ovlaviat haye yek ertebat sazande va maherane 00

اولویتهای یک ارتباط سازنده و ماهرانه

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه
۵
(۱)

چگونه با دیگران ارتباط سازنده و خوبی برقرار کنیم؟ همانطور که قبلا هم اشاره کردیم برقراری ارتباط انسانی جزء لاینفک وجود انسان‌ها و زندگی در جامعه انسانیست. اگر انسان‌ها می‌دانستند که چگونه با همدیگر ارتباط برقرار کنند قطعا دادگاه‌ها خلوت‌تر، کسب و کارها پر رونق‌تر و زندگی افراد بهتر می‌شد.

وقتی اسم مهارت ارتباط موثر را می‌شنویم فکر می‌کنیم که برقراری ارتباط موضوعی است که ما یا بلد هستیم یا نیستیم و کمتر پیش می‌آید که فکر کنیم چگونه می‌توانیم توانایی‌هایمان را ارتقا دهیم، در این مقاله هم به بررسی عوامل مهم و قابل تامل در برقراری ارتباط سازنده می‌پردازیم.

پس از یک ملاقات تاثیرگذار که با رعایت مسائل ظاهری، سلام و لبخند شروع شد، و در ادامه به تقویت نکات مثبت پرداخته شد و احساس مهم بودن را به طرف مقابل منتقل کردیم، و بدون هیچ گونه جوگیری و با نهایت احترام و رعایت حقوق افراد پیش رفت، حال باید به اولویت‌های یک ارتباط سازنده که بسیار حائز اهمیت می‌باشد توجه کنیم.

فهرست محتوای این مقاله
ارتباط سازنده و اولویت‌های آن
بالاترین اولویت
پیگیر باشید
رهبر باشیم نه مدیر
ویژگی‌های یک رهبر توانمند در یک ارتباط سازنده
تمرکز
اعتماد به نفس
در ارتباط سازنده خود شفاف باشید
امانت
تشویق ( الهام بخشیدن )
برای موفقیت در یک ارتباط سازنده اشتیاق داشته باشید
نوآوری
صبر
پشتکار و اعتبار
اصلی‌ترین ارتباط سازنده زندگیتان را فراموش نکنید

بالاترین اولویت

 

ارتباط موثر و سازنده - روش های برقراری ارتباط
روش های برقراری ارتباط – مهارت ارتباط موثر

خانواده و اقوام شما در اولویت بالاتری قرار دارند. فراموش نکنید بهترین ارتباطات را باید با خانواده و اقوام خود داشته باشید. حتماً در فواصل کوتاه به آنها سر بزنید و نگذارید روابط رو به سردی برود، درگیر مسائل پیش پا افتاده و کدورت‌ها نشوید، با گذشت باشید و در غم و شادی کنارشان باشید.

پیگیر باشید

از دیگر مواردی که در ارتباط سازنده اهمیت دارد پیگیر بودن است؛ پیگیری کار سختی نیست. کارهایی ساده است که به حفظ و تقویت ارتباطات کمک می‌کند:

اینکه بعد از جدا شدن از فردی از رسیدن او مطمئن شوید پیگیری است.

اینکه از وضعیت تحصیلی برادرزاده سراغ بگیرید پیگیری است.

اینکه بعد از خبردار شدن مشکل کسی پیشنهاد کمک به او بدهید پیگیری است.

اینکه از همسر و فرزندتان بپرسید امروز را چگونه گذراندید پیگیری است.

اینکه هر روز حال دوستتان را که خبر دارید مریض است بپرسید پیگیری است.

اگر کمی هوشیار باشید پیگیری‌های زیادی را در ارتباطات خود خواهید یافت. مطمئن باشید هر کدام از این پیگیری‌ها می‌تواند مِهر شما را در دل دیگران بنشاند، و در نتیجه ارتباط سازنده و موثری را به وجود آورد.

رهبر باشیم نه مدیر

ارتباط موثر و سازنده - روش های برقراری ارتباط
مهارت ارتباط موثر – ارتباط موثر و سازنده

یکی از مهارت‌های موثر در برقراری ارتباط سازنده که بسیار باید به آن دقت شود همبن موضوع است که باید در کار خودمان رهبر باشیم نه مدیر، رهبرها بر خلاف مدیران برای انجام هر کاری خودشان همیشه نفر اولی هستند که آستین‌ها را بالا می‌زنند و شروع می‌کنند.

آنها به کارمندانشان به دید افراد زیر دست نگاه نمی‌کنند، بلکه کارمندان را شرکای کسب و کار خودشان می‌دانند.

رهبران مشوق نیروهای خود هستند.

توانایی‌های آن‌ها را جدی می گیرند و برایشان مهم است که نیروهایشان پیشرفت کنند.

اما مدیران تنها به منافع خودشان می‌اندیشند و قصد بهره کشی از کارمندان را دارند.

رهبران همیشه شاد و پر انرژی هستند و انرژی را به مجموعه خود نیز تزریق می‌کنند.

افراد همیشه عاشق رهبر‌ها هستند و حاضرند تا پای جان برای آنها کار کنند، آن را کار خودشان می‌دانند و دلسوزانه عمل می‌کنند.

حتما بخوانید  روش‌های برقراری ارتباط و جادوی آن

ویژگی‌های یک رهبر توانمند در یک ارتباط سازنده

تمرکز

به مسائل حائز اهمیت تمرکز نمایید و زمان خود را صرف پرداختن به مسائل پیش پا افتاده ننمایید.

اعتماد به نفس

یک رهبر اعتماد بنفس و پیروی از خود را با بهره مندی از یک چشم انداز روشن ، ابراز همدلی و قوی بودن به آهستگی القا می کند و یک ارتباط سازنده بین خود و کارمنندانش ایجاد می‌کند.

در ارتباط سازنده خود شفاف باشید

بر اساس گفته‌های یک رهبر موفق (کری پاتس ، مدیر ارشد روابط عمومی ESPN)
هرگز متوجه مفهوم ” پنهان کاری ” نشده‌ام. بعنوان یک رهبر، تنها راهی که می‌دانم چگونه اعتماد گروه خود و همکارانم را بدست بیاورم این است که ۱۰۰ درصد بگونه‌ای قابل اعتماد صریح ، گاهی اوقات ناقص ، اما همیشه در رابطه با کار پراشتیاق باشم. این امر به من این آزادی را می‌دهد تا کاملا حاضر و راسخ باشم. آنها می‌دانند که در هر زمان دنبال چه هستند و این جای تعجب ندارد.

امانت

کارمندان ما بازتاب مستقیم از ارزش‌هایی هستند که ما بعنوان رهبر در برداریم.

اگر ما از شیوه‌ی انفعالی و منسوخ شده‌ی نیاز به درست بودن، به جای انجام آنچه واقعا درست است استفاده کنیم، پتانسیل کسب و کار خود را کاملا محدود کرده و استعداد‌های باکیفیت را از دست می‌دهیم.

اگر شما تمرکز کنید که در تمامی تعاملات خود قابل اعتماد باشید، این اعتماد بر روی کسب و کار و فرهنگ سازمانی تاثیر می‌گذارد و باقی مسائل خودشان حل می شوند.

تشویق ( الهام بخشیدن )

ارتباط موثر و سازنده - روش های برقراری ارتباط
مهارت ارتباط موثر – ارتباط موثر و سازنده

آرنولد شوارتزنگر ، فرماندار سابق کالیفرنیا میگوید:

مردم همیشه من را بعنوان یک انسان خودساخته می‌شناسند. اما چنین چیزی حقیقت ندارد. رهبران خودساخته نیستند بلکه آنها رانده شده هستند.

من بدون هیچ پولی و فقط با یک ساک ورزشی به آمریکا آمدم اما نمی‌گویم که با دست خالی آمدم، دیگران الهام بخش بزرگی برای من بودند و نصیحت‌های فوق العاده‌ای به من می‌دادند و من با باورهای خود، قدرت درونی و شور و اشتیاق خود دوباره نیرو می‌گرفتم.

به همین دلیل است که همیشه مایل به انگیزه دادن به آشنایان و یا افراد غریبه هستم.

من به قدرت تشویق باور دارم و اگر کسی بخواهد روی شانه‌های من بایستد تا به عظمت برسد، من بیش از پیش مایل به کمک کردن به او خواهم بود. این مورد از مباحث مهم در برقراری ارتباط سازنده می‌باشد.

برای موفقیت در یک ارتباط سازنده اشتیاق داشته باشید

شما باید کاری را که انجام می‌دهید دوست داشته باشید. به منظور کسب موفقیت واقعی در کار باید بگونه‌ای وسواسی به آن بچسبید و بگذارید آن شما را از پای درآورد.

نوآوری

در هر سیستمی با منابع محدود و گسترش نامحدود جمعیت ( همانند کسب و کار شما و یا همانند تمام بشریت ) نوآوری نه تنها برای موفقیت بلکه برای بقا نیز ضروری است.

نوآوران رهبران ما هستند. شما نمی‌توانید این دو را از هم جدا کنید. خواه به وسیله‌ی تفکر و تکنولوژی باشد یا تشکیلات ، نوآوری تنها امید ما برای حل چالش‌های اطرافمان بشمار می‌آید.

حتما بخوانید  ۵ راه برای برقراری ارتباط موثر با مدیران 

صبر

صبر واقعا نوعی شجاعت است، به این معنا که تعهد خودتان را نسبت به هدفتان بسنجید.

مسیر رسیدن به چیزهای بزرگ همیشه دشوار است، اما بهترین رهبران درک می‌کنند که چه زمانی هدف را رها کنند و چه زمانی در مسیر بمانند.

اگر تصور شما به اندازه کافی جسورانه است، هزاران دلیل که چرا ” نمی‌تواند انجام گیرد ” و بسیاری تردید وجود خواهد داشت.

پشتکار و اعتبار

این درست است که تقلید یکی از بارزترین شکل های چاپلوسی بشمار می‌آید اما نه زمانی که موضوع رهبری مطرح است.

تمامی رهبران مطرح بزرگ در زندگی من از ” مایک تاملین ” گرفته تا مربی سوارکاری اسکات رولکس از جایگاه اعتبار به هدایت پرداخته اند.

از دیگران بیاموزید، زندگینامه رهبران مورد علاقه‌ی خود را مطالعه کنید، در طول مسیر مهارت‌هایی را انتخاب کنید… اما هیچوقت ندای معتبر خود، عقاید و در نهایت نحوه‌ی تصمیم گیری خودتان را از دست ندهید.

اصلی‌ترین ارتباط سازنده زندگیتان را فراموش نکنید

ارتباط موثر و سازنده - روش های برقراری ارتباط
ویژگی های رهبر خوب – روش های برقراری ارتباط

از این همه تکنیک‌های عالی که در برقراری ارتباط سازنده با انسان‌ها آموخته‌ایم یادمان باشد که تحت هیچ شرایطی ارتباطمان را با خالقمان قطع نکنیم.

اگر همه تکنیک‌های ارتباط سازنده را به خوبی به کار ببندیم و بهترین ارتباطات را با افراد زیادی برقرار کنیم اما در برقراری ارتباط با خداوند دچار مشکل باشیم و نتوانسته باشیم ارتباط خوبی با او برقرارکنیم قافیه را سخت باختیم.

امام علی علیه السلام میفرمایند: هر که با خدا باشد خداوند با اوست.

اگر همه تکنیک‌ها را فراموش کنید و تنها همین یک نکته را به کار ببندید شما را کافیست و آن اینکه ارتباطت را با خدا عالی کن.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

2 دیدگاه برای “اولویتهای یک ارتباط سازنده و ماهرانه

  1. صبا غلامی گفته:

    سلام ووقتتون بخیر استاد میرزائی من قبلا نه ولی الان چهار یا پنج ساله که از این قانون استفاده میکنم وشکر خدا با چیز هایی که از استادهای بزرگوارمون اموختم تو زندگی خیلی موثر بوده ام و از شما و اساتید بزرگوار بسیار سپاسگزارم🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =