خیانت به همسر و عوامل شکل گیری خیانت و راه ترمیم رابطه آسیب دیده

خیانت به همسر - عوامل شکل گیری خیانت

صوت خیانت به همسر و عوامل شکل گیری خیانت زوجین و راه ترمیم رابطه آسیب دیده

 

بنام آن که جان را فکرت آموخت
چراغ دل به نور جان بر افروخت

سلام خدمت شما کاربران عزیز سایت لذت برتر امیدوارم تا آخر این مقاله همراه ما باشید، اولا این نکته رو همین اول بگم این صوت و مقاله صرفا برای کسانی نیست که خیانت اتفاق افتاده براشون، بلکه مربوط به همه می شود، طبق قانون عقلانی پیشگیری بهتر از درمان است، باید همه ما سعی کنیم اطلاعات خود را بالا ببریم تا از بروز مشکلات در زندگی خودمان جلوگیری کنیم و با لذت بهتری زندگی کنیم.

خیانت زوجین یک زنگ خطر برای آنها می باشد، خیانت به همسر این نکته را تذکر می دهد که زن و شوهر نسبت به یکدیگر کم کاری کردند که الان با این مشکل مواجه شده اند.

اگر زن و شوهر می آمدنند و نیاز های همدیگر را پیدا میکردند و مشکلات هم را حل میکردند، شاید هیچ وقت خیانت زن و شوهر هم اتفاق نمی افتاد.

قبل از این که به این فکر بیفتم که طلاق بگیرم باید در خلوت با خودم فکر کنم، باید ببینم چه کمبود هایی گذاشتم در این رابطه که باعث خیانت همسرم شده و این خیانت یک زنگ خطری است برای من که بفهمم من اشکالاتی داشتم یا نداشتم؟

فهرست محتوای این مقاله
طلاق پاک کردن صورت مسئله است
چند کلامی با اون کسی که خیانت را انجام می دهد
عوامل شکل گیری خیانت
اقدامات لازم و راهکار های مواجهه با خیانت

طلاق پاک کردن صورت مسئله است

در اینجا طلاق هیچ ارزشی نداره و باعث رشد شما نمی شود، شما اگر در زندگی بعدی هم بروید دوباره همین مشکل را خواهید داشت، چون ریشه های شکل گیری خیانت را ترمیم نکردید و آن ریشه ها دوباره روابط شما را سرد و خراب می کند.

نمونه های زیاد و مختلفی داشتیم، که حتی در رابطه دوم هم این فرد به مشکل برخورده و مورد خیانت قرار گرفته؟ چرا؟ چون ببینید اون ریشه های قضیه رو ما دقت نکردیم وچون مسئله خیانت یک بحث ریشه ای هستش باید بیاییم و از ریشه های اون این مسئله رو حلش بکنیم تا بتونیم این مسئله رو در هر کجا که هست. حالا در این زندگی نشد در زندگی دیگر و هر کجا که بود بتوانیم حلش بکنیم.

چند کلامی با اون کسی که خیانت رو انجام می دهد

خیانت مثل یک مُسکن عمل می کند و اگر فکر می کنید که چاره کار خیانت کردن به همسرتان هستش، در طی زمان وقتی بگذره خواهید دید شمارو دوباره از اون شادی و سلامت روانی که پیدا کردید توسط اون ارتباط جدید، شما را دور می کند.

بعضی ها فکر می کنند خیانت یک مُسکن خوبی است برای اینکه ما بتوانیم ازش استفاده بکنیم تا درد های خودمان را درمان کنیم، کسانی که فکر می کنند چیز هایی در زندگی مشترک از همسر خودشان دریافت نکردنند و در بیرون منزل می توانند آن را پیدا بکنند، این یک تفکر اشتباه است.

خیانت برای جبران کمبودهای عاطفی در بیرون از منزل راه اشتباهی است.

خیلی وقت ها افرادی که خیانت به همسر می کنند، یک اشتباه بزرگتر هم انجام می دهند، این که کار خودشان را توجیه می کنند!!!

هیچ وقت اشتباهی مثل خیانت را توجیه نکنیم.

خیانت امروزه رفتاری شده که شاید افرادی که این کار را انجام می دهند به دنبال این باشند برای آنکه راحت روان پیدا کنند، بخواهند این فکر را که من به یک نفر خیانت کردم و حقش رو ضایع کردم و نامردی کردم رو از فکرشون بیرون کنند، میان و  رابطه خودشان را توجیه می کنند، مثلا میگویند داخل اون رابطه ای که ما قبلا داشتیم عشقی نبود، ما حس و حالی باهم نداشتیم و حس خوبی به من انتقال داده نمیشد.

ببینید حتی غربی ها در بحث تئوری انتخاب می گویند: وقتی که فردی یک نیاز اصولی و اخلاقی او برآورده نمیشه و با رفتاری مثل خیانت به دنبال برآورده کردن اون نیاز هستش هیچ وقت به سلامت و شادی روان نخواهد رسید، پس باید به افراد و این اشخاص درست و اصولی آموزش داد که این نیازهای خودشون رو به صورت صحیح بتوانند برطرف بکنند، و اگر اون ریشه های کمبود خودشان را پیدا نکنند و نتوانند روش کار بکنند خب به احتمال زیاد به مشکل بر میخورند.

ریشه هایی درخیانت وجود دارد که باید آن ها را شناخت و در جهت رفعشان تلاش کرد.

عوامل شکل گیری خیانت

۱- رفتارهای عصبی و توهین آمیز با همسر

متاسفانه این مشکل در خیلی از خانواده ها و  روابط وجود دارد، رفتار های عصبی، تند، پرخاشگرانه و توهین آمیز این ها بسیار تخریب روحی و شخصیتی در طرف مقابل ایجاد می کند و برای آنکه اون تخریب شخصیتی که شما ایجاد کردید رو برطرف بکند لازم می داند که برود و یک رابطه ای رو ایجاد بکند که اون فرد دوم این مسئله رو ترمیمش بکنه و اون نیاز هایی که شما زدید داغونش کردید رو اون بسازد.

۲- ترس درونی برای از دست دادن همسر

یعنی این ترسه خیلی وقت ها باعث می شود که ما فکر خیانت رو حتی بندازیم در سر همسر خودمان و با این ترس خودمان هی بهش ابراز بکنیم که او حساسیت پیدا بکنه در این زمینه و متاسفانه اون اعتماد ها و اون حیایی که پیش شما دارد یواش یواش ضعیف بشه و بخواد از بین برود و این اتفاق ناگوار اتفاق بیافتد.

۳- عدم ارضای عاطفی

از نکات مهم و تاثیر گذار در خیانت به همسر همین عدم ارضای عاطفی می باشد، یعنی زن و شوهر هم دیگر رو از لحاظ عاطفی ارضا نکردنند و بسیار مهم هستش که نیاز های عاطفی هم دیگر رو بتوانند برطرف بکنند، محبت به هم دیکر داشته باشند، احترام به هم دیگر بگذارند، حقوق هم دیگر رو رعایت بکنند، در جلوی فرزندانشون در جلوی خانواده های هم توهین به یکدیگر نکنند !!! حتی بعضی شوخی ها که باعث میشود طرف مقابل ناراحت شود یا در دلش شکستگی ایجاد بشود، انجام ندهید!

۴- بی توجهی به ارزشهای یکدیگر

بعضی چیز ها برای انسان یک ارزش هستش، در مفاله هنر و توانایی برقراری ارتباط موثر بیان کردم اعتقادات افراد مثل اسمشونه براشون ارزشه داره و هویتشون به حساب می یاد، شما نمی توانید به این راحتی عقاید آن ها را از بین ببرید یا تغییر دهید.

۵- عدم ارضای جنسی

این هم نکته ای هستش که خیلی ها دقت ندارند و خب بسیار لازم هستش و می تواند خیلی تاثیرگذار باشه و بالاخره یکی از عوامل هستش.

۶- شک و تردید به همسر

یعنی ما نسبت به همسرمان شک و تردید داشته باشیم، مثلا امروز کجا بودی؟ کجا می خوای بری؟ این چه لباسیه که پوشیدی؟ توی اون مهمونی بزرگ می خواستیم بریم این لباس رو نپوشیده بودی؟ الان مثلا کجا می خوای بری که این لباس رو پوشیدی، و موارد مختلف، مثلا چرا توی ماشین این بورو میده؟ این بوی ادکلن از کجا اومده؟ این بوش….

ببینید خودمان با این شکاکیت هامون و این تردید داشتن هامون و این سوء ظن هایی که داریم باعث این می شویم که اعتمادمون نسبت به همسرمان از بین برود و او از ما و این رابطه خسته بشه و اتفاقاً بعضی مواقع برای آنکه گیر دادن های شمارو تموم بکنه لجبازی بکنه و بگه اره اصلاً با یکی قرار دارم ولی حرفش دروغ باشه، ولی خب یواش یواش ما هدایتش می کنیم به سمتی که اتفاقاً برو و رابطه داشته باش و روی تو با من باز بشه و باعث این میشه که اتفاقاً براش عادی بشه و راحت جلوه بکنه، و یاعث و بانی اون خود ما بودیم.

۷- بدبینی و کنترل شدید طرف مقابل

۸- تحمیل نظرات و عقاید به طرف مقابل

از دیگر نکاتی که در خیانت به همسر تاثیر دارد همین تحمیل نظرات و عقاید به طرف مقابل است که در روابط مشاهده می کنیم خیلی وقت ها او نمی پذیره و جلوی شما می ایستد و این ایستادن ها باعث کدورت های بیشتر میشود و یواش یواش اون ارتباط صمیمی که شما با هم دیگر باید داشته باشید و باید به عنوان حامی همدیگر باشید از بین خواهد رفت و رابطه شما را به سمت خیانت پیش خواهد برد

۹- فقدان برنامه ریزی مشخص در زندگی زناشویی

یعنی ما نمی دونیم می خواهیم به کجا برسیم؟ هیج برنامه ای نداریم، هیچ هدف گذاری برای این زندگی نکرده ایم، مثلا واقعا من تا آخر امسال باید به کجا رسیده باشم؟ به چه اهدافی باید دست پیدا کرده باشم؟ همسر من باید به کجا رسیده باشه؟ ما باید به چه ایده آلی رسیده باشیم؟ چه از نظر معنوی چه از نظر مادی و از نظر های مختلف دیگر مانند اخلاقی و….

۱۰- فقدان مهارت های ارتباطی موثر که لازمه دستیابی به تفاهم و گفت و گویی موثر است

یکی از عواملی که لازمه رسیدن به یک تفاهم و گفت و گوی موثر است، همین بحث هستش، اینکه بتوانیم ارتباط موثری با فرد مقابل خودمان برقرار بکنیم، و اگر مهارت های لازم را یاد نداریم باید از کتاب ها، دوره ها و سایت های آموزشی در این زمینه استفاده کنید و مهارت ارتباط موثر را درخود تقویت کنید.

۱۱- بی توجهی به آراستگی و وضع ظاهری

بعضی ها متاسفانه برای همسرشان هیچ ارزشی قائل نیستند و وقت برای آرایش خودشان نمیگذارند، انگار که همسرشان مثل برادرشان است، این اشتباه است، شما برای یک بیرون رفتن کلی آرایش می کنید، اما برای همسر خودتان این کار را نمی کنید، قطعا او احساس بدی پیدا می کند و حس خوبی نسبت به شما ندارد و یا حس جدیدی نسبت به شما ندارد.

۱۲- نظافت و بهداشت شخصی

از دیگر عوامل خیانت به همسر، توجه نکردن به نظافت و بهداشت شخصی می باشد، مثل بو دادن دهان، عرق کردن زیاد بدن، فرد باید توجه کند که اگر بدن او زیاد عرق می کند باید زودتر به حمام برود، با همون بوی بد کنار همسرت می خوابی و خب اون بوی بد شما حس منفی و بدی یکسره به همسرتون انتقال میده و یواش یواش روابط شما رو سرد می کند.

۱۳- جابجا شدن اولویت های زندگی

نکته دیگر در خیانت به همسر، جابجا شدن اولویت های زندگی می باشد، بطوریکه یکی از طرفین گویی هنوز متوجه نشده که ازدواج کرده است و می بایست به همسر خود بیشتر از خانواده پدریتان توجه و محبت کنید، چون همسر شما کسی است که داخل خانواده و در کنار شما نبوده و می خواهید او را جزوی از خانوادتون قرار بدهید و قطعا باید توجه بیشتری به همسرتون داشته باشید.

در یک سری آمار های زیادی که توسط روانشناس ها نسبت به میزان اثر گذاری هر کدام از این عوامل بیان شده، ۷۰% درصد قضیه خانم یا آقا نتوانسته از نظر عاطفی همسر خودش رو تامیین کند و نزدیک ۲۵% فقط مسائل جنسی بوده و فقط ۵% درصد مسائل دیگر هستش.

ببینید که چقدر مسائل عاطفی مهم هست و چقدر تامیین عاطفی همسر در فضای خانواده بسیار اهمیت دارد.

خیلی از خانم ها و آقایون اشتباه می کنند که فکر می کنند اگر رابطه جنسی خوبی با همسرشون داشته باشند او هیچ وقت خیانت نمی کند، و از رابطه عاطفی که ۷۵% درصد خیانت به همسر بخاطر این قضیه هستش غافل هستند و باعث شکل گیری بی وفایی ها و خیانت به همسر می شود.

تعداد زیادی از خانم ها حتی یک درصد هم تصور نمی کردند که شوهرشان به آنها خیانت کند، چون به نظرشان همه چیز درست پیش می رفته و رابطه آنها به ظاهر مشکلی نداشته، اما همین افراد به تدریج که متوجه رابطه همسرشان با کس دیگری می شوند، شوک عصبی خیانت همسر خود رها شده و با تحلیل های دقیق بنده مواجه می شوند، اعتراف می کنند که در تشخیص خود دچار اشتباه شده اند. و فکر می کردنند که خوب اون کار هایی که انجام می داددند خیلی خوب بوده.

اقدامات لازم و راهکار های مواجهه با خیانت

تا وقتی که از خیانت همسرتان مطمئن نشدید اصلا به روی همسرتان نیاورید. چون نباید روی شما با یکدیگر باز شود. اگر روی شما با یکدیگر باز شود ممکن است بعدا به هم توهین کنید و باعث شود که او راحت تر این رابطه دوم خود را ابراز کند و بعدا به مشکلات بیشتری از جمله طلاق گرفتار شوید.

عجولانه تصمیم نگیرید. چون شاید اشتباه کرده باشید و با یک تصمیم و اقدام اشتباه، کل زندگی خود را  نابود کند. حتما با یک مشاور مورد اطمینان و حرفه‌ای مشورت کنید و از او راهکار بخواهید.

اگر همسر ما این خطا را کرده بود و خطای او در حدی بود که قابل گذشت بود و واقعا هم پشیمان بود و اصراری هم بر بازگشت و ادامه اون اشتباه نداشت، حفظ بنای زندگی مهم تر است، من خواهش می کنم او را ببخشید و یک فرصت دیگر به او بدهید، یادتان از این سخن معروف بیاید که: خطاهای دیگران را ببخشیم تا خدا هم خطاهای ما را ببخشد.

ولی اگر باز هم دیدید که دیگه میلی به همسرتان ندارید و اون عاطفه و احساس قبلی را نسبت به او ندارید و قرار است زندگی خود را تا آخر عمر به تلخی و مرارت بگذرانید، باز هم با یک مشاور حرفه‌ای و مورد اطمینان مشورت کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

یک نکته بسیار مهم را رعایت کنید، اینکه هیچ وقت در حال عصبانیت و خشم تصمیم نگیرید و قضاوت عجولانه نکنید که بخواهید بعدا پشیمان شوید.

نکته دیگر این که در پیش خانواده خودتان، پدر و مادر و مخصوصا فرزندانتان مجادله نکنید، و اعتبار همسر خودتان را در پیش خانواده پایین نیاورید.

فرآیند ترمیم یا بهبود رابطه زوجین از لحظه اول آن پیچیده است و انتظار نداشته باشید به سرعت همه چیز حل شود و فضای احساسی و نگاهی که نسبت به یکدیگر دارید به سرعت مثل اول شود بلکه ترمیم آن نیاز به زمان دارد.

باید عمیقاً درک کرد، وقتی فرد از بی وفایی یا خیانت همسرش مطلع می شود، دچار شوک عصبی شدیدی می شود که آرامش او را برهم می زند و اگر چنین وضعیتی به موقع، توسط یک مربی یا مشاور خانواده کنترل نشود، چه بسا عواقب ناگواری را در پی خواهد داشت، از جمله عواقب آن خودکشی و یا قتل فردخیانت کرده است، که کم و بیش اخبار آن را در رسانه های مختلف می توان دید یا خواند.

مربی خانواده، ابتدا به وقت بیشتری نیاز دارد تا بتواند طرفین خیانت را به آرامش دعوت نموده و از اتخاذ اقدامات غیرمنطقی بازدارد و در کنار آن چارچوبی را برنامه ریزی کند که تمام مباحث ضروری میان زوجین بدون نگرانی از کمبود زمان، رسیدگی و حل و فصل شوند، وگرنه دیری نخواهد گذشت که رابطه ترمیم شده مجدداً با مشکل مواجه خواهد شد.

به طرفین خیانت عرض می کنم: به جای تمرکز بر مشکلات موجود در رابطه و سرزنش کردن یکدیگر، بر راه حل رفع مشکل تمرکز کنند و با مراجعه به مشاورین متخصص که تعدادشان هم کم نیست، مسئولیت زندگی و رفتارات خود را پذیرفته و درصدد رفع نقاط ضعف و بهبود رابطه خود برآیند.

لازم است زوجین این موضوع را درنظرداشته باشند که برای داشتن یک زندگی سرشار از آرامش و موفق، دیگر عادت های قبلی و قدیمی کارساز نیست بلکه باید با رویه جدیدی برای آینده خود برنامه ریزی کنند. زیرا شروع رابطه جدید دیگر،مشکلات خاص خودش را دارد.

امیدوارم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

لطفا سوالات خود را در قسمت نظرات ارسال نمایید.

راستی! برای دریافت صوت های آموزشی و پاسخ به سوالات در کانال تلگرام لذت برتر عضو شوید.موفق و پیروز باشید.

نام فایل دانلود فایل
صوت خیانت به همسر و عوامل شکل گیری خیانت زوجین و راه ترمیم رابطه آسیب دیده دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *