chand ravesh ghatee baraye dastyaby be zendegy shad va movaffagh 00

چند روش قطعی برای دستیابی به زندگی شاد و موفق

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه
۳
(۲)

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در مورد انسان‌های شاد، مشخص شده است که آدم‌های خوشبخت از سلامت روانی و جسمی بهتری برخوردار هستند، روابط معنی‌دارتری دارند و در محل کار بهره‌وری بیش‌تری نسبت به دیگران از خود نشان می‌دهند. با این حال هیچ وقت به ما یاد نداده‌اند که چطور می‌توانیم زندگی شاد و موفق داشته باشیم و نکات کلیدی زندگی شاد را باید در کدام منابع جستجو کنیم؟ از این رو، بار دیگر در لذت برتر تصمیم گرفتیم، با آموزش نکات کلیدی زندگی شاد کمک کنیم تا با ما لذت برتری ار زندگی را تجربه کنید.

فهرست محتوای این مقاله
آیا احساس خوشبختی می‌کنید؟
شادی هر شخص از راهی جداگانه و منحصر به فرد به وجود می‌آید
چگونه می‌توانیم زندگی شاد و موفق داشته باشیم؟
مدیتیشن، قدردانی و تقویت افکار مثبت لازمه‌ی زندگی شاد و موفق
در زندگی شاد و موفق خود روابط معناداری ایجاد کنید
بدن سالم، ذهن سالم را به همراه می‌آورد
خوشحالی موجب بهبود زندگی می‌شود

آیا احساس خوشبختی می‌کنید؟

تصور کنید امروز روز جهانی خوشبختی است، روزی که ما بهانه‌ای برای به خاطر آوردن چیزهایی داریم که گاهی فراموش می‌کنیم و یا در حالت عادی برای ما اولویت ندارند.

امروز باید برای دستیابی به نکات کلیدی زندگی شاد، یک سری سوال از خود بپرسید. سوالاتی مانند:

آیا من واقعا احساس خوشبختی می‌کنم و زندگی شاد و موفق دارم؟

چه چیزی من را خوشحال می‌کند؟

چطور می‌توانم زندگی شادتری داشته باشم؟

بیایید با هم روراست باشیم؛ واقعا چیزی مهم‌تر از شادی وجود دارد؟ خب، به جواب این سوال هم می‌رسیم، ولی فعلا بهتر است روی موضوع اصلی بحث یعنی داشتن زندگی شاد و موفق تمرکز کنیم.

زندگی شاد - نکات کلیدی زندگی شاد
روش هایی برای داشتن زندگی موفق – زندگی شاد

درواقع ما زندگی شلوغی داریم. به نظر می‌رسد زمان با ارزش‌ترین دارایی ما و یا دارایی است که کنترل پیدا کردن روی آن از همه چیز دشوارتر است.

نه تنها به این خاطر که اتفاقات پشت سر هم و تا بی‌نهایت در حال رخ دادن هستند، مانند پروژه‌هایی که باید بخشی از آن‌ها باشیم، ورزش‌هایی که باید انجام دهیم، چیزهایی که باید یاد بگیریم، جاهایی که باید ببینیم و هنرهای مختلفی که می‌توانیم از آن‌ها لذت ببریم.

البته از دیگر عواملی که به عبارتی زمان ما را می‌دزدند، حواس پرتی‌هایی است که صنعت سرگرمی ایجاد می‌کند.

سوال اینجاست که شما معمولا هر چند وقت یک بار درباره رضایت خود از زندگی فکر می‌کنید؟ در واقع زمانی که مردم از ما چنین سوالاتی را می‌پرسند، اغلب جواب‌هایی کوتاه مانند «همه چیز عالی است.» به آن‌ها می‌دهیم.

اما من می‌خواهم از شما بپرسم، واقعا احساس خوشبختی می‌کنید؟

آیا واقعا زندگی شاد و موفق دارید؟

در ادامه با ما همراه باشید تا نکات کلیدی زندگی شاد را با هم بررسی کنیم.

حتما بخوانید  چند نکته برای آرامش و لذت بردن از زندگی

شادی هر شخص از راهی جداگانه و منحصر به فرد به وجود می‌آید

کن رابینسون معتقد است: «بیش‌تر سیستم‌های آموزشی تاکید زیادی بر روی آموزش همه‌ی افراد به صورت یکسان دارند و از این طریق خلاقیت را در کودکان از بین می‌برند.»

این سیستم آموزشی به تدریج در حال تطبیق دادن خود با بازار کار است که این موضوع مانند دوره‌ای که انقلاب صنعتی رخ داد، با مکانیزم رفتار انسان در تضاد است. در عوض، اقتصاد جهانی در حال تامین تقاضای بازار از طریق به کارگیری مهارت‌های نادر و متفاوت است.

یکی از نکات کلیدی زندگی شاد در اینجا نهفته است؛ در واقع مدارس به دانش‌آموزان و فرزندان ما یاد نمی‌دهند که به دنبال کار موردعلاقه خود بروند، استعدادهای خود را کشف کنند، به دنبال چیزهایی باشند که آن‌ها را خوشحال می‌کنند و یا جهان به آن چیزها نیاز دارد.

این موضوع کم کم باعث می‌شود ما از دستیابی به زندگی شاد و موفق در دنیای مدرن امروز باز بمانیم.

در این دوره که ربات‌ها در حال پیشرفت هستند،اگر ما قدرت خلاقیت خود را با یافتن علایق و شادی‌های درونی خود تقویت نکنیم، ممکن است اتفاقی که برای گری کاسپاروف پیش آمد، برای ما هم تکرار شود. او یک بازیکن شطرنج بود که در سال ۱۹۹۶ مسابقه شطرنج را به حریف خود که یک ربات هوشمند بود واگذار کرد.

 زندگی شاد - نکات کلیدی زندگی شاد
زندگی شاد – خانواده شاد و موفق

البته این تنها مدارس نیستند که شادی درونی ما را از بین می‌برند و ما را برای بازار کاری که به سرعت در حال تغییر است آماده نمی‌کنند، والدین ما هم ممکن است به این روند تن دهند و ناخواسته مانع دستیابی ما به نکات کلیدی زندگی شاد شوند.

توجه داشته باشید، رابرت ریچ می‌گوید: «اگرچه هم اکنون جهان از هر زمانی ثروتمندتر است، اما این ثروت به هیچ عنوان به شکل مساوی توزیع نشده است.» در نتیجه بزرگسالان برای کسب درآمد نه چندان زیادی مجبور هستند ساعاتی طولانی مشغول به کار باشند.

بنابراین این والدین فرصت ندارند به جوانان خود کمک کنند تا نقاط قوت خود را بهبود ببخشند، محدودیت‌های خود را بشناسند و بر آن‌ها غلبه کنند، همچنین چنین جوانانی نمی‌توانند اهداف خود را بر اساس رویاهای خود بسازند تا روزی بتوانند آن‌ها را تحقق ببخشند.

در نتیجه چنین افرادی هرگز نکات کلیدی زندگی شاد را درک نمی‌کنند و نمی‌توانند زندگی شاد و موفق برای خود بسازند.

چگونه می‌توانیم زندگی شاد و موفق داشته باشیم؟

 زندگی شاد - نکات کلیدی زندگی شاد
ملزومات برای داشتن خانواده ای شاد – خانواده شاد و موفق

ممکن است از خود بپرسید؛ چطور می‎توانم خوشحال‌تر باشم؟

و یا خوشبختی واقعی چیست؟

با توجه به فرهنگ‌های مختلفی که هر یک از ما در آن زندگی می‌کنیم، مفهوم خوشبختی برای مردم هر فرهنگ متفاوت است و هر یک اعتقادات متنوعی دارند.

برای مثال از نظر آمریکایی‌ها زندگی شاد و موفق باید پر از هیجان باشد، ولی مردم ژاپن یکی از نکات کلیدی زندگی شاد را صلح و آرامش می‌دانند. با این حال تمام این دیدگاه‌های مختلف شامل احساس شادی و رضایت می‌شوند.

در ادامه ما ۴ مورد از نکات کلیدی زندگی شاد را که می‌توانند به بهبود زندگی شما هم کمک کنند، معرفی می‌کنیم.

مدیتیشن، قدردانی و تقویت افکار مثبت لازمه‌ی زندگی شاد و موفق

براساس منابع موجود به دست آمده از گزارش‌های به دست آمده از خوشبختی و بهبود زندگی جهانی در سال ۲۰۱۹، بهترین روش‌های افزایش شادی در زندگی شامل مهربانی حساب شده، ابراز حس قدردانی و مدیتیشن بوده‌اند.

انجام این کارها باعث شکل گرفتن عاداتی مانند تفکر سالم می‌شود و از این طریق اضطراب، افسردگی و خستگی عاطفی را به خصوص در محل کار از بین می‌برد.

همچنین مطالعات زیادی اثبات کرده‌اند که چنین عاداتی موجب بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

راه‌های مختلفی برای انجام این کارها وجود دارد، برای مثال می‌توانید انواع مختلف یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید.

در زندگی شاد و موفق خود روابط معناداری ایجاد کنید

 زندگی شاد - نکات کلیدی زندگی شاد
خانواده شاد و موفق – روش هایی برای داشتن زندگی موفق

یکی از نکات کلیدی که برای دستیابی به زندگی شاد باید به آن توجه کنیم، این است که نباید فقط به خودمان فکر کنیم.

گاهی اگر به جای در نظر گرفتن خود و خواسته‌های مادی خودمان، بیش‌تر به فکر رفاه حال دیگران باشیم، زودتر به زندگی شاد و موفق دست پیدا خواهیم کرد.

یک راهب فرانسوی در این باره می‌گوید: «ذهن‌هایی که با مهربانی و نوع‌ دوستی پر شده‌اند، به راحتی می‌توانند به زندگی شاد و موفق دست پیدا کنند.»

همچنین سایمون سینک معتقد است: «آن‌چه واقعا ما را خوشحال می‌کند، روابط و احساسات اجتماعی هستند.»

برای مثال برخی از کارهایی که برای رسیدن به این مورد از نکات کلیدی زندگی شاد می‌توانیم انجام دهیم، شامل انجام کارهای داوطلبانه، دست دادن با یک همکار در اداره، تعارف کردن و یا دادن یک هدیه نمادین می‌شوند.

بدن سالم، ذهن سالم را به همراه می‌آورد

 زندگی شاد - نکات کلیدی زندگی شاد
روش هایی برای داشتن زندگی موفق – ملزومات برای داشتن خانواده ای شاد

این یک موضوع ثابت شده است که بدن سالم، بر سلامت روان هم تاثیر می‌گذارد. در حقیقت در صورتی که شما به صورت منظم پیاده روی داشته باشید و غذاهای سالم مصرف کنید، در طول روز می‌توانید از سطح بالاتری از انرژی و خلاقیت استفاده کنید.

همچنین انجام تمرینات فیزیکی، از دوچرخه سواری گرفته تا یوگا و ورزش‌های دیگر، باعث پایین آمدن اضطراب و افزایش رضایت از زندگی می‌شود. در واقع با انجام این کارها شما یک قدم به ساختن زندگی شاد و موفق نزدیک‌تر می‌شوید.

همچنین از دیگر نکات کلیدی زندگی شاد که باید برای ساختن زندگی شاد و موفق باید در نظر بگیرید، طبیعت گردی است. هر چه زمان بیش‌تری را در طبیعت بگذرانید، احساس خوشبختی بیش‌تری هم خواهید داشت.

درواقع مطالعات نشان می‌دهند که ما برای دستیابی به زندگی شاد و موفق باید با طبیعت بیش‌تر ارتباط برقرار کنیم و از مسائل مادی که چشم ما را به روی جنبه‌های معنوی زندگی بسته‌اند، فاصله بگیریم.

این مورد از نکات کلیدی زندگی شاد را به یاد داشته باشید و سعی کنید زمان بیش‌تری را بیرون از خانه بگذرانید.

خوشحالی موجب بهبود زندگی می‌شود

از مهم‌ترین نکات کلیدی زندگی شاد این است که بپذیریم زندگی فقط از لحظات شاد ساخته نشده است. حال می‌توانیم جواب سوالی را که در ابتدای بحث پرسیده بودیم، بدهیم.

چه چیزی از خوشحالی مهم‌تر است؟ درست است، جواب این سوال بهبود زندگی است.

با توجه به نکات کلیدی زندگی شاد، یک زندگی بهبود یافته شامل سلامتی، فقدان تجربیات منفی مانند افسردگی یا اضطراب مزمن است.

در این روش برای دستیابی به زندگی شاد و موفق ، افراد به جای این‌که از بروز احساس ناراحتی جلوگیری کنند، سعی می‌کنند احساسات مثبت خود را تقویت کنند.

حتما بخوانید  ۸ راه برای ایجاد تعادل بین زندگی کاری و شخصی با تغییر سبک زندگی

جمع بندی

مواردی که با عنوان نکات کلیدی زندگی شاد ذکر شد، همه بر این موضوع دلالت دارند که زندگی در تمام اوقات قرار نیست سرگرم کننده و پر از لبخند و شادی باشد.

هر فردی در زندگی با چالش‌ها و احساساتی مانند غم، عصبانیت، افسردگی روبرو می‌شود و فقدان آن هم بخشی از تجربه‌ها‌ی انسانی مانند خوشبختی و عشق محسوب می‌شود.

برای ساختن زندگی شاد و موفق بهتر است هوش هیجانی خود را تقویت کنیم، در این صورت حتی در هنگام بروز احساسات منفی هم می‌توانیم بر آن‌ها غلبه کنیم.

میانگین امتیاز ۳ / ۵. تعداد آرا: ۲

2 دیدگاه برای “چند روش قطعی برای دستیابی به زندگی شاد و موفق

  1. زینب گفته:

    سلام من ۱۶ سالم یکساله خورده نامزد کردم با هم خیلی خوبیم همیشه بهم احترام میزارع حرفهای عاشقانه میزنه واسم خرید می‌کنه ولی این چند روز بعضی موقع ها پروفایلش عکس خنده دار واینا میزار لنظرتون من هم پرفایلم رو عوض کنم یا عاشقانه بزارم وقتی سر کار دسر میاد تو وات من الکی ناراحت میشم باهاش سرد رفتار میکنم لطفاً بگید چطوری رفتار کنم

    • محمدرضا میرزائی گفته:

      یکی از مسائلی که در رابطه زناشویی اهمیت دارد این است که بتوانید با هم حرف بزنید چون هر چه مشکل بین شما و همسرتان پیش بیاید و شما هیچی نگویید قاعدتاً اختلاف‌ها بیشتر می‌شود من توصیه می‌کنم حتماً با هم مسائل و مشکلاتی که دارید را مطرح کنید و خیلی بالغانه برای حل آن‌ها راه‌حل بچینید، چون خیلی از مواقع قضیه آن‌طور که ما فکر می‌کنیم نیست و شاید یک سوءتفاهم ساده باشد که می‌شود به‌سرعت آن را حل کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =