nokat mohem zaban badan dar sokhanrani 00

نکته‌های مهم زبان بدن در سخنرانی

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه
۵
(۵)

با عرض سلام خدمت شما کاربران عزیز سایت لذت برتر و خوشحال هستم که بنده را در مقاله نکته‌های مهم زبان بدن در سخنرانی همراهی می‌کنید، با بنده تا به آخر این مقاله همراه باشید.

زبان بدن در سخنرانی و زبان بدن یک ارتباط غیرکلامی است که ما به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنیم. این ارتباط غیرکلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام می‌شود.

در سخنرانی یک رکن اصلی سخنران حرفه‌ای زبان بدن اوست. در اصل زبان بدن سخنران پل ارتباطی با مخاطب خودش است!

مهارت های سخنرانی و فن بیان ـ آموزش فن بیان
آموزش فن بیان ـ اصول سخنرانی

گفته می‌شود که ارتباطات خوب پایه و اساس رابطه های موفق است، بنابر این توانایی شناخت و استفاده درست از رابطه‌ی غیرکلامی یا همان زبان بدن ابزار قدرت‌مندی است که به شما این امکان را می‌دهد که منظور واقعی‌تان را به فرد مقابل برسانید و تعامل با دیگران را به یک تجربه‌ی آسان و لذت بخش تبدیل کنید.
هیچ توصیه مشخصی برای چگونگی استفاده از زبان بدن وجود ندارد. از هر کاری که انجام دهید، ممکن است بسته به شرایط و طرف مقابل گفت‌وگو به شکل‌های گوناگونی برداشت شود.

احتمالا می‌دانید که وقتی در مقابل رئیستان ایستاده‌اید، باید زبان بدن متفاوتی نسبت به زمانی که با دوست تان صحبت می‌کنید،یا زمانی که سخنرانی می‌کنید به کار ببرید. تفسیرهای رایجی از زبان بدن وجود دارد که باید آن ها را بشناسید.

همچنین روش های کار آمدتری نیز هستند که بهتر است برای تقویت آنچه به زبان می آورید، از آن ها نیز استفاده کنید. در مرحله اول، برای تغییر دادن زبان بدن‌تان باید از آن آگاه باشید. به نحوه نشستن، ایستادن، استفاده از دست ها و پاها و کارهایی که در زمان صحبت کردن و سخنرانی انجام می‌دهید، دقت کنید.

فهرست محتوای این مقاله
نکاتی برای شناخت زبان بدن
نکاتی برای بهبود زبان بدن
۱-دست به سینه نایستید
۲- ارتباط چشمی برقرار کنید، اما خیره نشوید
۳-صورت‌تان را لمس نکنید
۴- به شانه‌های خود استراحت دهید
۵- در هنگام گوش دادن به صحبت‌های دیگران سر تکان دهید
۶- مایل شدن به سمت جلو یا عقب
۷- لبخند بزنید و بخندید خیلی خودتان را جدی نگیرید
۸-آزادانه بایستید
۹- سرتان را بالا بگیرید
۱۰-کمی آرام‌تر باشید
۱۱- از دستانتان بهتر استفاده کنید
۱۲- خیلی به طرف مقابل نزدیک نشوید
۱۳-با حاضران سلام و احوال‌پرسی کنید

نکاتی برای شناخت زبان بدن

شاید بخواهید در مقابل یک آینه تمرین کنید. شاید کمی خنده دار به نظر برسد، اما حداقل کسی جز خودتان کسی نگاهتان نمی‌کند. با این کار به خوبی متوجه می‌شوید که طرف مقابل، شما را چگونه می بیند.

راهکار دیگر این است که چشمانتان را ببندید و خود را در حالتی تصور کنید که می خواهید آرام، مصمم، بی خیال یا در هر حالت دیگری به نظر برسید.خود را دقیقا در آن حالت ببینید و سپس با چشمان باز همان حالت را تکرار کنید.اگر تمایل دارید سخنران بزرگی شوید آن را تصور کنید و آن را در خود ببینید!

شاید هم بخواهید از دوستانتان، ستاره های سینما یا افراد دیگری که به نظرتان زبان بدن مناسبی دارند، الگو بگیرید. ببینید آن ها چه کاری انجام می‌دهند که شما از آن غافل هستید.

از هر کس نکته ای بیاموزید و سعی کنید آن‌ها را به صورت عملی اجرا کنید. ممکن است به نظرتان برسد دارید ادای کسی را در می‌آورید؛ اما همانطور که می‌گویند، آنقدر ادا در بیاورید تا بتوانید به شکلی اصیل عادتی را در وجود خود نهادینه کنید.

فراموش نکنید که حتی ادا در آوردن هم می تواند تاثیر زیادی بر احساسات شما بگذارد. اگر بیشتر لبخند بزنید، شادتر خواهید بود. اگر صاف بنشینید، پرانرژی تر خواهید بود و احساس می‌کنید که همه چیز را تحت کنترل دارید.

اگر حرکات تان را آهسته‌تر کنید، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. در ابتدای مسیر یادگیری زبان بدن می توانید کارها را به صورت اغراق آمیزتر اجرا کنید. نگران نباشید، کسی حواسش به شما نیست، همه دغدغه های خاص خودشان را دارند. با دقت تمرین کنید تا به زبان بدن متعادلی برای سخنرانی و زندگی خود دست پیدا کنید.

نکاتی برای بهبود زبان بدن در سخنرانی

۱- برای بهبود زبان بدن دست به سینه نایستید

مهارت های سخنرانی و فن بیان ـ آموزش فن بیان
تکنیک های فن بیان ـ مهارت های سخنرانی و فن بیان

دست به سینه ایستادن نشانگر حالت تدافعی یا گارد گرفتن شما است. اصلا در هنگام سخنرانی این کار را نکنید. یا وقتی کسی در مقابل شما می‌ایستد و با شما صحبت می‌کند یا حتی وقتی کسی از شما سوال می‌پرسد.یک سخنران خوب همیشه از دست های خود استفاده می کند و هیچ موقع آن ها را جمع نمی‌کند.

۲- برای بهبود زبان بدن ارتباط چشمی برقرار کنید، اما خیره نشوید

اگر دارید با چند نفر صحبت می‌کنید یا در حال سخنرانی هستید، با همه آن ها ارتباط چشمی داشته باشید تا هم مطمئن شوید آن ها دارند به حرف‌های شما گوش می دهند و هم تعادل بهتری برقرار کنید. ارتباط چشمی بیش از حد یا ناکافی، یا باعث ترساندن دیگران می شود و یا شما را بی اعتماد به نفس جلوه می دهد.

پس حتما اگر دز سالن بزرگ یا کلاس کوچکی سخنرانی می‌کنید نگاه خود را بین حضار تقسیم کنید تا همه ی حضار بتوانند به یک اندازه حس خوب از شما دریافت کنند.

۳-صورت‌تان را لمس نکنید

یک سخنران حرفه‌ای هیچ موقع هنگام صحبت یا سخنرانی به صورت خود دست نمی‌زند.این کار عصبی و مضطرب نشان‌تان می‌دهد و حواس طرف مقابل را پرت می‌کند.پس اگر حتی بخشی از صورت شما در حالت خارش قرار گرفت سعی کنید هواس خود را به چیز دیگر برگردانید تا حس آن خارش کمتر شود.

۴- به شانه‌های خود استراحت دهید

مهارت های سخنرانی و فن بیان ـ آموزش فن بیان
آموزش فن بیان ـ اصول سخنرانی

زمانی که احساس استرس و ناراحتی می‌کنید، شانه‌هایتان تحت تاثیر قرار گرفته، منقبض می‌شوند و به سمت جلو می‌آیند. رهایشان کنید و آن ها را به آرامی به عقب باز گردانید.

حتی می‌توانید در هنگام سخنرانی از کسانی که در سالن یا کلاس هستند بخواهید حرکات کششی انجام دهند و خود نیز همراه آن ها برای خستگی خود این کار را انجام دهید.

۵- در هنگام گوش دادن به صحبت‌های دیگران سر تکان دهید

وقتی مخاطبی در هنگام سخنرانی از شما سوالی می‌پرسید. با تمام توجه به او گوش کنید و در جواب تایید حرف های او سر تکان دهید. اما زیاده‌روی نکنید تا مصنوعی به نظر نرسید.این کار باعث می‌شود مخاطب شما حس خوبی از شما دریافت کند.

۶- مایل شدن به سمت جلو یا عقب

اگر می‌خواهید نشان دهید به حرف های کسی علاقه مندید، کمی به سمت او خم شوید. اگر می خواهید نشان دهید که اعتماد به نفس زیادی دارید، به پشت تکیه دهید. اما تعادل خود را حفظ کنید تا نیازمند یا مغرور به نظر نرسید.

۷- لبخند بزنید و بخندید خیلی خودتان را جدی نگیرید

مهارت های سخنرانی و فن بیان ـ آموزش فن بیان
کنیک های فن بیان ـ مهارت های سخنرانی و فن بیان

راحت باشید و وقتی یک از حضار حرف خنده‌داری می‌زند، بخندید. اگر در هنگام سخنرانی خشک به نظر برسید، مخاطب‌های شما خسته می شوند و میلی به ادامه گوش دادن به صحبت‌های شما را نخواهند داشت.پس با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید و سعی کنید کاری کنید که به مخاطب خوش بگذرد.

۸-آزادانه بایستید

کمی فضا به خودتان اختصاص دهید. خودتان را در گوشه ای جمع وجور نکنید تا فردی جسورتر و با اعتماد به نفس به نظر برسید. سخنرانانی که از صحبت در جمع می‌ترسند به آخر سن می‌روند و سعی می‌کنند از مخاطب دور شوند. اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس‌تر باشید باید خود را به مخاطب نزدیک کنید.

۹- سرتان را بالا بگیرید

چشم به زمین ندوزید تا احساس ناامنی را به دیگران منتقل نکنید. سرتان را بالا و چشمان‌تان را در سطح افق نگه دارید.هر موقع به سرتان رو به پایین بود سعی کنید یک آگاهی به خودتان منتقل کنید و بالافاصله سر خود را به طرف بالا ببرید.

۱۰-کمی آرام‌تر باشید

این مورد شامل خیلی از کارها می شود. آهسته‌تر راه رفتن نه تنها شما را آرام‌تر و با اعتماد به نفس بیشتر نشان می‌دهد، بلکه از استرس تان نیز خواهد کاست. سعی کنید در هنگام سخنرانی روی سن راه روید،اما با سرعت ای کار را انجام ندهید.
در اصل ماندن در یک جا باعث سفت شدن عضلات شما می شود،پس سعی کنید در هنگام سخنرانی از کل فضای محل سخنرانی استفاده کنید.

۱۱- از دستان‌تان بهتر استفاده کنید

مهارت های سخنرانی و فن بیان ـ آموزش فن بیان
آموزش فن بیان ـ اصول سخنرانی

به جای تکان دادن‌های بی‌هدف دستانتان، از آن ها برای انتقال بهتر حرف‌هایی که می‌زنید، استفاده کنید. دستانتان را برای توضیح یا تاکید به چیزی در سخنرانی به کار بگیرید. اما فراموش نکنید که اگر بیش از حد دستانتان را تکان دهید، حواس طرف مقابل را پرت خواهید کرد.

۱۲- خیلی به طرف مقابل نزدیک نشوید

این کار حواس هر کسی را پرت خواهد کرد. به طرف مقابل گفت‌وگو اجازه دهید حریم شخصی خود را داشته باشد. به این حریم تجاوز نکنید.حتی اگر سخنران هم باشید نباید خیلی به مخاطب خود نزدیک شوید.اگر می‌خواهید پاسخ سوالی را بدهید باید فاصله خود را با مخاطب خود حفظ کنید.

۱۳-با حاضران سلام و احوال‌پرسی کنید

منحصرا با یک شخص خاص سلام و احوال‌پرسی نکنید. با صدای بلند یا به تک‌تک افراد سلام نکنید، مگر اینکه این نوع رفتار مورد پسند آن‌ها باشد. گاهی برخی از سخنرانان بزرگ قبل از اینکه سخنرانی شروع شود حدود ۳۰ دقیقه قبل سخنرانی در سالن حاضر می شود و خود شخصا با مخاطب‌های خود احوال پرسی و خوش آمدگویی می‌کند.این مورد هم می تواند جالب باشد.

امیدوارم این نکات برای شما مخاطب محترم مفید بوده باشد.

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۵

2 دیدگاه برای “نکته‌های مهم زبان بدن در سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =