ravesh haye bazaryabi tarkibi 00

روش‌های بازاریابی ترکیبی

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه
۴.۶
(۱۰)

زمانی که می‌خواهید در مورد روش‌های بازاریابی ترکیبی  برای کسب و کار خود تصمیم بگیرید، باید به موارد زیادی از جمله نمایش تبلیغات، سئو، محتوای مناسب و فعالیت‌های اجتماعی توجه کنید. در این بخش می‌خواهیم در مورد روش‌های بازاریابی ترکیبی مناسب برای کسب و کار شما صحبت کنیم. بعد از خواندن این مطلب می‌توانید یک بازاریابی ترکیبی متعادل و مناسب با کسب ‌و کار خود بسازید. با لذت برتر همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله
منبع مشکل عدم بازگشت مشتری‌های خود را پیدا کنید
از مؤثر بودن سرمایه‌ گذاری‌های خود اطمینان حاصل کنید
تخصیص منابع برای رفع مشکلات بازاریابی ترکیبی

منبع مشکل عدم بازگشت مشتری‌های خود را پیدا کنید

بازاریابی ترکیبی - بازاریابی و فروش
بازاریابی دیجیتال – تکنیک‌های بازاریابی و فروش

کسب و کارهای آنلاینِ کوچک و بزرگِ زیادی وجود دارند که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکل اینجاست که به خاطر تبلیغات گسترده، ممکن است بتوانید مشتری‌های زیادی را جذب محصولات و یا خدمات خود کنید، این مشتری‌ها هم احتمالا یک یا دوبار از شرکت شما خرید می‌کنند، ولی بعد از مدتی به سراغ شرکت‌های دیگر می‌روند و شما مشتری‌های خود را به رقبایتان می‌بازید.

خیلی از کسب و کارها نمی‌توانند دلیل بروز این اتفاق را درک کنند و یا از طریق روش‌های بازاریایی مورد نظر خود آن را حل کنند. دلیل بروز این اتفاق این است که شرکت‌ها تمام بودجه‎‌ی بازاریابی خود را به فعالیت‌های تبلیغاتی اختصاص می‌دهند که باعث بالا رفتن آگاهی مردم از نام برند می‌شود. اگر شما تمام بودجه‌ی بازاریایی خود را صرف تبلیغات آفلاینی کنید که صرفا منجر به افزایش آگاهی می‌شود و هیچ هزینه‌ای برای توصیف و مقایسه‌ی محصولات شما با محصولات رقبا ندارد، چنین مشکلاتی پیش می‌آید.

برای مثال مطالبی در خصوص این‌که کدام محصولات برای چه قشری مناسب هستند، محصولات پیشنهادی، بررسی محصولات و خدمات، رتبه بندی کردن محصولات، تولید محتواهایی که برای مشتری مفید هستند و حتی تبلیغات می‌توانند برای حل این مشکل مفید باشند.

بازاریابی ترکیبی - بازاریابی و فروش
دیجیتال مارکتینگ – تکنیک‌های بازاریابی و فروش

این مشکل در اکثر کسب و کارها وجود دارد، صاحبان کسب و کار معمولا هزینه‎ی زیادی را برای جذب مشتری و ترغیب کردن آن‌ها برای خرید دوباره صرف می‌کنند، زمان زیادی را هم برای قانع کردن آن‌ها اختصاص می‌دهند، ولی بعد از آن دیگر هیچ تلاشی برای حفظ مشتری‌ها و تبدیل کردن آن‌ها به مشتری دائم انجام نمی‌دهند. به همین دلیل است که تعداد شرکت‌هایی که مشتری‌های وفادار دارند، خیلی کم است.

اگر بتوانید منبع مشکل خود را پیدا کنید، می‌توانید با سرمایه گذاری در بخش‌ها و روش‌های بازاریابی مناسب، ترکیب بازاریابی شرکت، افراد و زمانی که برای تبلیغات صرف می‌کنید و هزینه‌های خود را متناسب با آن تغییر دهید. در ضمن سعی کنید همه‌ی راه‌های بازاریابی ترکیبی را در نظر داشته باشید، برای مثال از راه‌های مختلفی مانند بازاریابی ایمیلی یا تبلیغات آفلاین می‌توانید استفاده کنید. پس به جای محدود کردن خودتان سایر روش‌های بازاریابی را هم در نظر داشته باشید.

حتما بخوانید  ۷ روش پرورش خلاقیت در دیجیتال مارکتینگ

از مؤثر بودن سرمایه‌ گذاری‌های خود اطمینان حاصل کنید

شما می‌توانید زمان، انرژی، افراد و سرمایه‌ی زیادی را فقط روی یکی از روش‌های بازاریابی متمرکز کنید و نتایج خوبی هم از این راه کسب کنید. برای مثال ممکن است ترافیک سایتتان بالا برود، رتبه‎ی سایت در موتورهای جستجو ارتقاء پیدا کند و یا افراد زیادی از شرکت و محصولات شما بازدید کنند. ولی زمانی که با دقت همه چیز را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که اوضاع آنقدرها هم که در ظاهر نشان می‌دهد، ایده‌آل نیست و مشکل شما هنوز حل نشده است.

در این شرایط ممکن است از خود بپرسید آیا تبلیغات و روش‌های بازاریابی ترکیبی ما درست بوده‌اند؟ آیا ما ذهن مشتری‌ها را درگیر محصولات یا خدمات خود کرده‌ایم یا صرفا آن‌ها را مجبور کرده‌ایم دوباره از سایت بازدید کنند؟ باید ببینید هدف اصلی شما چیست؟ هدف باید بازگرداندن افراد به سایت، برای بالا بردن گفتگوها در مورد محصولات یا خدمات شما باشد، در نتیجه مشتری‌ها درک بهتری نسبت به کسب و کار شما پیدا می‌کنند و همین موضوع هم باعث می‌شود بتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید. برای مثال هرگاه قصد داشتید محتوایی تولید کنید، باید نوع این محتوا را تعیین کنید.

مثلا این محتوا قرار است بر اساس استراتژی‌های تولید محتوای شرکت تهیه شود یا صرفا گزارشی از فعالیت‌های شرکت است. باید ببینید این محتوا برای تحت تاثیر قرار دادن چه تعداد از مخاطبان موثر است و مخاطبان هدف را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا نه؟ در کل قبل از به کار بردن هر کدام از روش‌های بازاریابی ترکیبی باید چنین سوالاتی را از خود بپرسید و آگاهانه اقدام کنید.

برای مثال اصول سئو را در نظر بگیرید، در حال حاضر بیش‌تر سایت‌ها برای ارتقاء رتبه‌ی سایت خود در موتورهای جستجو و همچنین افزایش تعداد بازدیدکننده‌های سایت، از این اصول استفاده می‌کنند.

بازاریابی ترکیبی - بازاریابی و فروش
بازاریابی دیجیتال – دیجیتال مارکتینگ

زمانی که می‌خواهید یک کلمه‌ی کلیدی برای محتوای خود انتخاب کنید، علاوه بر در نظر گرفتن تعداد دفعاتی که در مورد آن کلمه بحث شده باید در نظر داشته باشید که گوگل صرفا به خاطر وجود آن کلمه‌ی کلیدی رتبه‌ی محتوای شما را ارتقاء نمی‌دهد، بلکه به میزان مطالب مفیدی که در آن محتوا وجود دارد هم توجه می‌کند. بنابراین بهتر است تعداد کلمات کلیدی را در محتواهای خود افزایش دهید و از کلمات کلیدی متفاوتی استفاده کنید.

با توجه به مواردی که گفته شد، حالا می‌توانید مشکل کسب و کار خود را کشف کنید، روش‌های بازاریابی ترکیبی مناسب را انتخاب و آن‌ها را در بخش مناسب به کار بگیرید و حتی مشخص کنید کدام یک از این روش‌های بازاریابی موفق خواهند بود و کدام یک موفقیت چندانی برای شرکت کسب نخواهند کرد.

تخصیص منابع برای رفع مشکلات بازاریابی ترکیبی

بعد از تشخیص مشکل، باید بازاریابی ترکیبی مناسب را برای مقابله با آن تعیین کنید. باید با توجه به منابع و سرمایه‌ی در دسترس خود، هزینه‌ها را برای فعالیت‌های مختلفی مانند تحقیقات بازاریابی، تبلیغات آنلاین و آفلاین، فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی و… تقسیم کنید. باید هزینه‌ها را به گونه‌ای تقسیم کنید که با اهداف شما متناسب باشند. گاهی بعضی از صاحبان کسب و کار به جای تقسیم بودجه‌ی خود برای فعالیت‌های مختلف، سرمایه‌های خود را فقط بر روی بخشی که تصور می‌کنند در آن امکان پیشرفت بیش‌تری وجود دارد صرف می‌کنند.

برای مثال می‌گویند حالا که فرصت بهتری در بخش سئو پیش آمده، روی روش‌های بازاریابی مربوط به این بخش بیش‌تر سرمایه گذاری کنیم و سایر روش‌های بازاریابی ترکیبی خود را برای مدتی به حالت تعلیق دربیاوریم. منظور از حالت تعلیق این است که شرکت‌ تصور می‌کند این فعالیت‌ها بدون صرف هزینه و نظارت آن‌ها هم متناسب با پیشرفت سایر شرکت‌ها ادامه پیدا خواهند کرد و بعدا می‌توانند در موقعیت مناسب از آن‌ها استفاده کنند.

اما سوال این است که آیا تصور می‌کنید این روش‌های بازاریابی به نظارت خاصی احتیاج ندارند؟ جواب شرکت‌ها به این سوال دلیل عدم موفقیت آن‌ها را در روش‌های بازاریابی ترکیبی مشخص می‌کند.

به این موضوع با دقت فکر کنید. بسیاری از شرکت‌هایی که در بازاریابی ترکیبی ناموفق هستند، به جای این‌که به زمان و افرادی که برای موفقیت در یک روش بازاریابی توجه کنند، فقط هزینه‌ها را در نظر می‌گیرند. برای مثال می‌گویند ما کل بودجه‌ی خود را برای تبلیغات تلویزیونی صرف می‌کنیم و هیچ هزینه‌ای برای سئو در نظر نمی‌گیریم چون این یک روش رایگان است! یا ممکن است کل بودجه‌ی خود را به جای افراد، بر روی مشاوران سئوی خود هزینه کنید. در واقع این‌ها اشتباهاتی مهلک هستند و همانطور که گفته شد، باید به همه‌ی بخش‌های در دسترس خود توجه داشته باشید.

گاهی هم ممکن است تمام کارهای گفته شده را به درستی انجام داده باشید، ولی باز هم نتیجه‌ی خوبی از برخی از روش‌های بازاریابی کسب نکنید. این می‌تواند به نشانه‌ی اشباع شدن این بخش برای شرکت شما باشد، در این حالت باید فعالیت‌های خلاقانه‌تری انجام دهید و یا بر روی میزان هزینه، زمان و افرادی را که به این بخش اختصاص داده‌اید، تجدید نظر کنید.

بازاریابی ترکیبی - بازاریابی و فروش
تکنیک‌های بازاریابی و فروش – بازاریابی ترکیبی

یکی دیگر از دلایلی که موجب بروز مشکل در جذب مشتری می‌شود، عدم دسترسی به اطلاعات صحیح است. بسیاری از سازمان‌ها فقط به این دلیل که توجه کافی به تحقیقات، محتواهای مناسب و رسانه‌های اجتماعی نشان نداده‌اند، در روش‌های بازاریابی خود شکست می‌خورند.

در واقع مشکل اینجاست که شرکت‌ها نمی‌توانند به درستی تأثیرات روش‌های به کار برده شده را اندازه‌گیری کنند. در نتیجه قدم اول برای حل این مشکل، اعتراف است! باید صادقانه اعتراف کنید که در کدام بخش مشکل دارید و همچنین باید بتوانید مشتری‌های مختلف را پیگیری کنید. برای مثال باید اطلاعات مربوط به خریدهای مشتریان را در دسترس داشته باشید تا بتوانید بررسی کنید کدام مشتری فقط یک بار به شما سر زده و کدام یک به صورت طولانی مدت از شما خرید کرده است.

سپس باید این اطلاعات را مقایسه کنید و ببینید باید چه کاری انجام دهید تا سایر مشتری‌ها هم مانند آن مشتری خاص، دوباره از شرکت شما خرید کنند. در واقع اطلاعات منبع مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. اگر برای دریافت اطلاعات هزینه کنید، می‌توانید سرمایه‌ی خود را به شکل مؤثرتری به روش‌های بازاریابی ترکیبی اختصاص دهید.

جمع بندی

بازاریابی ترکیبی - بازاریابی و فروش
بازاریابی و فروش – بازاریابی ترکیبی

امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا بر روی رفع مشکلات مربوط به جذب مشتری برای کسب و کار خود کار کنید. به یاد داشته باشید که روش‌های بازاریابی ترکیبی زیادی در دسترس شما هستند و شما باید با در دست داشتن اطلاعات مربوط به کسب و کار خود، بر روی بهترین روش‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

میانگین امتیاز ۴.۶ / ۵. تعداد آرا: ۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 18 =