10 ravesh baraye bargharary ertebat dorost ba digaran be sabk broongraha 00

۱۰ روش برقراری ارتباط درست به سبک برونگراها

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه
۵
(۴)

نحوه‌ای که ما با مردم ارتباط برقرار می‌کنیم، تا حد زیادی به شخصیت ما و به درونگرا یا برونگرا بودن ما بستگی دارد. معمولا برای افراد درونگرا سخت است در جهانی مملو از افراد برونگرا بتوانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند. اگر شما هم شخصیت درونگرایی دارید، حتما در ادامه با لذت برتر همراه باشید. در این مطلب قصد داریم روش‌های برقراری ارتباط درست به سبک برونگراها را با هم بررسی کنید.

فهرست محتوای این مقاله
۱- برای برقراری ارتباط درست به حرف‌های دیگران خوب گوش کنید
۲- گاهی لازم است حرف مخاطب خود را قطع کنید
۳- اگر طرف مقابل حرفتان را قطع کرد، دوباره به بحث قبلی برگردید
۴- افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید
۵- به دنبال نشانه‌هایی از طرف مقابل باشید
۶- با دیگران بیش‌تر معاشرت کنید
۷- مهارت‌های خود را بشناسید و با برقراری ارتباط درست آن را نشان دهید
۸- نیاز‌های دیگران را برطرف کنید
۹- نیت درونی خود را کشف کنید
۱۰- اجازه دهید دیگران از شما تعریف کنند

۱. برای برقراری ارتباط درست به حرف‌های دیگران خوب گوش کنید

کتی بلک مدیر مجله‌های Hearts می‌گوید: «مردم معمولا برداشت اشتباهی از حرف‌های دیگران دارند. برای برقراری ارتباط درست با دیگران، باید بتوانید آرام صحبت کنید، نکات مورد نظر خود را بیان کنید و به حرف‌هایی که دیگران می‌زنند، گوش کنید. منظور این نیست که فقط به حرف‌های طرف مقابل گوش کنید، بلکه باید زبان بدن او را هم در نظر بگیرید.

اگر حواس مخاطب پرت باشد، می‌توانید این را از چهره‌اش بخوانید، اگر او زیاد به ساعتش نگاه می‌کند یا مدام حرف شما را قطع می‌کند به این معنی است که علاقه‌اش را نسبت به گفتگو با شما از دست داده. در چنین وضعیتی می‌توانید ادامه مکالمه را به وقت دیگری موکول کنید. بنابراین برقراری ارتباط درست مجموعه‌ای از کارهای مختلف است و فقط شامل فن بیان نمی‌شود.

۲. گاهی لازم است حرف مخاطب خود را قطع کنید

شاید با خودتان فکر کنید چرا باید درست بعد از این‌که پیشنهاد دادیم به حرف دیگران خوب گوش کنید، حالا از شما می‌خواهیم حرف طرف مقابل خود را قطع کنید؟! شاید این مورد برای شما هم پیش آمده باشد که وسط صحبت‌های خود برای چند لحظه مکث کرده‌اید ولی مخاطب شما با تصور این‌که حرف‌هایتان تمام شده، موضوع دیگری را پیش کشیده و به شما اجازه تمام کردن حرف‌هایتان را نداده.

در واقع برای برقراری ارتباط درست با دیگران، قطع کردن حرف آن‌ها گاهی هم ضروری است. البته برای درونگراها قطع کردن حرف دیگران خیلی سخت و حتی شاید غیرممکن باشد. با این حال اگر این کار را یاد بگیرید، شاید بتوانید بالاخره حرف‌های خود را تمام و کمال بزنید.

حتما بخوانید  عناصر یک ارتباط موثر و سازنده

۳. اگر طرف مقابل حرفتان را قطع کرد، دوباره به بحث قبلی برگردید

هنر برقراری ارتباط - آموزش ارتباط موثر
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم – هنر برقراری ارتباط موثر با دیگران

نکته‌ی مهمی درباره برونگراها وجود دارد و آن هم این است که برونگراها عاشق صحبت کردن هستند. این عادت آن‌ها باعث می‌شود حتی زمانی که میان حرف‌هایتان مکث کوتاهی می‌کنید هم شروع به حرف زدن کنند.

برای رفع این مشکل، این‌طور در نظر بگیرید که در اتاقی همراه با افراد برونگرا هستید. در این حالت می‌توانید تمام مدت ساکت بمانید و یا با برقراری ارتباط درست توجه دیگران را به خود جلب کنید.

برای این کار باید بتوانید به صورت مودبانه و دوستانه از کسی که حرف شما را قطع کرده، بخواهید اجازه دهد حرفتان را تمام کنید.

برای مثال می‌توانید بگویید: «اجازه بده این بحث را تمام کنیم، بعد به سراغ بحث دیگری برویم.» یا می‌توانید از طنز استفاده کنید و بگویید: «فکر نمی‌کنی الان نوبت من بود؟»

۴. افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

معمولا افراد درونگرا همه‌ی افکار و ایده‌ای خود را با دیگران به اشتراک نمی‌گذارند. این موضوع می‌تواند نوعی محدودیت برای شما ایجاد کند، زیرا مردم نمی‌توانند افکار شما را بخوانند و این کار باعث مشکلات زیادی برای شما می‌شود.

همانطور که در محل کار نمی‌توانید با استفاده از ایده‌هایی که هیچ وقت به زبان نیاورده‌‎اید، موفقیتی کسب کنید. برای برقراری ارتباط درست با دیگران باید افکار خود را با آن‌ها درمیان بگذارید. مطمئن باشید مردم دوست دارند بیش‌تر درمورد شما بدانند، پس به آن‌ها اجازه دهید بیش‌تر با شما آشنا شوند.

حتما بخوانید  مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی در محیط کار

۵. به دنبال نشانه‌هایی از طرف مقابل برای برقراری ارتباط درست باشید

هنر برقراری ارتباط - آموزش ارتباط موثر
آموزش ارتباط موثر – روش های برقراری ارتباط

الیزابت گیلدا می‌گوید: «به عنوان یک فرد برونگرا، هر زمان که با فردی ملاقات می‌کنم به دنبال نشانه‌هایی برای برقراری ارتباط درست با او می‎گردم. برقراری ارتباط درست برای من اهمیت زیادی دارد، بنابراین به دیگران نشان می‌دهم که آن‌ها را درک می‌کنم و به دنبال نشانه‌های درک متقابل از طرف آن‌ها هستم. اگر از سمت این افراد نشانه‌ی واضحی ببینم، نیازهای برونگرایی من ارضا می‌شوند.»

۶. با دیگران بیش‌تر معاشرت کنید

هنر برقراری ارتباط - آموزش ارتباط موثر
هنر برقراری ارتباط – روش های برقراری ارتباط

معمولا افراد درونگرا علاقه زیادی به معاشرت با دیگران ندارند، ولی اگر می‌خواهید راه برقراری ارتباط درست را یاد بگیرید، بهتر است در اجتماعات بیش‌تری شرکت کنید و اجازه بدهید دیگران شما را ببینند.

باید با هوشمندی و استراتژی جایی که قرار است وقت خود را بگذرانید و روشی که قصد دارید از طریق آن با دیگران ارتباط برقرار کنید را انتخاب کنید.

لزومی ندارد حتما در جمع با صدای بلند حرف بزنید و یا بامزه‌ترین جوک شب را تعریف کنید، در عوض بهتر است به عنوان فردی شناخته شوید که همیشه حضور دارد و اطلاعات مفیدی به اشتراک می‌گذارد.

حتما بخوانید  ۲ روش تأثیرگذاری در برخورد اول

۷. مهارت‌های خود را بشناسید و با برقراری ارتباط درست آن را نشان دهید

هنر برقراری ارتباط - آموزش ارتباط موثر
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم – آموزش ارتباط موثر

یکی از راه‌های برقراری ارتباط درست به سبک برونگراها این است که آن‌ها معمولا خودشان را به عنوان متخصص در هر کاری نشان می‌دهند. باید سعی کنید در نظر دیگران مانند یک فرد مطلع جلوه کنید. برای این کار باید شعله‌های درونگرایی درون خود را خاموش کنید و در مورد مهارت‌ها و تخصص‌ خود برای دیگران صحبت کنید و یا بنویسید.

۸. نیاز‌های دیگران را برطرف کنید

برای موفقیت دو راه وجود دارد:

اول این‌که می‌توانید برای رفع نیازهای خودتان تلاش کنید و امیدوار باشید که افراد دیگری هم چنین نیازهایی داشته باشند و کار شما برای آن‎ها هم مفید باشد.

راه دوم این است که نیازهای دیگران را کشف کنید و برای پاسخگویی به این نیازها تلاش کنید. این راه قطعا به موفقیت ختم می‌شود؛ زیرا کاری که انجام می‌دهید جایگاهی در جهان دارد و مردم به آن نیاز دارند. در نتیجه برای برقراری ارتباط درست باید به دنبال نیازهای طرف مقابل خود بگردید و بتوانید راه‌حلی برای آن‌ها پیدا کنید و یا فقط با گوش کردن به حرف‌های او سعی کنید رابطه صمیمی‌تری با طرف مقابل خود بسازید.

۹. نیت درونی خود را کشف کنید

برد هالبروک، بازیگر و مجری با سابقه تلویزیون، می‌گوید: «برای بهتر دیده شدن، نیازی به خودستایی نیست. با توجه به تجربیات من در سینما و تلویزیون که دو عرصه کاملا رقابتی هستند، لزوما افرادی که بهتر خودنمایی می‌کنند، موفق نمی‌شوند. ولی معمولا افرادی که تمایل زیادی به جلب توجه ندارند، فقط نقش‌های کوچکی مانند نویسنده و یا تهیه کننده خبر در تلویزیون را کسب می‌کنند. ولی زمانی که افراد نیت درونی خود را درک می‌کنند، می‌توانند با ترس‌های خود کنار بیایند و با شهامت به سراغ شغل مورد علاقه خود بروند و درنهایت به یک گزارشگر و یا بازیگر تبدیل شوند.»

بنابراین برای برقراری ارتباط درست ابتدا باید انگیزه خود را کشف کنید و سپس به صورت هدفمند دنبال خواسته‎‌هایتان بروید.

حتما بخوانید  مهارت دوست‌یابی و برقراری ارتباط مناسب با دوستان

۱۰. اجازه دهید دیگران از شما تعریف کنند

هنر برقراری ارتباط - آموزش ارتباط موثر
هنر برقراری ارتباط موثر با دیگران – هنر برقراری ارتباط

سث گودین می‌گوید: «تعریف کردن از خودتان کار اشتباهی است. در حال حاضر در دوره‌ای هستیم که بهتر است دیگران از ما تعریف کنند. زیرا زمانی که افراد دیگر درمورد ویژگی‌های ما حرف می‌زنند تاثیرش از زمانی که خودمان از مهارت‌هایمان تعریف می‌کنیم، خیلی بیش‌تر است. بنابراین نباید از درونگرایی خود به عنوان بهانه استفاده کنید، بلکه باید بگویید: «اگر من کار مهمی انجام دهم، مردم درباره من حرف می‌زنند و شرایط فعلی قطعا تغییر می‌کند.»

درواقع برای برقراری ارتباط درست با دیگران، تنها وظیفه شما انجام کارهای تاثیر‌گذار است.» پس تعریف کردن از خودتان را به دیگران واگذار کنید.

جمع بندی

نکته این‌جاست که تشخیص افراد درونگرا از برونگرا دشوار است و شما هیچ وقت نمی‌توانید مطمئن باشید طرف مقابلتان چه تیپ شخصیتی دارد، مگر این‌که خودش به شما بگوید. بنابراین با به کارگیری روش‌های برقراری ارتباط درست در مقابل افراد مختلف، می‌توانید با افرادی با شخصیت‌های مختلف ارتباط برقرار کنید و از معاشرت با دیگران لذت ببرید.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =