0

عناصر یک ارتباط موثر و سازنده

عناصر یک ارتباط موثر و سازنده (جلسه ۱)

 

عناصر یک ارتباط موثر و سازنده (جلسه ۲)

 

عناصر یک ارتباط موثر و سازنده (جلسه ۳)

 

عناصر یک ارتباط موثر و سازنده (جلسه ۴)

 

برای برقراری یک ارتباط موثر و سازنده که بتواند ما را در رسیدن به اهدافمان یاری رساند همواره باید به مسائلی دقت نماییم که عبارتند از:

همانطور که در مقاله‏‌ی ” روش های برقراری ارتباط و جادوی آن ” بیان کردیم، سعی کنیم در آغاز به صحبت کردن با اطرافیانمان پیش قدم باشیم.

پس از یک شروع قدرتمند و موفق یعنی سلام کردن همراه با لبخند که تاثیر عمیقی بر روح و جان طرف مقابل گذاشته و ادای احترام به آنها همراه با بردن نام کوچکشان نه القاب اکتسابی مثل خانم دکتر یا آقای مهندس و بازگو کردن نکات مثبت فردی آنها که در لحظه اول جلب توجه می نماید، مثلا چه ادکلن خوش بویی استفاده کرده اید و تشویق کردن آنها به تقویت هرچه بیشتر این ویژگی‌ها، باید به مسائل زیر دقت نمایید تا بتوانید یک ارتباط موثر و سازنده ایجاد کنید :

 

آموزش ارتباط موثر - چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم

 

احساس مهم بودن را منتقل کنید.

همه انسان ها ذاتا دوست دارند مهم باشند و دیده شود. اکثر ما زمانی به خودکشی فکر می‌کنیم که دیگر برای کسی مهم نیستیم. برخی از کارهایی که این احساس مهم بودن را به افراد منتقل می کند عبارتند از: هدیه دادن، اجازه گرفتن ،تعریف کردن از کسی در جمع، جایزه دادن، مشورت گرفتن، گوش دادن به صحبت های آنها.

در اینجا به ۷ راه برای اینکه بتوانیم به دیگران احساس مهم بودن را منتقل کنیم و یک ارتباط موثر و سازنده ایجاد کنیم اشاره می کنیم:

 

آموزش ارتباط موثر - چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم

 

۱- از افراد به خاطر هر کاری که انجام می دهند قدردانی کنیم

برای یک ارتباط موثر و سازنده همیشه شادمانی خودمان را از رفتار های مثبت دیگران اعلام کنیم.

هر بار که ما از دیگران تشکر کنیم، باعث می شود آنها حس بهتری نسبت به خودشان پیدا کنند. ما باعث افزایش عزت نفس و بهبود درک از خود در آنها خواهیم شد. ما باعث می شویم آنها احساس مهم بودن کنند. ما کاری می کنیم که آنها احساس کنند کاری که انجام داده‌ اند با ارزش و مفید بوده و نتیجه اش این می شود که  ما به آنها قدرت می دهیم تا کارهای مفید بیشتر انجام دهند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
روش های برقراری ارتباط و جادوی آن

 

آموزش ارتباط موثر - چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم

 

۲-با تشکر از دیگران، عزت نفس خودمان را هم بالا می بریم

موضوع جالب دیگر درباره تشکر کردن از دیگران این است که زمانیکه ما جمله ی “از شما متشکرم” را می گوییم، احساس بهتری هم نسبت به خودمان خواهیم داشت.

وقتی تشکر خود را ابراز می کنیم، انرژی مثبت ما از درون مان در تمام روابطی که با دیگران داریم تأثیر می‌گذارد و متعجب خواهیم شد که چطور محبوب تر شده و چطور دیگران برای کمک به ما در هر کاری که انجام می دهیم مشتاق تر می‌شوند.

 

آموزش ارتباط موثر - چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم

 

۳-همیشه دیگران را تحسین و تأیید کنیم

راه دیگری که می توانیم به دیگران حس مهم بودن، قدرت و انرژی بدهیم، تحسین و تأیید سخاوتمندانه است. آزمایشهای روانشناسی نشان می دهند که، وقتی کودکان توسط دیگران تحسین شوند، سطح انرژی شان بالا رفته، ضربان قلب و میزان تنفس شان افزایش پیدا کرده و احساس بهتری نسبت به خودشان دارند.

 

۴- “تحسین یک دقیقه‌ ای” را امتحان کنیم

شاید با ارزشترین درسی که از کتاب “مدیر یک دقیقه‌ ای” کن‌ بلانچارد یاد بگیریم این باشد که، پیشنهاد ابراز “تحسین یک دقیقه‌ ای” در هر فرصت ممکن است.

اگر در روابط خانوادگی و اجتماعی‌ مان دقت کنیم متوجه خواهیم شد که تحسین و تأیید صادقانه دیگران به خاطر کارهایی که انجام داده‌ اند، چه کوچک و چه بزرگ بر روی روابط ما تأثیر خواهد داشت و در پایان از اینکه چقدر دیگران ما را دوست دارند و حاضرند به ما در کسب اهدافمان کمک کند متعجب خواهیم شد.

 

۵- قانون عمل متقابل را تمرین کنیم

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
مهارت دوست یابی و برقراری ارتباط مناسب با دوستان

قانون روانشناسانه عمل متقابل می گوید: “اگر شما باعث شوید که من نسبت به خودم احساس بهتری پیدا کنم، من هم راهی پیدا خواهم کرد تا شما نسبت به خودتان احساس بهتری پیدا کنید.” به عبارت دیگر، افراد همیشه به دنبال راهی هستند تا محبت ما نسبت به خودشان را جبران کنند.

وقتی که ما به دنبال فرصتی هستیم تا دیگران را تشویق کنیم و چیزی بگوییم که دیگران نسبت به خودشان احساس بهتری پیدا کنند، نه تنها احساس بهتری نسب به خودمان خواهیم داشت، بلکه از اتفاقات فوق‌ العاده‌ ای که در کنار ما و توسط اطرافیانمان رخ خواهند داد متحیّر خواهیم شد

 

آموزش ارتباط موثر - چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم

 

۶- به دیگران توجه و گوش کنیم

راه دیگر برای قدرت بخشیدن، افزایش اعتماد به نفس و دادن حس مهم بودن به دیگران، در زمانی است که آنها صحبت می کنند و ما باید به دقت به آنها توجه کنیم.

بسیاری از افراد آنقدر پرمشغله هستند که اصلاً وقت شنیدن ندارند و وقتی دیگران صحبت می کنند بی حوصله می شوند.

حتماً به خاطر داشته باشیم، مهمترین و متعدد ترین موقعیت تشویق دیگران که بارها اتفاق می افتند زمانی است که اطرافیانمان صحبت می کنند، تشویق ما در این زمان گوش دادن دقیق به آنهاست.

 

۷- از هر فرصتی برای ارتقاء دیگران استفاده کنیم

قانون مهم و کلی برای قدرت دادن به افرادی که اطراف ما هستند وجود دارد این سه قانون تحسین، تأیید و توجه به آنها می باشد.

جمله “از شما متشکرم” را همیشه بگوییم و قدردانی‌ خود را در هر زمان که می توانیم نسبت به دیگران ابراز کنیم، این از اون کار های بسیار تاثیرگذار در برقراری یک ارتباط موثر و سازنده است.

به خاطر هر کاری که انجام می دهند، آنها را تحسین کنیم.

وقتی صحبت می کنند و قصد تعامل با ما را دارند به دقت به آنها توجه کنیم.

این سه رفتار به تنهایی باعث افزایش مهارت ارتباطی ما می شوند و به افرادی که دوروبر ما هستند حس قدرت اعطا می کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
اولویتهای یک ارتباط سازنده و ماهرانه

تنها ۶۰ ثانیه فرصت دارید

در هر ارتباطی مخصوصاً اگر برای اولین برخورد باشد شما تنها ۶۰ ثانیه فرصت دارید تا بتوانید تصویر خوبی از خودتان در ذهن فرد مقابل به جای بگذارید.

دوست دوست من دوست من است.

بارها با این صحنه مواجه شدم، زمانی که در حال گذر از خیابان بوده ام و به یکی از دوستانم برخورد کرده ام که با دوستش در حال گذر بوده است هنگامی که من و دوستم به هم رسیدیم و شروع به صحبت کردن کردیم دوست او بدون آنکه جلو بیاید و ارتباط برقرار کند با کمی فاصله از ما می ایستد تا مکالمه ما تمام شود و بروند. این رفتار یعنی عدم توانایی و یا شاید هم ترس از برقراری ارتباط با افراد ناشناس.

یک فرد موفق، شجاعت برقراری ارتباط با هر کسی را دارد. شاید کمی نگران باشید که به خوبی نتوانید ارتباط برقرار کنید اما هر طور شده باید بر این ترس غلبه کنید.

نیازی به اعتماد نیست

وقتی دلیل برخی از افراد مبنی بر عدم علاقه به برقراری ارتباط با دیگران را از آنها جویا می شویم در پاسخ می گویند نمی توانم به کسی اعتماد کنم.

در پاسخ به این افراد باید گفت در برقراری ارتباط الزاماً نیاز به اعتماد کامل به افراد نیست؛ شما ارتباط برقرار می کنید تا پیام‌تان را منتقل کنید در ضمن فراموش نکنیم که برقراری ارتباط دارای سطوح مختلفی است و این به طرفین بستگی دارد تا به چه میزان اجازه دهند این ارتباط پیشرفت کند و گسترش یابد.

از شما تشکر می کنم که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید امیدوارم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد، لطفا مطالب را برای دوستانتان به اشتراک بگذارید و نظرات خودتان را برای ما در همین صفحه ارسال نمایید.

راستی! برای دریافت صوت های آموزشی و پاسخ به سوالات در کانال تلگرام لذت برتر عضو شوید.

لینک کوتاه

lezzatebartar.com/?p=1952
دیدگاه کاربران
 • shoaei
  shoaei ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

  سلام
  ممنون از سایت خوب و پرسرعتتون.
  اگه میشه لینک کوتاه رو قرار بدید.

  مهمان
 • NAJMEH
  NAJMEH ۸ اسفند ۱۳۹۸

  سلام
  ممنون از مطالب ارزشمندومفیدتون.باارزوی توفیق وسلامتی

  مهمان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *