه‌ی انسان‌ها سهم خود از شادی و غم را از جهان دریافت نمی‌کنند؟ پس چه چیز باعث می‌شود فکر کنید شما به نوعی برتر از تمام آدم‌ها هستید و باید فقط شادی دریافت کنید؟

۴- برای کسب یک زندگی شاد و موفق، نارضایتی را کنار بگذارید

راز زندگی شاد با این جمله ارتباط نزدیکی دارد: «ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم دلیل رفتار دیگران را درک کنیم، همان‌طور که نمی‌توانیم به جای آن‌ها زندگی کنیم.»

نارضایتی از دیگران فقط به خود شما آسیب می‌رساند و فرصت هرگونه جبران را از بین می‌ببرد. همین الان درباره افرادی که از آن‌ها ناراحت هستید فکر کنید. بعضی از افراد این نارضایتی‌ها را سال‌ها با خود حمل می‌کنند بدون این‌که بدانند این بار سنگین تا چه حد آن‌ها را از شادی واقعی دور می‌کند.

حتما بخوانید  چگونه یک خانواده گرم و صمیمی بسازیم؟

۵- از شر احساس گناه خلاص شوید.

این مورد یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی زندگی شاد است. حتی اگر کار اشتباهی انجام داده‌اید، با احساس گناه نمی‌توانید آن را جبران کنید. برای دستیابی به شادی واقعی بهتر است ابتدا خودتان را ببخشید و سپس به دنبال رفع کدورت‌ها و مشکلاتی که ایجاد کرده‌اید، بروید. این مورد به شما برای ساختن یک زندگی شاد و موفق کمک می‌کند.

۶- غرور خود را زیر پا بگذارید.

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
زندگی شاد و موفق – اصول زندگی موفق

بخشش و عذرخواهی بدون زیر پا گذاشتن غرور امکان پذیر نخواهند شد.

این هم یکی دیگر از نکات کلیدی زندگی شاد است: «در جایی که غرور وجود دارد، ارتباط واقعی شکل نخواهد گرفت.» پس بهتر است با غرور خود خداحافظی کنید.

۷- کمال گرایی را کنار بگذارید.

شاید برایتان تعجب آور باشد اما راز زندگی شاد در همین نکات کوچک یافت می‌شود. کمال گرایی نمی‌تواند شادی واقعی را به شما هدیه دهد.

برای ساختن یک زندگی شاد و موفق لزومی ندارد از تمام جهات کامل باشید. درواقع هیچکس نمی‌تواند در تمام شرایط کامل باشد. این همان چیزی است که ما را به انسان تبدیل می‌کند. درست است، ما انسان‌ها دمدمی مزاج هستیم و نقص‌هایی داریم، با این وجود ما دقیقا به همین شکلی زیبا هستیم.

۸- با افکار منفی خداحافظی کنید.

از دیگر نکات کلیدی زندگی شاد انتخاب آگاهانه است.

در هر موقعیتی که باشید، یک سری انتخاب پیش روی شما قرار دارد؛ برای مثال می‌توانید به نکات مثبت ماجرا نگاه کرده و شکرگزار باشید، یا نکات منفی را در نظر بگیرید و از همه‌ چیز شکایت کنید.

یک زندگی شاد و موفق با گله و شکایت به دست نمی‌آید. انتخاب آگاهانه‌ی شکرگزار بودن به خاطر داشته‌هایتان، زندگی شما را دگرگون خواهد کرد.

۹- روابط ناسالم خود را رها کنید.

یک راز زندگی شاد ارتباط داشتن با افراد مثبت اندیش است.

حال و هوا و رفتار ما میانگینی از رفتار افرادی است که با آن‌ها رفت و آمد داریم. اگر اطرافیان ما منفی نگر باشند، حفظ نگرش مثبت برای ما هم دشوار می‌شود

فاصله گرفتن از افرادی که شما را پایین می‌کشند، سخت است اما برای داشتن یک زندگی شاد و موفق و دستیابی به شادی واقعی بهتر است این کار را انجام دهید.

حتما بخوانید  چطور با دوست داشتن خودمان به یک زندگی موفق دست پیدا کنیم؟

۱۰- از مشغله‌های خود بکاهید.

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
اصول زندگی موفق – نکته هایی برای زندگی بهتر

بسیاری از ما فکر می‌کنیم اگر پرمشغله‌تر باشیم یک زندگی شاد و موفق خواهیم داشت. این هم یکی دیگر از نکات کلیدی زندگی شاد است که باید به آن‌ توجه داشته باشید: «مشغله‌ی زیاد، ارتباطی به شادی واقعی ندارد.»

۱۱- دلبستگی‌های مادی را رها کنید.

پول یکی از مسائل مهم زندگی محسوب می‌شود و داشتن آن خوب است، اما برای ساختن یک زندگی شاد و موفق، زمانی که نیازهای مادی ما برطرف شد و به اندازه‌ای که برنامه‌ریزی کرده‌ایم پس انداز کردیم، دیگر نیازی نیست به دنبال کسب پول بیش‌تر برویم. زمانی که یاد بگیرید بیش از حد نیازتان به دنبال مادیات نباشید، آن‌گاه می‌توانید به راز زندگی شاد دست پیدا کنید.

۱۲- از شکست خوردن، نترسید.

راز زندگی شاد - چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم
راز زندگی شاد – چگونه می توانیم زندگی بهتری داشته باشیم

همه‌ی کسانی که برای دستیابی به چیزی ارزشمند تلاش می‌کنند، ممکن است در چند مقطع مختلف شکست را هم تجربه کنند.

شکست به معنی عدم شایستگی شما نیست، بلکه معنای خیلی ساده‌تری دارد. مفهوم شکست این است که شما شجاعت ریسک کردن را داشته‌اید! گفتن این موضوع راحت‌تر از انجام دادن آن است، با این حال برای ساختن یک زندگی شاد و موفق، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید.

۱۳- از رها شدن نترسید.

همه‌ی ما به دنبال برقراری ارتباط با دیگران هستیم. اما زمانی که ترس از رها شدن توسط دیگران، رابطه‌های ما را تحت تاثیر قرار دهد، ناچارا به سراغ انتخاب‌های غیر منطقی می‌رویم.

برای رسیدن به شادی واقعی بهتر است این موضوع را در ذهن داشته باشید که شما نمی‌توانید جلوی اتفاقی را که قرار است بیفتد، بگیرید. هرچند اتفاقی که می‌افتد اهمیت چندانی ندارد، زیرا قرار نیست آسیبی به شما برساند.

حتما بخوانید  رفع ناراحتی و تبدیل غم و اندوه به شادی برای ساختن زندگی شاد

۱۴- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

معمولا ما فقط می‌توانیم لحظات ناب و برجسته‌ی زندگی دیگران را ببینیم و از آن‌چه در واقعیت اتفاق می‌افتد اطلاعی نداریم.

اگر به دنبال یک زندگی شاد و موفق هستید، بهتر است از مقایسه‌ی واقعیت زندگی خودتان با ظاهر زندگی دیگران دست بردارید.

۱۵- سطح انتظارات خود را پایین بیاورید.

در نهایت، هسته‌ی اصلی بسیاری از مشکلات انتظارات خاصی است که از اطرافیان خود داریم. برای مثال، بعضی از افراد در ذهن خود معیارهایی برای رفتار دیگران مشخص می‌کنند، مانند: «یک همسر، دوست و یا فرزند خوب چگونه باید رفتار کند؟» حتی بعضی از افراد از این هم فراتر می‌روند و برای هر موقعیتی، شرایط و انتظارات خاصی را تعیین می‎کنند.

خیلی از ما انتظارات معینی از شادی واقعی و خوشبختی داریم، انتظاراتی که با رها کردن آن‌ها می‌توانیم فاصله خود را با شادی واقعی کم‌تر کنیم.

۱۶- به دیروز فکر نکنید و نگران فردا نباشید.

و در پایان، خودتان به این موضوع فکر کنید. در صورتی که هر لحظه چمدانی پر از نگرانی‌های گذشته و ترس‌های آینده را با خود حمل کنید، چطور می‌توانید یک زندگی شاد و موفق برای خود بسازید؟

جمع‌ بندی

رها کردن افکاری که برای سال‌ها در ذهن ما نقش بسته‌اند، دشوار است.

گاهی اوقات ممکن است برای رها کردن یکی از مواردی که ذکر شد تلاش زیادی به خرج دهید ولی بعد از مدتی دوباره آن افکار و عادات به سراغ شما برگردند.

با این حال، در نهایت مسئله مهم همان سفر زندگی ما و دستیابی به یک زندگی شاد و موفق است.

فراموش نکنید شادی واقعی درست در درون شما نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر