control khashm va asabaniat 00

کنترل خشم و عصبانیت ( غذا بخورید تا شخصیتتان رشد کند؟! )

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۴.۴
(۷)

سلام خدمت شما کاربران عزیز سایت لذت برتر که قصد دارید این مقاله با عنوان ” کنترل خشم و عصبانیت ( غذا بخورید تا شخصیتتان رشد کند؟! ) ” را مطالعه کنید، این مقاله برای این است که شما بتوانید کنترل خشم و عصبانیت خود را افزایش دهید و روی خودتان کنترل بیشتری داشته باشید.

فهرست محتوای این مقاله
رشد شخصیتی با کنترل خشم و عصبانیت
آیا بَهای متوجه کردن او، باید تضعیف و از بین رفتن شخصیت ما باشد؟
دلیل پیدایش ویژگی‌های منفی اخلاقی و لازمه‌ی کنترل خشم و عصبانیت

آیا تا به حال به کیف های داخل ویترین مغازه‌ها دقت کرده‌اید که چقدر زیبا و خوش فرم هستند؟

آیا اگر، آن کیف‌ها، توخالی می‌شدند، یعنی کاغذهای درونشان، خارج می‌شد، بازهم زیبا بودند؟

آیا به آنها اینقدر بها و ارزش می‌داید، که آنها را بخرید؟

بنابراین، طرح و نقش کیف، تنها عامل زیبایی کیف نیست. بلکه، محتویات کیف نقش بسزایی در افزایش زیبایی و ارزشمندی آن دارد؛ محتویاتی که از کاغذ های باطله و کم ارزش تشکیل شده است.

ما انسان‌ها هم همین گونه هستیم. محتویاتی داخل ماست که اگر آنها را بیرون بریزیم و بروز دهیم، باعث تخریب اعتبار و شخصیت‌مان میشود.

محتویاتی مثل، خشم، کینه، حسادت و عصبانیت، اگر از درون ما خارج شوند، ارزش و اعتبار ما را از بین می‌برند که در اینصورت هیچکس برای ما ارزش و بهائی قائل نیست.

کنترل خشم - کنترل عصبانیت
چگونه خشم خود را کنترل کنیم – کنترل خشم

پس اگر دنبال ارزش، بهاء و شخصیت هستید، اگر می‌خواهید رشد پیدا کنید و انسان موفقی شوید؛ لازم است که بعضی چیزها را بخورید. چیزهایی از قبیل خشم، عصبانیت، کینه، حسد و تمام صفات منفی و ناپسندی که مانع ارتقای سطح شخصیت شما می‌شود؛ پس به کنترل خشم و عصبانیت نگاه ویژه‌ای داشته بشید.

ممکن است گاهی با خود بگوییم: لازم است طرف مقابل بفهمد که من تا چه حد از رفتارش عصبانی یا ناراحت شده‌ام. اما به این نکته دقت نداریم که حتی اگر آن شخص میزان ناراحتی یا عصبانیت شما را درک کند، بازهم، این اِبراز خشم، باعث نفع و رشد شخصیت شما نمی‌شود. بلکه، آن را تخریب می‌کند، پس چه لزومی دارد که ما، برای هر ابراز خشمی، مقداری از شخصیت خودمان را خرج کنیم؟

آیا بهای متوجه کردن او، باید تضعیف و از بین رفتن شخصیت ما باشد؟

کنترل خشم - کنترل عصبانیت
کنترل عصبانیت – چگونه خشم خود را کنترل کنیم

خشم، عصبانیت، کینه و کلیه صفات منفی، چیز‌هایی هستند که اگر ما آنها را بخوریم، به رشد شخصیتی خواهیم رسید. پس اگر دیگران، حقوق مارا ضایع یا به ما بی‌احترامی کردند، باید برای پاسخ به کارشان، دنبال هر راهی باشیم، غیر از ابراز خشم و عصبانیت؛ پس لطفا دنبال راهی درست و منطقی باشید.

جالب است که قرآن هم این مسئله را بیان می کند: « … والکاظمین الغیظ … »، یعنی کسانی که خشم خودشان را فرو می برند. این کتاب زندگی فروبردن خشم را، جزء شاخصه های انسان ایده آل و کسی که می خواهد به موفقیت برسد می‌داند.

حتما بخوانید  هدف‌گذاری اولین گام برای داشتن زندگی موفق

دلیل پیدایش ویژگی‌های منفی اخلاقی و لازمه‌ی کنترل خشم و عصبانیت

بعضی افراد می‌پرسند که چرا خدا، ویژگی‌های منفی مثل خشم، ناراحتی و کینه و… را در وجود ما قرار داده است؟ این پرسش، جواب ساده‌ای دارد: اگر چنین غذاهایی نبود که ما آنها را فرو ببریم یا به عبارت دیگر، بخوریم، چگونه می‌خواستیم شخصیت خودمان را ارتقا و رشد دهیم؟

همانطور که تا کسی خشمگین نشود و خشم خودش را فرو نبرد به او صابر نمی‌گوییم؛ چون اگر خشمگین نمی‌شد شاهکار نکرده بود که بخواهیم به او صفت صابر بدهیم، بلکه ما صابر را به کسی میگوییم که در مواضع مختلف خشم خود را فرو می برد و این ویژگی را کسب می کند.

نتیجه گیری

پس اگر میخواهید انسان با شخصیت و موفقی باشید، از همین حالا شروع کنید و دنیایی بسازید که کنترل خشم و عصبانیت در مشت شماست!

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. تعداد آرا: ۷

2 دیدگاه برای “کنترل خشم و عصبانیت ( غذا بخورید تا شخصیتتان رشد کند؟! )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =